Jos Kirkko ei vaadi rahojamme takaisin tältä törsyripiispalta niin eroan kirkosta ainakin hetkeksi! Törkeetä! Ja me maksetaan kun "piispa" asuu kuningassviiteissä, reissaa takseilla, käy festareilla kansan piikkiin, ostaa viinoja, shampanjaa, kukkia rakkaalle jne, yök!
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005519642.html
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005519642.html
Vastaukset 20
Vanhimmat
muutama risu!
Pappi rintamäki eilen telkkarissa ja joihan ne piispan korkea-arvoiset vieraatkin cokista.
Uskotaan.
Meno on ollut suorastaan kovaa.
Sodoma ja Komora - saatanan evl-kirkko publikaaneineen.
Ettäs kehtaatte ja kyllä te kehtaatte!
Naurettavaa muutamasta laskusta nostaa tällainen haloo.Käykää katsomassa paljonko tämä eduskunnanväki laittaa veroeuroja haisemaan vuosittain kulttuurimenoissaan.Uskon laskun olevan satakertainen tämä piispan törsäilyyn.
Niinpä, mutta tässä tapauksessa on kyse korkeasta Kirkon isästä, kirkon jonka pitäisi toimia moraalinvartijoinamme, mutta" ei vaikuta viranhoitoon, ihan ok" Oikeuskansleri, piispa, Tulli, Supo, mitä vielä? Onko Suomen korkea (ja matalakin) virkamieskunta läpeensä laho, niinkuin näyttää. Kuka seuraava?
Huumepoliisi(t) Stadista.
Samaa tekevät edelleen, on aina tehneet😇
Työttömiltä viedään tuhkatkin pesästä ja työläisiä kikytetään mutta kermaperse-eliitti (poliittinen, virkamies, elinkeinoelämän, talouden, liittojen, kirkon ym.) törsää isojen palkkojensa ohella veronmaksajien rahaa surutta ja kaikki on oikeutettua eikä mikään liikaa näille kaiken ansaitseville. Eliitin moraalinen ja eettinen rappio lähestyy taas vaihetta jossa peli on vihellettävä poikki.
Kermaperseille kiinnijäätyään etsitään uusi virka kuten 800 euron viinilipittäjille,muistattehan ketkä ne olivat?
Laajasalohan on pannut haisemaan vapaa-ehtoisesti hänen käyttöönsä annettuja rahoja. Ei syytä itkeä. Kirkollisverot ovat jokaisen oma asia, maksaako vai ei. Kansanedustajat ja virkamiehet ovat ryöstörahojen kimpussa, se on tuomittavaa.
Ministeriön bileisiin menee 200 000€ per kerta. Että onhan se hirvittävää tuollaiset muutaman satasen edustuskulut pappismiehellä...
Kohu on taas vain harhautusta oikeista sikailuista, ja kokkelimedian lampaat kuola valuen nielee kaiken.
Juuri näin, jokainen voi myös itse päättää osallistuuko näihin kirkonmenoihin vai ei. Ja tosiaan mitätöntähän tämä on.
Käsittääkseni Teemu Laajasalo on julkisesti jossain määrin sitoutunut korjaamaan virheensä. Arkkipiispa on ottanut kantaa, miten mahdolliset väärinkäytökset on ollut tapana selvittää ja korjata kirkossa. En epäile etteikö niin ole tehty ja että niin tehdään nytkin. Minun luottamukseni kirkkoon on ainakin täysin palautunut, noiden hämmentävien uutisten lukemisen jälkeen. Sitä paitsi asian käsittely on kesken.
Vaatisin mielummin poliitikoilta vastaavia toimintatapoja. Siinä ei tarvitse mihinkään uskonnollisuuteen viitata. Ottaisivat muuten vain mallia.
Kirkko erotettava valtiosta. Kirkko eliitti kavereineen juopottelee verorahoillamme. Viime vuosina kirkon päällystö osoittautunut täysin virkoihinsa sopimattomiksi. Ei ihme, että kirkosta on erottu joukolla.
Erottaminen on ainoa vaihtoehto.
Jos tämä ei saa jo lopputiliä, niin ei kukaan mistään. Kaikki kirkon luottokortit tutkintaan ympäri maata. Hurkastelijat kuriin verotuloilla ei omia menoja kustanneta sehän pitäs olla jo selvä alakoululaisillekin. Palkka on sitä omaa kulutusta varten
Mitä enempi verovaroilla pröyhtäilee, sitä kiiltävämpiä mitaleita saapi Itsänäisyyspäivän seutuvilla.
Kirkko tarvii rahoja, jus tuli kirje, että veteraanin päälle haudataan ellet maksa!
Tietyn tyyppiset ihmiset hakeutuvat Herran palvelijoiksi, mistähän moinen kertoo?