Laura Huhasaari todistamassa PS älykkyyttä

Hyvinpärjää

Pistettiin älykkäin puolueesta vastaamaan poliittisiin kiperiin kysymmyksiin ilman tulkkia.

Suosittelen EU parlamenttiin pitämään meidän suomalaisten puolia.

6

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saipalkkansa

      Onhan meillä jo yksi PS edustamassa joka sai viimein paikkansa kun pyysi anteeksi sanomisiaan melkein rukoillen pomolleen joka sattuu olemaan muslimi.

    • vetoaavaintunteisiin

      laura- parka on asiaosaajan karikatyyri, tiedon majakan hiipunut valo

    • EinoPoutiainenElää

      Niin se oli ”työmies” Putkosen nyrkki siellä blondikäsinuken perseessä, jotta kiitokset sinne.

    • Osaanminäkinleikkiä

      "Niinistö sanoi aiemmin Helsingin Sanomille, että myös Ruotsin Nato-jäsenyys voisi aiheuttaa Suomelle miettimisen tarvetta. Alman lehdille Niinistö vakuuttaa, että ei ole mitenkään mahdollista, että Ruotsi voisi liittyä Natoon tavalla, joka yllättäisi Suomen."

      Näyttää siltä että, ei sillä ole väliä mitä sanotaan, vaan kuka sanoo :) Eli aivan sama mitä Huhtasaari puhuu, löytyy ihmisiä, jotka haluavat väännellä hänen sanojaan, leikkiä ymmärtämätöntä ja kun muut keinot on käytetty, arvostellaan ulkonäköä ja käyttäytymistä.

      Mitä voi vaatia toimittajilta? Samaa kuin ameebalta?

      • kusetuskos

        Mutta miten voisi kansanedustajalta tai pressalta vaatia edes.
        Poliitikkojen parhaat

        Torstai 3.3.2011 klo 19.35

        Paras satiiri päättäjistä tulee heidän omasta suustaan.

        "Seksuaalista häirintää ja ahdistelua ovat kaikki ne teot, jotka teon kohde sellaiseksi kokee ja ellei tämä koe tai ymmärrä kokea, myös kaikki sellaiset teot, jotka jokin täysin ulkopuolinen naisjärjestö sellaiseksi kokee." Ben Zyskowicz (kok) 16.4.2008

        "En ole takinkääntäjä. Olen muuttanut mieltäni, se on toinen asia." Timo Soini päätöksestään lähteä ehdolle eurovaaleihin, 4.5.2009

        "Joku linja pitää olla, vaikka se olisi vähän huonompikin." Kansanedustaja Hannes Manninen (kesk) 13.1.2007

        "Puhun niin totta kuin osaan." Ex-pääministeri Anneli Jäätteenmäki (kesk) 18.6.2003

        "Joudun olemaan joka päivä eri mieltä itseni kanssa." Ministeri Mauri Pekkarinen (kesk) 14.3.2010

        "En vastaa, suksikaa kuuseen." Ex-puhemies Paavo Lipposen (sd) vastaus toimittajan kysymykseen, 12.2.2006

        "Minä olen Jumalan valittu johtamaan Suomen kansaa." Paavo Väyrynen (kesk) illanistujaisissa Mikko Pesälälle, 1999

        "Työttömyyden poistaminen ei ole työministerin tehtävä." Työministeri Tarja Filatov (sd) 1.10.2004

        "Siitä on lähdettävä, että tähän on tultu." Hallinto- ja kuntaministeri Tapani Tölli (kesk) 23.8.2010

        Kokoelma

        Eläköön demokratia! -kirjan on koonnut Sami Hantula ja kustantaja on Atena.

        Hantula on aikoinaan toiminut mm. Ylen poliittisen parodiaohjelma Itse valtiaiden käsikirjoittajana.

        Kirjan sitaatit on koottu mm. sanomalehdistä, iltapäivälehdistä, aikakauslehdistä, netin uutissivustoilta, televisiosta ja radiosta sekä poliitikoiden omilta nettisivuilta.

        Ahti Karjalaisen legendaarinen 1970-luvun "ennustaminen on vaikeaa, erityisesti tulevaisuuden" -toteamus on saanut nykypoliitikoilta arvoisiaan seuraajia.

        Eilen julkaistuun Eläköön demokratia! -kirjaan on koottu suomalaisten poliitikoiden viime vuosien osuvimpia möläytyksiä, kommentteja ja toteamuksia.

        Iltalehti kaivoi esiin kirjan parhaimmistoa:

        "Eihän ase sinänsä ketään tapa. Jos se on väärän käyttäjän käsissä, se on vaarallinen tappoase."

        Sisäministeri Anne Holmlund (kok) 25.9.2008

        "Koulujen kannalta olennaista on nimenomaan se, että on ensinnäkin oppilaita ja että on opettaja. Se tarjoaa hyvät lähtökohdat opetukselle."

        Opetusministeri Henna Virkkunen (kok) 5.2.2009

        "Moraali on populismia."

        Kansanedustaja Martin Saarikangas (kok) 22.11. 2005

        "Samaa sukupuolta olevien ei pitäisi saada rekisteröidä parisuhdettaan, sillä Suomi tarvitsee jatkossa lisää lapsia."

        Kansanedustaja Marjo Matikainen-Kallström (kok) 12.4.2008

        "Joskus pitää vähän taiteilla sanojen kanssa. Jos ei pysty vastaamaan, pitää olla vastaavinaan."

        Pääministeri Matti Vanhanen (kesk) 10.6.2010

        "Yritän hakea maksimaalisen asioihin perehtymisen kautta toiminnallisen otteen aatteen operationaalistamiseksi."

        Mauri Pekkarinen (kesk) 3.10.2007

        "Paskaako vointini kenellekään kuuluu."

        Ulkoministeri Ilkka Kanerva (kok) toimittajalle, 3.4.2008

        "Sehän on ihan absurdia, että ihminen tietäisi miten ilmasto muuttuu. Ei kukaan tiedä minkälainen sää on ensi lauantaina."

        Ex-europarlamentaarikko Ari Vatanen (kok) 25.5.2009

        "Ei ole sukua, mutta sillehän minä en sattumalta voi mitään, että hän on vaimoni sisar."

        Kansanedustaja Kauko Juhantalo (kesk) kiinteistöbisneksiään käsitelleen Kankaanpään kaavoituspäällikön jääviydestä, 5.12.2005

        "Selvin päin en ikinä menisi humalassa auton rattiin."

        Rattijuoppoudesta kärähtänyt kansanedustaja Sirpa Pietikäinen (kok) 9.3.2003

        "Puolet meidän porukasta juoksee maratonia ja toinen puoli pakoon poliisia."

        Ben Zyskowiczin (kok) kiteytys puolueensa tilanteesta, 16.8.2010

        "Tuulivoima tarvitsee säätövoimaa, jota saadaan vesivoimasta. Vai mistä sitä otetaan, töpselistäkö?"

        Mauri Pekkarinen (kesk) 25.2.2008

        "EU on jo probleema, ei pelkkä ongelma."

        Kansanedustaja Pentti Oinonen (ps) 20.5.2008


    • CarpeDiempojat

      MIkä ihmeen hymyily??? Minusta hänellä oli perusilme lähes koko haastattelun ajan. Hänellä näyttää olevan sellaiset kasvot, että kun ilme on neutraalikin, joku näkee hänen hymyilevän, vaikka selvästi on nähtävissä, ettei näin ole.

      Me ollaan nyt suomi24:ssä:D

      Hulluja riittää jonoksi asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      15
      1730
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      304
      1352
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1086
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      984
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      77
      897
    Aihe