1) Sauli Niinistö
2) Ilkka Kanerva
3) Ilkka Suominen
4) Joku muu kokoomuslainen yhteisehdokas
yhdessä kd:n ja RKP:n kanssa
..lista on siis muuttunut viimeksi julkaistusta..
2) Ilkka Kanerva
3) Ilkka Suominen
4) Joku muu kokoomuslainen yhteisehdokas
yhdessä kd:n ja RKP:n kanssa
..lista on siis muuttunut viimeksi julkaistusta..
Vastaukset 27
Vanhimmat
1) Sauli Niinistö
2)Jyrki Katainen
3)Anneli Taina
4)Pertti Salolainen
5)Ilkka Kanerva
...
mitä nuo Taina ja Katainen tuossa listassasi tekevät.
1. Ilkka Suominen
2. Ilkka Kanerva
hivenen lapsellinen.Muistan kun aikoinaan puheenjohtajana kävi hakemassa oppia USAsta,pani itsensä pelleksi mikä ei hänelle sopinut lainkaan.
Ilkka Kanerva,hänelläkin on pikkunäppäryyteen viittaavia taipumuksia,vastapainona on kyllä hyvää,varsinkin ulkopolitiikan tietämystä.
Jyrki Katainen,hänellä ei olisi mitään hävittävää,vaalitaistelu häneltä onnistuu,on parhaimmillaan juuri niissä asioissa joissa presidentin pitääkin olla.
Anneli Taina,hyvä asiallinen ihminen,hallitsee myös ulkopolitiikan,on sosiaalinen.
vielä varmaa,aika näyttää.
Sauli Niinistö tai Pertti Salolainen eivät ole valmiita panemaan kansalaisluottamustaan kyseenalaisiksi asettumalla Kansallisen Kokoomuksen presidenttiehdokkaiksi.
Sauli Niinistö, joka yritti miehuullisesti estää Riitta Uosukaistakaan asettumasta turhaan presidenttiehdokkaaksi tietenkin järkimiehenä on jo kieltäytynyt ehdokkuudesta. Ilkka Suominen järkimiehenä tehnee samoin.
Ainoa tähänastinen varma ehdokas on Ilkka Kanerva, joka täysiverisenä poliitikkona on aivan valmis uhrautumaan - myös Kokoomuksen puolesta.
Toinen ehdokas on Alexander Stubbin löytämä reservin kenraali Gustav Hägglund, joka sopii vallan mainiosti Kokoomuksen puolustuspoliittiseen profiiliin valmiusjoukkoineen ja taisteluhelikoptereineen, mihin ei eduskunta lopulta suostunutkaan.
Kokoomuksella on siis jo nyt sekä verrattain transatlanttinen ehdokas että perinteistä YYA-linjaa ja maltillista kansallista politiikkaa aina edustanut ehdokas.
Se, mikä Hägglundista ja Kanervasta puuttuu on tietenkin naiseus. Toisin sanoen ehdotan, että Risikko ilmoittaa jonkin kokoomuksen naisten kautta olevan käytettävissä siinä, missä Heidi Hautalakin.
Kun Kokoomuksella jo nyt on mahdollisina ehdokkaina reservin kenraali Gustav Hägglund, kansanedustaja Ilkka Kanerva sekä mahdolliseti Svenska folkpartietin edustaja, olisi mahdollista jo nyt kiinnittää vielä naisehdokaskin keskusteluun mukaan ja aloittaa esivaalijärjestelyt.
Näin ollen kokoomuksen ei tarvitsisi turvautua jatkuvasti Elinkeinoelämän valtuuskunnan sivustatukeen, vaan se voisi toimia niin kuin tavallinen suurehko puolue toimii.
Kun kerran kokoomuksen näky tulevaisuudesta on kirkas; puhdas ja ehdoton sitoutuminen kaikkeen siihen, mitä Kaitselmus Euroopan Unionissa JA transatlanttisessa solidaarisuudessa eteen tuo, ei ole vaikeaa aloittaa esivaalitöitä tai vaalien esitöitä jo nyt.
Kokoomus saisi itselleen loppukesään asti koko iltapäivälehtijulkisuuden - ilmaiseksi, jos vain haluaisi.
Ongelmana on vain se, että puoluehallituksen, puolueen puheenjohtajan ja puoluesihteerin pitäisi ruveta päättämää eli johtamaan puoluetta.
...
Risikko voisi ollakin riittävän porno nainen uhrattavaksi.
Ainoita kokoomusnaisia, joita saattaisi kuvitella silmät kiinni kerran kokeilla, tietysti Sarkomaan ohella :-)
Pikemminkin akateeminen hienostelija. Kyllähän se on niin, että kokoomuksen yöpukukierros on käyty jo monta vuotta sitten.
Kyllä se juoppo kokoomusagitoija ratamo olisi sovelias ehdokas naistenhakkaajapuolueelle.
tosin
Ehdotan, että Ratamo Rautalehti valitaan suoralla kansanvaalilla rikkaruohoksi presidentinlinnaan.
teurasjäte pitäisi käsitellä asianmukaisesti. Muuten jää direktiivinvastainen Hullun Ruohon taudin riski.
meillä on markkinoita pilantuneellekin minkinrehulle
Pitää saada yhteinen porvariehdokas, joka kelpaa oikeistolle ja keskustalle. Kuka on tällainen yhteinen ehdokas? Kirsi Piha?
voi kokeilla mihinkään älylliseen toimintaan
Johan kepuille viime kerrallakin tarjottiin SIVISTYSpresidenttiä, mutta mieluummin valitsivat lesboateistisosialisti Halosen.
On kyse arvoista. Ei kokoomuslaisia arvoja korostava ehdokas voi saada kepuloisilta kannatusta, niin kuin ei voi kokoomuslainen arvopohja äänestää peruspetollista kepuakaan.
On sinulta tainut nuo perustavat unohtua.
Oletko muuten kuullut kristillisestä setlementtityöstä?
tuo sivistyspresidentti on purjehtinut?
Olen kokoomuslaisena valmis äänestämään keskustalaista kunnon presidenttiehdokasta, jotta saadaan maahan porvaripresidentti.
hahhahahhahahahahahahhahahahahhahahahahahhahahahahhahahahahha
Kyllä se on parempi vaihtoehto kuin vasemman kintaan poijjaat.
Olisi pitänyt äänestää Rehn ja Aho presidenteiksi. Olisimme saaneet koko ajan pitää porvaripressan.
Ei mutta kokoomus ei välttämättä ole enää porvaripuolue. Keskusta saattaa ajaa oikealta ohi. Jos kokoomus ei ryhdy porvariyhteistyöhön keskustan, ruottalaisten ja kd:n kanssa, se ajautuu sossujen syliin toiseksi työläispuolueeksi.
Lähtisiköhän mukaan?
miksi kukaan ihmeessä haluasi Per S:n presidentiksi?
Asettaa FST:n tietojen mukaan oman presidenttiehdokkaan.
Hyvä, RKP! Ekalle kiekalle kannattaa kaikkien miettiä hyvä ehdokas. Katsotaan sitten, jos vaikka porvari-keskusta ym. akselille saataisiin yhteinen kompromissiehdokas.