Onko Uusi testamentti luotettaja ja Jumalan sanaa?

Mitä mieltä olette, onko Uusi testamentti luotettavaa Jumalan sanaa? Voimmeko olla varmoja, että Uusi testamentti on luotettavaa tekstiä ja historiaa?
174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat
Aloittaja

Täällä on suurin osa kirjoittajista sitä mieltä, että Raamattu ei ole luotettava, mutta mitä Michael Brown asiasta sanoo? Tässä videossa hän kertoo Uudesta testamentista ja sen luotettavuudesta.

https://www.youtube.com/watch?v=NyuFwuGRSGc

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yksi_usko kirjoitti:

Mitä mieltä olette, onko Uusi testamentti luotettavaa Jumalan sanaa? Voimmeko olla varmoja, että Uusi testamentti on luotettavaa tekstiä ja historiaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu