Ketä ovat Israelissa elävät messiaanise, Jeesus - Jeshuaan uskovat juutalaiset?
Messiaaniset juutalaiset Israelissa
8
121
Vastaukset
Laitan tähän hyvän dokumenttivideon, jossa käsitellään Messiaanisia juutalaisia, jotka asuvat Israelissa.
https://www.youtube.com/watch?v=4w6KjU1evTI
Jos joku väittää, että messiaaniset juutalaiset eivät ole juutalaisia, eivät ymmärrä todella mistä on kysymys.Tässä rabbi Isaac Levy todistaa Jeesus - Jeshuaan uskostaan!!!
https://www.youtube.com/watch?v=NnfNvRTn6KcKyllä täytyy jälleen ihailla sitä juutalaisten tiedon määrää! Kun täälläkin palstalla olen väitellyt ateistien ja kaiken maailman Jeesus - Jeshuan Jumaluuden kieltäjien kanssa, niin onpa auvoista kuunnella videota, jossa kaikki on loksantanut kohdalleen, Jeesus - Jeshua on sitä mitä on, siis Jumala. Mistään ei ole epäselvyyttä vaan kaikki on sopusoinnussa Raamatun kanssa. Kyllä näistä messiaanisten juutalaisten videoista tulee autuaaksi.
Valitettavasti joku oli näköjään poistattanut tämän videon, mutta se löytyy kyllä you tubesta seuraavalla etsinnällä: When Jews Meet Yeshua: The Amazing Story of Isaac Levy
En ihmettele, että joku palstan ateisti ja Jeesus - Jeshuan Jumaluuden kieltäjä, ei voi sitä sietää.Tässäkin on hyvä video, joka löytyy seuraavalla etsinnällä: When Jews Meet Yeshua: The Story of Rabbi/Dr. Baruch Korman
En laita siitä videota, koska sekin todennäköisesti ärsyttäisi palstan ateisteja Jeesus - Jeshuan Jumaluuden kieltäjiä. Videossa kerrottiin siitä, että voiko ortodoksijuutalainen sovittaa juutalaisuuden messiaanisen juutalaisuuden kanssa? Kyllä Jumala (Jeshua - Messias) kutsuu Pyhän Hengen avulla juutalaisia.Yksi_usko kirjoitti:
Tässäkin on hyvä video, joka löytyy seuraavalla etsinnällä: When Jews Meet Yeshua: The Story of Rabbi/Dr. Baruch Korman
En laita siitä videota, koska sekin todennäköisesti ärsyttäisi palstan ateisteja Jeesus - Jeshuan Jumaluuden kieltäjiä. Videossa kerrottiin siitä, että voiko ortodoksijuutalainen sovittaa juutalaisuuden messiaanisen juutalaisuuden kanssa? Kyllä Jumala (Jeshua - Messias) kutsuu Pyhän Hengen avulla juutalaisia.Laitan tähän sittenkin tuon Baruch Kormannin videon. Siinä hän kertoo uskostaan.
https://www.youtube.com/watch?v=MarldSEkBmU
Tajuaako kaikki nyt sen, että miten mielenkiintoisessa ajassa elämme? Tajuatteko, että juutalaiset, jotka eivät ennen ole ottaneet Jeesus - Jeshuaa vastaan, tulevat nyt Jeshuaan uskoviksi juutalaisiksi! Mielenkiintoista. Sitä rupeaa väkisin miettimään, että miten lähellä Jeesus - Jeshua tulo onkaan.- Yksi-uskoiset.riitelijät
Yksi_usko kirjoitti:
Tässäkin on hyvä video, joka löytyy seuraavalla etsinnällä: When Jews Meet Yeshua: The Story of Rabbi/Dr. Baruch Korman
En laita siitä videota, koska sekin todennäköisesti ärsyttäisi palstan ateisteja Jeesus - Jeshuan Jumaluuden kieltäjiä. Videossa kerrottiin siitä, että voiko ortodoksijuutalainen sovittaa juutalaisuuden messiaanisen juutalaisuuden kanssa? Kyllä Jumala (Jeshua - Messias) kutsuu Pyhän Hengen avulla juutalaisia."En laita siitä videota, koska sekin todennäköisesti ärsyttäisi palstan ateisteja Jeesus - Jeshuan Jumaluuden kieltäjiä."
Ateisteja tuskin kiinnostaa tuollaiset uskonnolliset pilkunviilaukset, joilla ei ole mitään käytännön merkitystä. Siis muuta kuin että uskovat saavat siitä yhden riidan- ja väittelynaiheen lisää lukemattomien entisten lisäksi.
Joten "syyllinen" löytyy hyvin todennäköisesti "vääräoppisten" riveistä.
- Kirjakääröt
2Moos.33:20 Biblia (1776). Ja sanoi taas: et sinä taida nähdä minun kasvojani, sillä ei yksikään ihminen, joka minut näkee, taida elää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081660Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai841566Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961463Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541392Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341361Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414852Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290822Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347807
