Moi!
Minulla sähkölämmitteisessä omakotitalossa ilmalämpöpumppu jota etänä ohjailen ja ajastan älypuhelimen avulla. Haluaisin myös saada ajastettua lämminvesivaraajan niin että vesi lämpiäisi silloin kun sähkö on halpaa (=yöllä)
Lämminvesivaraaja toimii kolmella vaiheella. Kysyin sähkömieheltä alustavaa hinta-arviota ajastimen asentamisesta. Vastaus: noin 150€ ja tämä kuulostaa kalliilta.
Saatavilla on wifi -valmiudella olevia releitä ja kontaktoreja. Saisiko tällaisen releen tai kontaktorin kytkettyä suoraan esim lämminvesivaraajan virtakytkimen tilalle?
Kiitos vastauksista jo etukäteen.
Pörssisähkö ja lämminvesivaraajan ajastus
15
2289
Vastaukset
- outo.kysymys
Osta sähkö niin että yöllä on eri hinta kuin päivällä. Et tarvitse mitään laitteita.
- Osa-aikaeläkeläinen
Minulle tulee yösähkösignaali jakeluyhtiöltä. Vedenlämmitys on sen perässä, vaikka vaihdoinkin yleissähköön. Kulutukseni jakaantuu siten että kaksitariffi ei ollut kannattava.
- moi_takaisin
Älkääpä nyt aloittajaa ja hänen provoaloitusta noin aliarvioiko kun olisi saatavilla Wifi- kontaktoreita yms tekniikan ihmeitä huipputekniseen ratkaisuun tarjolla
- jeesmanni
Eikö helpointa olisi napsauttaa varaaja päälle kun menee nukkumaan ja sammuttaa se aamulla herätessä?
Aika halvalla sähkäri tuon kellon laittaisi. Itse kellokin maksaa jo tuon verran. Noiden wifi härpäkkeiden kanssa kannattaa vähän miettiä. Oletko arvioinut kuinka palkon ohjausjärjestelmä säästää. Mitä monimutkaisempi järjetelmä niin sitä helpommin se hajoaa. Yksikin huoltokäynti vie helposti monen vuoden säästöt.
Minulla on aikasähkö ja maksan 3,85 s/kW. Pääsetkö pörssisähköllä kovinkaan paljon tuon alle?- aika.nopee
3,85 sekuntia/kilowattitunti on ehkä vähän. Tosin en ymmärrä mitä se tarkoittaa.
- Pieleenmeni
aika.nopee kirjoitti:
3,85 sekuntia/kilowattitunti on ehkä vähän. Tosin en ymmärrä mitä se tarkoittaa.
kW = kilowatti
kWh = kilowattitunti
Yritit olla nokkela
Epäonnistuit - aika.nopee
Pieleenmeni kirjoitti:
kW = kilowatti
kWh = kilowattitunti
Yritit olla nokkela
EpäonnistuitEn huomannut että olit kirjoittanut väärin myös energian, käytit tehoa. Kirjoitit sekuntia/kilowatti kun olisi pitänyt kirjoittaa senttiä/kilowattitunti.
- halvaksi_tulee
Onhan se aika vähän, jos kulutus on vain 3,85 sekuntia teholla kW (1000 W), ja se riittää.
- nopääseekövaiei
No pojat...pääseekö pörssisähköllä keskimäärin tuon 3,85 alle? Kyllähän jokaisen pitäsi tietää miten sähkö hinnoitellaan eikä takertua johonkin virheelliseen kieliasuun.
- Anonyymi
No onko asiat muuttuneet 2. 5 vuodessa mihinkään? Eikö markkinoilla ole vieläkään saatavilla wifiohjausta käyttövesivaraajan lämmitykseen.
Hommahan menisi niin, että otetaan kiinteistöön pörssisähkö, jolloin sähköä saa yöllä klo 00-06 jopa 0,9...4 snt/kWh hintaan. Wifiohjauksella voisi käyttäjä määrittää puhelimellaan aikataulun milloin käyttövesivaraaja saa käytiluvan ja termostaatin mukaan se sitten käynnistyy ja sammuu kun käyntiluva on saatu. Järjestelmä pitäisi olla sellainen, että jos wifi ei toimi, säädin muistaa edelliset asetukset.
Jos tietää että illaksi on tulossa saunavieraita, voi puhelimella ohittaa aikataulun ja pakottaa varaajan päälle (edelleenkin se käynnistyy tietenkin vain jos veden lämpötila on alle termostaatin asetusarvon).
Toki vielä parempi olisi jos wifillä voisi säätää suoraan varaajaa (ja esim. lämpötilaa), mutta ei taida olla markkinoilla ratkaisuja.
Jos wifi härpäkkeen lisähinta olisi vaikka 200 eur. Jos 3 kW varaaja lämmittää käyttöveden tunnissa päivittäin ja pörssisähkön saa vaikka 2 snt/kWh halvemmalla wifiohjauksen ansiosta, säästö on vaivaiset 22 eur vuodessa! Eli takaisinmaksuaika 8 vuotta ilman korkolaskentaa. Jos jos wifivehje vikaantuu 8 vuoden aikana, menee äkkiä 200 eur korjauksiin. EIPÄ TAIDA KANNATTAA. Täytynee tarkistaa omista kulutuksesta pitääkö tuo tunnin vedenlämmitys päivässä kuinka hyvin paikkansa.- Anonyymi
Saahan niitä sarjatuotettuja härpäkkeitä halvalla, mutta työ maksaa. Tässä pitäisi ryhmäkeskuksen yhteyteen vähimmillään asentaa jokin wifiohjattu kytkin, vaikkapa valokatkaisija, jolla ohjataan LVV kontaktoria. Tosin siihen olisi syytä väkästellä myös A (etäohjaus) / 1 (aina päällä) / 0 (pois) käsikytkin vikatilanteita yms. varten. Vaikke palikat maksa montaa kymppiä kpl, niin tuon askarteluunkin kuluu aikaa = tuskin riittää 200 € budjetti.
Jos lisäksi halutaan älyä, niin pitää vaihtaa tyylilajiksi jokin kotiautomaatiojärjestelmä. Vaan näistäkin osa taitaa pelata pilvipalvelun varassa, jolloin nettiyhteyden puuttuessa ei mitkään ajastukset toimi. Jolloin pitää katsella niitä vaihtoehtoja, missä on tarvittava äly kotiin asennettavassa purkissa. Pelkästään siihen uppoaa jo enemmän kuin 200 € ja edelleen se automaatiojärjestelmä sisältää vain pientä kuormaa kestäviä releitä/ohjauslähtöjä, jioten ryhmäkeskukseen pitää edelleen askarrella kontaktorin ohjaus ja käsikäyttökytkin.
Ellei systeemiä lähde sitten askartelemaan kokonaan itse, esim. rasperry pi alustalle tai mitä näitä nyt onkaan. Tällöin automaation palikat voi saada kasaan muutamalla kympillä, mutta se LVV ohjaus pitää silti rakentaa tämän päälle.
- Anonyymi
"No onko asiat muuttuneet 2. 5 vuodessa mihinkään? Eikö markkinoilla ole vieläkään saatavilla wifiohjausta käyttövesivaraajan lämmitykseen."
Ei ole asiat paljon 2,5 vuodessa muuttuneet jos ei edelleenkään löydy muuta paikkaa kuin tämä Suomi24 kysellä wifiohjausta käyttövesivaraajan lämmitykseen.- Anonyymi
Onhan noita WiFi ohjauksia, eivätkä maksa kuin 20 € + postitus. Sitten on kyllä pilvipalvelun varassa, ellei investoi hieman lisää.
- Anonyymi
Saa tietysti laitettua vaikka minkälaisia ohjauksia, mutta jos et osaa itse tehdä, niin tarvit sen sähköasentajan sitä laittamaan ja kyllähän se työ maksaa, vaikka itse laite (kello, ohjelmoitava rele, wifi rele) ei itsessään maksaisi kuin kymppejä tai satasen.
- Anonyymi
Ei ole laillista poistaa laitteen käyttökyktkintä. 'Mutta ei vaadi ihmeellistä osaamista ja tietämistä sähköstä että laittaa jonku lisäreleen ohjaamaan varaajaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081688Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031649Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011562Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541408Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341366Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii451898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115889Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293842Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347819