Onko loogista että

Jos poltat tupakkaa pitäisi lopettaa ja tehdä parannus mutta minun ylipainoisen ihmisen muka pitäisi syödä seurakunnassa kaikki mahdollinen ruoka on kehotettu ottamaan lisää ruokaa.

6

373

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olevapaa

      Kirjoittamasi asia on täysin loogista.
      Tupakanpoltto on hyvä lopettaa sen vuoksi, että tupakassa olevasta nikotiinista on huomattavaa haittaa terveydelle ja lisäksi se aiheuttaa voimakasta riippuvuutta. Lähden siitä, että poltat tupakkaa. Jos olet halunnut lopettaa, mutta yrityksistäsi huolimatta olet aina vain jatkanut tupakoimista, niin älä kuitenkaan vallan masennu. Tupakan aiheuttama nikotiiniriippuvuus on joillekin ihmisille äärettömän voimakas - voimakkaampi kuin esimerkiksi heroniiniriippuvuus. Olennaisempaa on se, että tiedostat tupakan terveyshaitat ja uskot itsesi sellaisena kuin olet Jeesuksen Kristuksen armohoitoon. Hän voi aikanaan sinut riippuvuudestasi myös vapauttaa. Kristitty haluaa kaikin puolin pitää huolta ruumiinsa terveydestä; hän tietää, että meidän ruumiimme on Jumalan antama.
      1.Kor. 6:19 Vai ettekö tiedä, että teidän ruumiinne on Pyhän Hengen temppeli, joka Henki teissä on ja jonka te olette saaneet Jumalalta, ja ettette ole itsenne omat?

      Olet ymmärtänyt seurakunnan vieraanvaraisuuden väärin. Kaikille vieraille tarjotaan ruokaa ja kehotetaan ottamaan lisääkin, ettei kukaan jää nälkäiseksi sen takia, ettei itse kehtaa tai osaa pyytää. Se on aivan normaalia myös kotiloissa ja erityisesti silloin, kun kestitetään vieraita.
      Vain sinä tiedät, tarvitsetko lisää - voit aivan hyvin vastata kehotukseen "Kiitos ei, olen jo aivan kylläinen".

      Kirjoitit: "minun ylipainoisen ihmisen muka pitäisi syödä seurakunnassa kaikki mahdollinen ruoka."
      Ei suinkaan - täytyyhän muillekin jäädä jotain syötävää! Se, että olet ylipainoinen, ei suinkaan ole syy siihen, ettei sinulle annettaisi mahdollisuutta ottaa lisää ruokaa ensimmäisen lautasellisen jälkeen. Jos kaikille muille tarjottaisiin, mutta ei sinulle, niin silloinhan viesti olisi seuraava: "Tuolle ei nyt enää lisää anneta, kun se on jo muutenkin niin lihava".

      Yritä vapautua syömisesi suhteen ja pidä omantunnon rauha tässä asiassa. Jos kärsit ylipainosta, sen eteen voi tehdä monenlaista: ruokatottumusten asteittainen muuttaminen ja yleiskunnosta huolehtiminen. Sinulla on kuitenkin lupa syödä niin kuin itse koet parhaaksi.

      1.Kor. 10:23 "Kaikki on luvallista", mutta ei kaikki ole hyödyksi; "kaikki on luvallista", mutta ei kaikki rakenna."

    • looginenvastaus

      Seurakunta näkee heikkoutesi ja yrittää vaikuttaa mieleesi, olemme puolellasi.
      Todellisuudessa he kaivavat hautaasi.

    • Älä.tee.mitään

      Tupakointi on helppo lopettaa. Ei tarvitse tehdä yhtään mitään, kunhan et tee edes sätkää itsellesi etkä avaa tupakka-askia.

    • kiinivääryydensiteissä

      pääsenkö milloinkaan irti pornosta? kaipaan naisen kosketusta ja seuraa! mikä avuksi tähän kiihkoon mieleni tekee myös lääkeitä ! mutten halua tupakaa!

      • Jeesus vapautti minut pornografiikasta ja itsetyydytyksestä. Tee parannus ja ota uskossa vastaan Jeesus Herraksesi ja Vapahtajaksesi niin sinusta tulee Jumalan lapsi ja saat ijankaikkisen elämän. Haureelliset eivät peri taivasten valtakuntaa. Porno on suoraan helvetistä tulevaa saastaa joka vie katsojansa helvettiin


    • Seurakunnan tulisi ohjata ihmisiä kohti terveellisiä elämäntapoja ja seurakunnassa ei pitäisi tarjoilla herkkuja vaan esim voileipiä yms muuta mikä ei ole kompastukseksi kellekkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1492
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      880
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      657
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      627
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      595
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      573
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      564
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      532
    9. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      521
    10. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    11. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      23
      517
    12. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      505
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      503
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      496
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      481
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      439
    18. 42
      418
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      409
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      389
    Aihe