Jos poltat tupakkaa pitäisi lopettaa ja tehdä parannus mutta minun ylipainoisen ihmisen muka pitäisi syödä seurakunnassa kaikki mahdollinen ruoka on kehotettu ottamaan lisää ruokaa.
Onko loogista että
6
344
Vastaukset
- Olevapaa
Kirjoittamasi asia on täysin loogista.
Tupakanpoltto on hyvä lopettaa sen vuoksi, että tupakassa olevasta nikotiinista on huomattavaa haittaa terveydelle ja lisäksi se aiheuttaa voimakasta riippuvuutta. Lähden siitä, että poltat tupakkaa. Jos olet halunnut lopettaa, mutta yrityksistäsi huolimatta olet aina vain jatkanut tupakoimista, niin älä kuitenkaan vallan masennu. Tupakan aiheuttama nikotiiniriippuvuus on joillekin ihmisille äärettömän voimakas - voimakkaampi kuin esimerkiksi heroniiniriippuvuus. Olennaisempaa on se, että tiedostat tupakan terveyshaitat ja uskot itsesi sellaisena kuin olet Jeesuksen Kristuksen armohoitoon. Hän voi aikanaan sinut riippuvuudestasi myös vapauttaa. Kristitty haluaa kaikin puolin pitää huolta ruumiinsa terveydestä; hän tietää, että meidän ruumiimme on Jumalan antama.
1.Kor. 6:19 Vai ettekö tiedä, että teidän ruumiinne on Pyhän Hengen temppeli, joka Henki teissä on ja jonka te olette saaneet Jumalalta, ja ettette ole itsenne omat?
Olet ymmärtänyt seurakunnan vieraanvaraisuuden väärin. Kaikille vieraille tarjotaan ruokaa ja kehotetaan ottamaan lisääkin, ettei kukaan jää nälkäiseksi sen takia, ettei itse kehtaa tai osaa pyytää. Se on aivan normaalia myös kotiloissa ja erityisesti silloin, kun kestitetään vieraita.
Vain sinä tiedät, tarvitsetko lisää - voit aivan hyvin vastata kehotukseen "Kiitos ei, olen jo aivan kylläinen".
Kirjoitit: "minun ylipainoisen ihmisen muka pitäisi syödä seurakunnassa kaikki mahdollinen ruoka."
Ei suinkaan - täytyyhän muillekin jäädä jotain syötävää! Se, että olet ylipainoinen, ei suinkaan ole syy siihen, ettei sinulle annettaisi mahdollisuutta ottaa lisää ruokaa ensimmäisen lautasellisen jälkeen. Jos kaikille muille tarjottaisiin, mutta ei sinulle, niin silloinhan viesti olisi seuraava: "Tuolle ei nyt enää lisää anneta, kun se on jo muutenkin niin lihava".
Yritä vapautua syömisesi suhteen ja pidä omantunnon rauha tässä asiassa. Jos kärsit ylipainosta, sen eteen voi tehdä monenlaista: ruokatottumusten asteittainen muuttaminen ja yleiskunnosta huolehtiminen. Sinulla on kuitenkin lupa syödä niin kuin itse koet parhaaksi.
1.Kor. 10:23 "Kaikki on luvallista", mutta ei kaikki ole hyödyksi; "kaikki on luvallista", mutta ei kaikki rakenna." - looginenvastaus
Seurakunta näkee heikkoutesi ja yrittää vaikuttaa mieleesi, olemme puolellasi.
Todellisuudessa he kaivavat hautaasi. - Älä.tee.mitään
Tupakointi on helppo lopettaa. Ei tarvitse tehdä yhtään mitään, kunhan et tee edes sätkää itsellesi etkä avaa tupakka-askia.
- kiinivääryydensiteissä
pääsenkö milloinkaan irti pornosta? kaipaan naisen kosketusta ja seuraa! mikä avuksi tähän kiihkoon mieleni tekee myös lääkeitä ! mutten halua tupakaa!
Jeesus vapautti minut pornografiikasta ja itsetyydytyksestä. Tee parannus ja ota uskossa vastaan Jeesus Herraksesi ja Vapahtajaksesi niin sinusta tulee Jumalan lapsi ja saat ijankaikkisen elämän. Haureelliset eivät peri taivasten valtakuntaa. Porno on suoraan helvetistä tulevaa saastaa joka vie katsojansa helvettiin
Seurakunnan tulisi ohjata ihmisiä kohti terveellisiä elämäntapoja ja seurakunnassa ei pitäisi tarjoilla herkkuja vaan esim voileipiä yms muuta mikä ei ole kompastukseksi kellekkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1504496Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1863073Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis212753Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi962747Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1312402Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos341984Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu531976En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131825Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121789Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381099