Asepalvelus muuttuu kotoa suoritettavaksi 2020

Asepalvelus suoritettaisiin kotoa etänä pelikonsolilla johon kytketään virtuaalilasit ja muut lisävarusteet. Asiasta äänestetään helmikuussa.

Mun mielestä tää vaikuttaa selvältä parannukselta nykyiseen. Ei tarviis poistua kotoa. Toivottavasti tulee voimaan ennen ku ite alotan armeijan.

https://www.iltamedia.com/asepalvelukseen-suunnitteilla-suuri-uudistus/
299
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joo munki inttiaikana sanottiin että 2/19 erä on viimenen nykysellä systeemillä ja 1/20 suorittaa jo tuollain kotona pelikonsolilla.
Hieman harmittaa kun ei itsellä tommosta luksusta ollu mutta toivottavasti kertausharjotuksetki suoritetaan sitten noin tosta edes

Äänestä

Kapteenin jämät saa kuulemma heti jos osaa lentää simulaattorilla (ps 4) hävittäjää...Loppuaikaa ei tarvitse enää suorittaa koska osaaminen pleikkarilla tuo täyden kokemuksen tosielämän sodasta. Mahtavaa että suomen surkea armeijakin alkaa jo kehittymään...intti vaan on niin surkea paikka kun voi olla ja siitä ei hyödy mitenkään enää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tunnettusotilas kirjoitti:

Asepalvelus suoritettaisiin kotoa etänä pelikonsolilla johon kytketään virtuaalilasit ja muut lisävarusteet. Asiasta äänestetään helmikuussa.

Mun mielestä tää vaikuttaa selvältä parannukselta nykyiseen. Ei tarviis poistua kotoa. Toivottavasti tulee voimaan ennen ku ite alotan armeijan.

https://www.iltamedia.com/asepalvelukseen-suunnitteilla-suuri-uudistus/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu