Outo ilmestys tänä iltana kun menin kurkistamaan liskojamme, jotka ovat olleet meillä reilu kaksi viikkoa. Molemmat makasivat tyytyväisenä terraariossa ja paijailinkin niitä. Hetkeä myöhemmin toisen liskon vieressä makasi puolikas mato. Valot terraariosta oli saammunut muutama minuutti aikaisemmin.. Onko lisko oksentanut madon puolikkaan mikä ei ollut mahdollisesti ehtinyt sulautua? Ja onko tuollainen ylipäätänsä normaalia???
Kysyypi huolestunut omistaja =/
Kysyypi huolestunut omistaja =/
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joskus ainakin parta-agamilla on käynnyt niin, että ovat hotkineet madot niin nopeasti, että on tullut osa ulos sen seurauksena, jos on suurempi määrä matoja hotkittu niin on alkanut sitten "yököttämään" sen seurauksena.
Joten voisi olla kyse ihan siitä, jos annoit matoja illasta, että toinen olisi hotkinut ja olisi sitten tullut puoliksi sulanut mato ulos, kun onkin alkanut yököttämään hotkimisen päälle.
Jos tuo yhtään kuulostaisi siltä, että voisi pitää paikkaansa niin seuraile liskoa vain ja anna matoja esim. vähän kerrassaan, jos on taipumusta hotkimiseen.
Näin äkkiseltään tuo tulee ensimmäisenä mieleen minulle. Jos tämä oksentelu (ilmeisesti kuitenkin oksensi sen?) jatkuu tai pahenee niin kehoitan kyselemään asiaa e.lääkäriltä. Johanna Raulio on matelijoiden kyseessä ollessa paras vaihtoehto e.lääkäreistä.
Kiitos vain tiedosta =). Soitinkin tänään eläinlääkärille ja suositteli madottamaan liskot ja toimenpide hoidetaan ensi viikolla. Pyysi myös nyt viikonlopun tarkkailemaan liskoa.
.. tänään lisko on syönyt yhden madon ja maha pullottaa =) ja toistaiseksi se on sisällä pysynyt.
Syönyt tähän mennessä vain yhden ötökän per ruokailu.. kuulemma ihan normaalia. Liskot on n. 10 kk ikäisiä, painoa ei montaakaan grammaa ja koko pituus n.30 cm. Ei paljoa isommiksi enää kasva. Taitaa olla melkoisen harvalukuinen laji nuo meidän leopardileguaanit..
Hienoa, että sait vielä e.lääkäriltä varmistuksen ja mielenrauhoitusta. Tosiaan, kun ei paljoa syö niin sitä nopeasti alkaa yököttämään, jos syökin muka jotenkin enemmän. Tarkailet ja selviää kyllä viimeistää, jos Rauliolle menet niin siellä, jos jotain ongelmaa on. :)
Hmm..Tuosta harvalukuisuudesta en osaa sanoa, mutta hieno laji sinulla ja ei tosiaan ehkä ole ihan sieltä tunnetuimpien päästä.
Teillä melkein samanikäisiä nuo, kuin minun partikseni. Täyttää huhtikuun alussa vuoden meinaan ja pituuskin on siinä n.39,5cm. Kai tähän täytyy todeta, että ihan hyvä kasvutahti teillä? :D
Tänään päivällä Partikseni ulosteen seassa oli muutama kokonainen jauhomato..Sattuuko johtumaan hotkimisesta? Eilen söi päälle 20 matoa yhteenputkeen myöhemmin sirkkoja ja salaattia.