Maksupääte Verifone VX670

Sain myyntifimalta soiton, että ko. maksupääte olisi jotenkin laiton ja sitä ei saa enää käyttää... Onko näin? Hyvin on toiminut koko ajan mutta miten niin laiton? Pitäisi kuulemma heti ostaa uusi n. 700,-
102895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kun olet Pointin koneen itsellesi ostanut, niin olet Pointin maksuorja niin kauan kuin ko. koneen omistat. Ne voivat Pointilla sanoa mistä tahansa myymästään laitteesta, että se ei ole muka enää riittävän turvallinen, ja asiakkaan on pakko hankkia "uusi ja turvallinen" laite siihen tilalle.

Kukaan ulkopuolinen taho ei pysty sinua tässä auttamaan, ja antamaan todistetta että mainitsemasi VX670 on edelleen aivan täysin toimiva ja turvallinen, PCI PED certifioitu maksulaite. Kun Pointti sanoo että laite on vaihdettava, ja jos et vaihda, he katkaisevat maksujesi välityksen vanhalta VX670 laitteeltasi eteenoäin.

Niin yksinkertaisen rivoa on niin Pointin kuin Netsinlin puolelta nämä maksupäätteiden asiat.

Äänestä

Verifone VX670 kone on vaikka en sitä heiltä siis Verifonelta koskaan ole vuokrannut tai ostanut, eri firmalta ostin aikoinaan omaksi ja hyvin on toiminut Elisan kortilla. Maksan edelleen Verifonen liikennöintimaksua ja vuosimaksua... saas nähdä koska yhteydet TODELLA poikkeaa - kone kun toimii PÄIVITTÄIN ilman ongelmia ja maksut tulee ajallaan. Ajattelin nyt pitää koneen ja katsoa mitä sitten tapahtuu... jos maksu näkyy hyväksytyksi maksutilanteessa ei kai sitä voi jälkikäteen kukaan kumota!

Äänestä
  • Tuskin ne viitsivät alkaa nähdä vaivaa estää hyväksyttyjen maksujen läpi menemistä. Kyllä se loppuu sitten teknisenä loppumisena laakista kun loppuu.

    Luultavasti, tai mahdollisesti jotakin softakikkaretta joudutaan pitämään Verifone Finlandin päässä pystyssä noita VX670 aikakauden ja sukupolven laitteiden lähetyksiä varten,

    Jos ja kun tuo palvelu suljetaan, serveripään tietoturvasyistä muka, niin silloin loppuu kyllä maksuliikennekin.
    Mutta voi olla että hyvässä lykyssä toimii vielä vuoden, tai parikin se laitteesi. Hitsin pitkiä ja hitaita ovat lopulta ne viimeisimmät romutushetket näillä laitesopimuksilla on.

    Äänestä

Onnea vaan yrittäjälle, jos sattuu niin että tulee vastaan esim. kortin väärinkäyttö maksupäätteellä ja ilmenee, että tehty vanhentuneella maksupäätteellä. Kauppias kantaa näissä täyden vastuun.

Tämä sama keskusteli käytiin 7 vuotta sitten, kun pankit lopettivat ns. puhelinlinja-maksupäätteiden tuen.

Äänestä
  • On ihan pikkuisen erilainen juttu, kun puhelinlinjalla ei ollut minkäänlaista salausta mihinkään suuntaan.

    Noissa vanhoissakin maksupäätteissä on ollut kehittyneet, ja jo parin laitesukupolven aikana tehokkaammaksi päivitetyt kryptaustoiminnot. Kyllä se maksun transaktio menee SSL-suojatun putken sisällä turvallisesti jatkossakin.

    Kun asiakkaan sirukortti ei ole laitteessa sisällä, ei tuolla maksupäätteellä pysty tekemään yhtään mitään. Ei laillista eikä laitonta koiruutta.

    Jos taas asiakas kadottaa korttinsa, niin se ei ole kauppiaan vika, oli sitten uudemmat tai vanhemmat laitteet.

    Se maksu kun on perille mennyt, ja maksun identifioivat tunnisteet tulostuneet kuitille, niin kyllä se raha siellä on, ja pysyy,

    Äänestä

Tapahtumien tilittäjät eivät ota enää vastaan ssl-salauksella tehtyjä tapahtumia kesän 2018 jälkeen.

Äänestä
  • Näinhän se on, sen jälkeen on sitten turha yrittää käyttää näitä koneita, jotka ko. salausta käyttävät.

    Äänestä

  • Kuka sanoo, että ei tilittäjät ota enää vastaan. Onko siitä jotain mustaa valkoisella?

    Äänestä

  • SSL-salauksesta on tullut useita versioita,m 2.0, 3.0 etc. Nykyisellään SSL on korvattu lähinnä TLS-salauksella.
    Tuo TLS on käytännössä SSL:n kanssa aivan samaa teknologiaa, mutta hiukan uudempaa sukupolvea ja markkinointimielessä uudelleen nimettynä.

    Maksutapahtumia vastaanottavat serveripään omistajat voivat tietenkin päättää, että eivä enää ota vastaan muuta kuin TLS protokollala lähetettyjä tapahtumia. En ole nähnyt missään tällaista ilmoitusta tehdyn.

    Todennäköisesti ne eivät edes ilmoita asiasta teknisillä "SSL / TLS" nimityksillä. Maksut vain lakkaavat menemästä läpi (jos lakkavat, tietääkö joku???). Sitten vVaativat yksinkertaisesti uuden laitteen hankkimista, joka siis osaa ko. TLS protokollan.

    Äänestä

Verifone laite ei välttämättä veloita asiakkaan maksuja, eikä täten tilitä yrittäjälle.

Useat yrittäjät vaikeuksissa Verifonen laitteiden vuoksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Repet kirjoitti:

Sain myyntifimalta soiton, että ko. maksupääte olisi jotenkin laiton ja sitä ei saa enää käyttää... Onko näin? Hyvin on toiminut koko ajan mutta miten niin laiton? Pitäisi kuulemma heti ostaa uusi n. 700,-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu