Kokoomuksen kansanedustaj Eero Lehden omistama Taloustutkimus OY ..
(https://fi.wikipedia.org/wiki/Taloustutkimus)
... käyttää hyväkseen "Voittajan vankkuri" liittyvää sosiaalipsykologista ilmiötä saadakseen Sauli Niinistön presidentikin heti ensimmäisellä kierroksella. Sosiaalipsykologisissa tutkimuksissa on todettu, että noin kahdeksan prosenttia vastaajista arvioi äänestävänsä mieluiten ehdokasta, joka saa hyviä tuloksia gallupeissa ja on siten todennäköinen voittaja. Eri tutkimustuloksia yhdistelemällä voi karkeasti arvioida, että vankkurit vaikuttavat äänestystuloksiin siis liki kymmenen prosentin verran.
Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan mieli tahtoo Voittajan vankkurin joukkoon. Tämä on sosiaalipsykologinen ilmiö. Kun se alkaa vaikuttaa, ihmiset eivät enää vastaa mielipidetutkimuksiin itsenäisesti ajattelevina yksilöinä, vaan alkavat yhä enemmän ottaa huomioon näkemyksiä ja aikomuksia, joita uskovat muilla olevan. Menestyksen odotukseen tempautuvaa vankkuriäänestäjää ohjaa luontainen psykologinen taipumus asettua voittajan puolelle.
http://ojs.tsv.fi/index.php/tt/article/viewFile/617/507
Takoustutkimus on julkaissut kyselyjään, joissa Niinistölle on annettu jopa 80% kannatuksen.
Esim. Venäjän presidentti Putinilla on vain alle 70% kannatus omassa maassaan..
https://en.wikipedia.org/wiki/Opinion_polling_for_the_Russian_presidential_election,_2018
Eletäänkö me täällä Suomessa jossain banaanivaltiossa, jossa diktaattorilla on yleenä yli 75% kannatus....kyllä jossain on jotain mätää...korruptionaalinen Suomi?
Niinistö ratsastaa voittajavankkurin hevosella?
7
92
Vastaukset
- huolesstunut
Valtio-opin professori Tapio Raunio Tampereen yliopistosta on huolestunut ja huomauttaa, että media antaa paljon näkyvyyttä presidentille, jolloin kansalle ei välity oikea kuva siitä, missä valta Suomessa sijaitsee. Hän sanoo, että Niinistön kannatuslukemat ovat osittain jopa huolestuttavaa luettavaa.
–Nämä Niinistön korkeat kannatuslukemat ovat sellaisia, joita yleensä saadaan jostain Uzbekistanista tai Pohjois-Koreasta.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/230471-professori-huolestui-niiniston-68-n-kannatuksesta-ylella-luku-kuin-pohjois-koreasta- Pohjois-Korean
systeemit muutenkin kun vaalituloksen tarkastaa Kokoomuksen edustajan omistama firma.
- Lisäksi
Pohjois-Korean kirjoitti:
systeemit muutenkin kun vaalituloksen tarkastaa Kokoomuksen edustajan omistama firma.
valtion omistaman Ylen toimittajat morkkaavat toisia ehdokkaita kun taas istuvaa presidenttiä kohdellaan silkkihansikkain.
- einegatttt
Kookoomuksen valtionvarainministeri Petteri Orpo pitää huolen siitä, että Media pysyy hallinnassa. Juuri sopivasati ennen pressanvaaleja MTV3 sai kolmen miljoonan euron avustuksen uutis- ja ajankohtaistoiminnan ylläpitoon ja laajentamiseen
https://www.ksml.fi/talous/MTV-sai-kolmen-miljoonan-euron-avustuksen-uutis-ja-ajankohtaistoiminnan-ylläpitoon-ja-laajentamiseen – toinen-hakija-AlfaTV-jäi-ilman/1086527
Orpo piti huolen siiitä, että Sauli Niinistöstä esim. MTV3;n uutiset eivät julkaise mitään negatiivista. Kookoomuksen hallitsema valtaeliitti antaa lehdistötukea vain tarkoin valituille poliittisille informanteille:
https://www.tiedonantaja.fi/artikkelit/oikeuskansleri-moitti-tiedonantajan-syrjint- ainaollut
Näin on..
- niinnpäniin
Näin olla pitää
- lannoitus
saako nuo kallupin tekijät hyvän tilin kun niitä jatkuvasti viljellään vaali kauden välissäkin,
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11536Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911450Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva184888Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2767- 102750
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42731Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks28728- 7694
- 60673