Vapaakirkot

Babelus

Vapaakirkko on olemassa myös Suomessakin. Nyt tahtoisin tietää on vapaakirkkoa muissakin maissa? Ja millaisilla nimillä se siellä kulkee?

3

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahankeräysorganisaatioitahan kaikki kirkot ja lahkot ovat.

      Tarkoituksena on tuottaa helppo elämä kirkon johdolle ja käyttää valtaa seurakuntalaisiin nähden.

      Kaikkivaltias kun ei olemattomuuttaan pysty edes palvojiensa kokoustiloja rahoittamaan.

    • renttu-sergei

      Hema ei oikein vastannut kysymykseen. Suomen Vapaakirkko on Suomessa syntynyt vapaiden seurakuntien yhteenliittymä ja sen seurakunnat ovat hyvinkin erilaisia. Lisäksi sillä on ruotsinkielinen sisarjärjestö. Inkerinmaalle on syntynyt lähetystyön kautta vapaaseurakuntia. Hatsinassa saattaa olla vieläkin suomenkielinen vapaaseurakunta. Mm. ennen Stalinin vainoja kastettiin Inkerissä vajaa 30000 henkeä. Luterilaisen Mailmanliiton kaltaista järjestöä ei vapailla seurakunnilla ole, mutta vapaita seurakuntia löytyy.

    • Vapaakirkkoja on monissa maissa monella mantereella. Esimerkiksi jenkeissä yhden sisarkirkon nimi on The Covenant Church. Englanninkielisessä maailmassa Suomen Vapaakirkosta käytetään nimeä The Evangelical Free Church of Finland. Suomen Vapaakirkon ruotsinkielisen suomalaisen sisarkirkon nimi on Missionskyrkan i Finland.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      52
      4528
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      149
      4187
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3832
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3790
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      43
      3615
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      77
      3453
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3021
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2875
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2696
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2394
    Aihe