Helsinki Maidanin Jääkärit.....Suomi Ensinkö..???

Piffikiittääteitä

Arvoista Helsinki Maidanin ...."veteraanit"...

Sananvapaus ei ole sanomisenvapautta....!!! Jos ai­heu­tat sa­noil­la­si ja teoillasi kär­si­mys­tä, sol­vaat tai är­sy­tät ta­hal­la­si,aiheutat "sananvapauden" nimissä toiselle taholle haittaa,se ei ole sananvapautta . Käyt­tää­kö kou­lu­kiu­saa­ja tai nak­ki­ko­pil­la suu­taan au­ko­va sa­nan­va­paut­taan ? Käy­tät­tekö te ra­ja­ton­ta sa­na­va­paut­ta­nne, vai käyt­täy­dyt­tekö pel­käs­tään ty­pe­räs­ti ja it­sek­kääs­ti paljastamalla asioita joita voi ja olisi pitänyt yleisen edun (Suomalainen kansallismielisyys) nimissä käsitellä siten että asiaa ei ensimmäisenä vuodeta julkisuuteen..??
Te vetoatte totuuteen, ja siihen että ette ole hajottamassa kansallismielisyyden mahdollista orastavaa nousua,mutta te kuitenkin toimitte kansallismielisyyttä vastaan,koska ette pysty keskustelemaan asioista ja ongelmistanne keskenänne.

Te vetoatte siihen,että haluatte "varoittaa" uusia kansallismielisiä toimioita jotta nämä eivät pettyisi jos heidät petetään kuten koette itsellenne käyneen. Ette kuitenkaan antaneet heidän itsensä tehdä aikanaan omia johtopäätöksiään jos niin sattuisi käymää,sehän ei ole vielä selvää....ettekä te voi sitä vielä tietää...he voivat myös onnistua...??

Te puhutte kansallismielisyyden pirstoutuneisuudesta suomessa,ja että "ymmärrä" näitä "hajottajia",kuitenkin te itse ette kyenneet käsittelemään mahdollista pettymystänne ja aiheutitte hajaannuksen.
Te tai osa teistä koitte omasta mielestänne vääryyttä,kun teitä ei ilmeisesti otettu SKE:n kovaan ytimeen...siksi olemme nyt tässä tilanteessa.

Fiksumpaa olisi ollut toimia siten,että suomalainen kansallismielisyys ei olisi taas kerran kokenut tällaista typeröintiä,olisiko mitenkään ollut mahdollista pyrkiä ajattelemaan kokonaisuutta laajemmin eli kansallismielisyyden nousua ?
Nyt kävi niin että teidän henkilökohtaiset "arvonne",kaunanne ,mahdollinen kostonhalu meni ensin....ja laajempi suomalainen kansallismielisyys jäi tappiolle.

5

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitäääähh

      Mitä???

    • kaikkipilataan

      Aivan näin, omia etujaan juntit vaan ajoi. Käsittääkseni koko sirkus hajosi kolmeen porukkaan mutta näinhän se aina käy kun ei ole pitkänajan suunnitelmaa. Alku näytti hyvältä mutta ennen kesän loppua oli homma säröillä.

    • Kitosniistä

      Parempaa viihdettä saa hakemalla hakea, mitä noiden "kansallismielisten" videot ovat.
      Eniten olen tykännyt Marcon SE ja SKE kohelluksesta, Totuus komissio on kanssa ihan hupaisaa seurattavaa, mutta Juneksen jahkailua ei kyllä viitsi paljon katsella.

    • maidaninjäägäri

      Tässä tyypillinen maidan jääkäri

      https://youtu.be/n_wY0s7oUnk

      Millaisia ajatuksia herättää tämä tuore video? Onko väitteille joita persu esittää edes mitään todisteita?!

    • Kiskatti

      Eiköhän se ollut juuri tämä Marco de Wit joka hajoitti epärehellisyydellään koko kansallismielisen liikkeen. Jäsenkokouksessa tehtiin vilppiä, raha-asiat ovat jo maidanin ajoilta sekaisin, lahjoitukset hävinneet. Ei ihme että muu porukka suuttui. Ovat nyt kuitenkin yhteisesti viemässä asioita eteenpäin. MdW.n yhdistyksestä ei varmasti koskaan tule mitään puoluetta, kunhan saa esiintyä ja pitää itseään esillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1566
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      91
      1468
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1041
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      194
      916
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      123
      822
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      750
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      741
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      704
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      683
    Aihe