hylkäys ja korjauskehotukset

väliinputoaja

miten on kun katsastuksesta tuli hylkäys. kahdesta kohdasta hylkäys ja neljä korjauskehotusta. jos uusintakstsastukseen korjaan ne kaksi hylättyä kohtaa ja vain yhden kohdan korjauskehotuksista eli en kaikkia neljää kohtaa niin eikös silti pitäisi leima tulla? vaikka ne loput kolme korjauskehotusta on korjaamatta? veljeni kovasti väittää että on korjattava ne kaikki neljä korjauskehotuskohtaa myös koska jo niistä olisi joka tapauksesta hylkäys tullut vaikka niitä hylkäyskohtia ei edes olisi tullut

9

977

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M1ekkaH1ha

      Määräaikaiskatsastus ja sen jälkitarkastus voidaan (ja pitää) hyväksyä, mikäli ajoneuvossa on korkeintaan kolme korjauskehotusta.

    • Näin_se_on

      Korjauskehoitus tarkoittaa sitä, että kyseiset viat on korjattava, vaikka katsastuksen muuten läpäisisikin.

      • väliinputoaja

        kiitos teille vastanneille! ei todellakaan ole haluja alkaa korjaamaan vanhasta arvottomasta rottelosta pientä öljyvuotoa eikä tuulilasia jossa on pieni särö. eli nuo korjauskehotukset jätän tekemättä. vuoden leiman kun saan niin olen tyytyväinen ja vuoden päästä 22 vuotta palvellut rotisko menee uuteen tarkastukseen ja ehkä sen jälkeen sitten joutaa kuutioksi tai ehkä saa vuoden lisää... jos ei nyt ennen sitä lopullisesti leviä


      • opelisti

        Poliisi maantievalvonnassa näkee korjauskehotukset tekemättä. Ottaa kilvet, antaa sakot ja määrää katsastukseen.


      • VanhaKuntoon
        väliinputoaja kirjoitti:

        kiitos teille vastanneille! ei todellakaan ole haluja alkaa korjaamaan vanhasta arvottomasta rottelosta pientä öljyvuotoa eikä tuulilasia jossa on pieni särö. eli nuo korjauskehotukset jätän tekemättä. vuoden leiman kun saan niin olen tyytyväinen ja vuoden päästä 22 vuotta palvellut rotisko menee uuteen tarkastukseen ja ehkä sen jälkeen sitten joutaa kuutioksi tai ehkä saa vuoden lisää... jos ei nyt ennen sitä lopullisesti leviä

        Kun "rottelosi" on arvoton, se ei myöskään menetä arvoaan.

        Jos siis sijoitat noihin korjauksiin muutaman satasen, on se halvempaa kuin se, että ostat tuhansien eurojen auton, joka menettää satoja euroja arvostaan vuoden aikana, tuo kalliimpikin auto vaatii huoltoa ja korjausta.

        Oletettavasti autosi on vielä koriltaan kohtuullisessa kunnossa, iästä huolimatta, joten pienellä vuosittaisella sijoituksella se voi palvella sinua vielä pitkään.

        Oma autoni on 21 vuoden ikäinen ja se on mennyt viisi viimeistä katsastusta läpi, ilman huomautuksia. Siitä syystä että olen laittanut vuosittain huoltoihin ja korjauksiin sen muutaman satasen. Autoni on myös sellaisessa kunnossa että uskallan lähteä sillä mihin vaan ja koska vaan.


      • dryyyr
        opelisti kirjoitti:

        Poliisi maantievalvonnassa näkee korjauskehotukset tekemättä. Ottaa kilvet, antaa sakot ja määrää katsastukseen.

        Poliisi ei todellakaan tien päällä ala tutkimaan että onko korjauskehotukset korjattu. Voitteko kuvitella tien vieressä poliisisedän ryömivän auton alle tutkimaan että onko esim öljypohjan vuoto korjattu? En ole keneltäkään kuullut että pollet ottaa kilpiä pois saati sakottanut siitä että kehotuksia ei ole korjattu. Itselläni on ollut lähes kolme vuotta tuulilasista kehotus ja viime kesänä ajoin tutkaan ylinopeutta ja sakot sain ja ne tutki auton paperit niin siltikään he eivät sanonut mitään siitä tuulilasista josta oli korjauskehotus vaikka se oli heillä tiedossa kun se näkyy niiden tietojärjestelmissä.


      • Näin_se_on

        Minulle annettiin korjauskehoitus pimeästä rekisterikilpivalosta, jota en korjannut. Poliisisetä antoi siitä rikesakon tien päällä. Toinen kilpivaloista kyllä paloi.


    • 0293

      Sitten on tietenkin tämä liikenneturvallisuuskysymys, (Yksi sana)
      josta olen muissakin ketjuissa jo paasannut. Olen aivan varma, ettei
      näitä korjauskehoituksia katsastuksessa aivan huvikseen kirjata, vaan
      kysymys liittyy aina tavalla tai toisella siihen, että täyttyvätkö auton
      liikenteessä käyttämisen edellytykset.
      Jokaisella autoilijalla joka liikenteessä on, on oikeus ainakin olettaa,
      ettei liikenteessä ole ns. turvattomia ajoneuvoja.
      Siksi autot on määrätty katsastettaviksi, sillä niitä niitä riittää aina, joille
      kaikki on samaa!

      • RealismiaKehiin

        Kanadassa lopetettiin autojen katsastaminen.

        Kuinka kävi liikenneturvallisuuden? Siihen ei tullut minkäänlaista muutosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1453
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      751
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      720
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe