Palestiinan talous on ennätyslukemissa!
Viime vuosina on Palestiinan talous kasvanut enemmän kuin koskaan. Tästä näkee, että kaikkivaltias Jumala suojelee Palestiinaa, vaikka meillä laitalahkon jätökset yrittävätkin boikotoida sitä.
HIENOA !
http://www.worldbank.org/en/country/westbankandgaza/publication/economic-outlook-april-2017
Palestiinan talous on ennätyslukemissa! HYVÄ!
3
91
Vastaukset 3
- KahvimpaaKahvia
Ihme, että mitä vähemmän ampuvat raketteja, sitä paremmin heillä menee. Jos menee liian hyvin, vähenee ulkomailta saatavat avustukset, jolloin palestiinalaisten johdon pitää aiheuttaa aseellisia taisteluja Israelia vastaan, jotta avustushanat saadaan taas auki ja johtajat saavat tileilleen taas täytettä.
Ei, vaan israelissa tietyt kateellsiet tahot kehittelevät sotaa, mikäli Palestiinalaisten infrastruktuuri saa heidän mielestään liikaa potkua.
- dikduk
KTS kirjoitti:
Ei, vaan israelissa tietyt kateellsiet tahot kehittelevät sotaa, mikäli Palestiinalaisten infrastruktuuri saa heidän mielestään liikaa potkua.
Arabimaita tai Palestiinan hallintoa ei kukaan kadehdi- miksi kukaan kahdehtisi köyhyyttä , yhteiskunnallista sekasortoa , eri ryhmien keskinäistä väkivaltaa valtion/alueen sisällä, diktatoorista hallintoa tai yhden uskonnon määräysvaltaa joka vaikuttaa niin, että mikään järkevä kehitys ei pääse toteutumaan?
Todellista kehitystä tullaan näkemään vasta kun arabimaat maallistuvat mikä mahdollistaa aidon demokratisaatioprosesin jonka jälkeen myös myös naiset sekä vähemmistöt pystyvät osallistumaan ja antamaan oman panoksensa maittensa hyvinvointiin.
Profetoista täällä on ollut puhetta , profetoin että kukaan tällä palstalla nyt kirjoittava ei ehdi näkeä arabimaissa tuollaista kehitystä, vaan joka ikinen nyt kehityksen pohjalla oleva afrikkalaisvaltiokin on ajanut jokaisen arabimaan ohi seuraavien 20 vuoden kuluessa.
Miten valtiot kehittyvät riippuu niistä itsestään, ei jumalista ,jos jumalista, niin arabimaaraasut eivät ole ainakaan Allahin suosiossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 70539
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398
