Natoon liittyminen olisi paras ratkaisu Suomelle. Venäjä on voimatoimin liittänyt Natoon kuulumattoman Ukrainan alueen Venäjään ja vaikutusvaltaiset poliitikot Venäjällä puhuvat Suomenkin liittämisestä Venäjään. Dugin ja Shirinovski esim .Ilman että heitä siitä tuomittaisiin. Eli Suur-Venäjän rakentajilla on kannatusta Venäjän kansan ja maan johdon parissa.
Venäjä myös selvästi luo valmiuksia hyökkäykselle Suomeen . Maan ostot Suomen strategisten kohteiden ympäriltä esim.
Natosta on ilmoitettu että Suomi kelpaa jäseneksi ja presidenttiehdokkaista vain Merja Kyllönen on sanonut ettei Suomen pidä koskaan liittyä Natoon. Ehdokkaista kuitenkin vain Torvalds haluaa Suomen liittyvän natoon mahdollisimman pian.
Ikuisesti tuskin voimme jatkaa tällaista jalka Naton oven raossa linjaa.
Mikä sitten olisi paras vaihtoehto jos Naton ovi jostakin syystä sulkeutuu Suomelta ?
Paras vaihtoehto olisi Sveitsin kaltainen puolueettomuus ja sissisodalla puolustautuminen Vietnamin ja Afganistanin malliin.
Eli Suomi eroaisi EU:sta ja julistaisi ettei koskaan liity Natoon ja kouluttaisi nykyisenkaltaisen armeijan lisäksi noin 20000 miehen sissiarmeijan joka jatkaisi taistelua jos Venäjä miehittäisi Suomen.
Miehitys tietenkin pyrittäisiin ensin estämään mutta se tuskin onnistuisi yksin ja ilman ulkomaiden apua.
Venäjä taas tuskin lähtisi Suomea miehittämään jos tietäisi sen johtavan vain pitkään sissisotaan jonka häviäisi kuten hävisi Afganistanissa 1980-luvulla.
Puolueettomuus ja sissisota vaihtoehto Natolle
9
61
Vastaukset
- tyikr6t
Suur-Venäjän rakentajia on myös Suomen sisällä, Kuten Bäckman. Jos Suomi liittyisi Natoon hänet hylättäisiin Venäjällä.
Hänethän on värvätty nimenomaan torjumaan Suomen Nato-jäsennys.
Mikä on välttämätöntä että Suomen voisi liittää Suur-Venäjään. - tuirt
Rumempi vaihtoehto josta en tarkemmin haluaisi puhua olisi sama kuin Bobrikovin aikaan. Mutta se tulisi vasta viimeiseksi .
- nonato
Oma puolustus ja EU-jäsenyys riittää Suomelle.
- Puoluettomuus
Puoluettomuus on rauhan tae.
- KoeteltuKeino
Kuten se oli syksyllä 1939!
- Puolueettomuus
Ja miten meni kun liittouduttin 1941!
- Ghjklööö
KoeteltuKeino kirjoitti:
Kuten se oli syksyllä 1939!
Ja luvattiin apu. Jota ei myös saatu.......
- Puoluettomuus
Eli se liittoutumisesta. Paljon luvataan. Mutta mitään ei saada.
- Ghuioks
Puoluettomuus kirjoitti:
Eli se liittoutumisesta. Paljon luvataan. Mutta mitään ei saada.
Totta!
Paljon luvataan mutta ei saada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081668Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai961590Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961496Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48893Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii420857Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290826Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347812