Nuohousasiaa

piannuohooja

Millonkas tuo nuohoustoimi vapautuu? meinaan vaan kun olis tuollanen hobby hallista ostettu imuri jolla pääsis tienaamaan paljon rahaa pikkuhommalla.

15

693

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpöheikki

      Kuulostaa hyvältä idealta, mutta sulla kuulostaa olevan korkeanpaikan kammo. Mummoilla on huonot tikkaat ja todennäköisesti tipahdat katolta ensimmäisellä keikalla. Hommaa hyvä vakuutus ensin

    • milloinvaan

      Nuohoojan ammattitutkinnossa osoitetaan työelämässä tarvittava ammattitaito ja tarpeelliset sosiaaliset valmiudet. Nuohoojan ammattitutkinto muodostuu neljästä pakollisesta tutkinnon osasta (ydinpätevyysalueesta). Tutkinto on valmis, kun kaikki tutkinnon osat on suoritettu hyväksytysti. Nuohoojan ammattitutkinnon osat ovat: 1. Tulisijojen ja savuhormien nuohous 2. Ilmanvaihtojärjestelmien puhdistus 3. Kiinteistöjen turvallisuuden tarkkailu 4. Asiakaspalvelu ja nuohousyrityksen hoito Jokainen tutkinnon osa/ydinpätevyysalue on suoritettava hyväksytysti.

      • piannuohooja

        Jaa, mutta entäs sitten kun vapautuu niin eihän noista tarvi välittää. Tuhkat vaan pellolle.


    • asialinjalla

      pääseekö alalle peruskoulupohjalta, vai pitääkö olla suoritettu ylioppilastutkinto? minua kiinnostaa nuohoojien korkea palkkataso, ja vapaat työajat, näin kysyy alasta kiinnostunut poika.

    • Intrumjustiittia

      Se on hyvää hommaa. 20min per talo & pöydällä koreilee 60-100€ lasku. Tapaan ottaa laskulle, kun perinnässä on jo kyllä paljon ja sinne niitä mahtuu.

    • Pääsin-muihin-hommiin

      No, kohta tuokin asia korjaantuu.
      Näillä näkymin muuttuu -2019 vapaaksi. Sitten voitkin hoppy imurillas hommiin lähteä.
      Käyt 15km päästä nuohoamassa esim: takan hinta 43,52e sis alv.
      Mietiskelet sitten että kannattaako,polttoaine ei käy vähennyksiin eikä auto jos ei diesel ja paku.
      Mietiskele vielä että mistä ammatista saat tuohon hintaan tilattua ukon kotiis töihin.
      Heräile jo haaveistas,tuon homman kannattavuus on jo lähes nolla, 2000 nuohoojasta jäljellä n 700.
      Arveletko heidän lopettaneen "rikastuttuaan"?
      Mutta kyllä se korjaantuu -19, menee tod,näk, iss tai ncc, jatkuu lakisääteisenä mutta vanhan hinnan voit kertoa kolmella.

    • 2-takkaa

      kannattaako sinun ajella pitkin pitäjää yhden takan vuoksi? nuohoa samalla reissulla useita takkoja, niin saat kunnon palkan eikä mitään 4-5tunnin työpäiviä.

    • Onneks-jo-loppu

      Ei todellakaan kannata. Mitäs jos talossa ei ole useampia takkoja?
      Tilaukset on tehtävä joka tapauksessa, joko käyt heti tai sitten käyt kun asiakas on soittanut palolaitokselle!
      No, kyllä se korjaantuu kun rajat häviää, sitten on laitoksen turha kysellä. Jos ei kannata niin ei niitä myöskään kukaan tee.
      Eikä palolaitos mahda yhtään mitään.

    • kakkia

      Mää kylä hoonaan aukot ite puhtaaksi? Piirimestarit on kuopattu!

    • Jorkkase

      Huomenna vapautuu. Nyt kaikki tienaamaan!

      Eipä tälle alalle ole vuosiin ollut tunkua, paska autolla paska teitä ajelemaan. Kiikkumaan katoille surkeilla tikkailla ja puuttuvilla kattosilloilla. Kokoajan pelko perseessä että koska tulee itelle vuoro tipahtaa ja lähteä raastupaan juttelemaan että kukas lopulta korvaakaan ja mitä.

      Itse laskeskelin omaa tuntipalkkaani sellaisen ihan ok kuukauden jälkeen. Oli melkein 11€. En ihan vielä ole rikastumaan päässyt mutta eiköhän sitä kohta opi pitämään menot kurissa. Josko sitä kautta sitten..
      (se on vaan niin vaikea normi asiakkaan mieltää että se 40€ ei sujahda sinne nuohoojan lompakkoon sellaisenaan, siitä menee se kymppi arvonlisäverona, toinen kymppi tuloverona ja muina pakkomaksuina, lopusta sitten kulkemisen kustannukset, vakuutukset, jne. ja palkaksi sitten saa ajella lopun nokipaskasella autolla musta huppari päällä lidliin ostamaan halpaa safkaa ja pesuainetta että saa kotona suihkun edes joskus puhtaaksi).

      No onneksi huomenna vapautuu piirinuohouksen pakkoriisto ja saadaan hinnat paremmin kustannusten mukaisiksi. Arvaattekos pieneneekö maksut?

    • Anonyymi

      Ja kilpailua tuli?

      • Anonyymi

        nuohoojan ammatti on tärkeä, se on varmasti estänyt tulipaloja huomatessaan työskentelynsä yhteydessä hormin halkeilmat, sekä muut tyrvallisuuteen vaikuttavat asiat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        nuohoojan ammatti on tärkeä, se on varmasti estänyt tulipaloja huomatessaan työskentelynsä yhteydessä hormin halkeilmat, sekä muut tyrvallisuuteen vaikuttavat asiat.

        kyllä näin on asia.


    • Anonyymi

      Nuohoojille ois kyllä töitä. Paljon on rakennuksia liian harvoiilla nuohouskerroilla. Lähinuohooja on aina edullisempi.

    • Anonyymi

      Käyttämätöntä tulisijaa ei tarvi nuohota!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1705
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1679
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1593
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1369
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      49
      916
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      460
      915
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      891
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      294
      853
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      821
    Aihe