Miltä kuulostaa seuraava tarina. Sijoittajat perustivat yhtiön 2 500 €. Sitten he vuokrasivat kaupungilta rakentamattoman tontin. Siis tontti saatiin ilmaiseksi. Tämän jälkeen he myivät perustamansa yhtiön miljoonalla ( ei täyttä varmuutta luvusta) rakennusyhtiölle. Onko tämä tarina tosi?
Kaupungin touhua
12
122
Vastaukset
- vastaus.kysymykseesi
Ei ole.
- kannattaa.lukea
Katso tämän päivän Aamulehti
- vastaus.kysymykseesi
kannattaa.lukea kirjoitti:
Katso tämän päivän Aamulehti
Siellä ei kerrottu tuollaisesta.
- lue.tarkemmin
Sivu A8
- kaupunki.hävisi
Kuukaudessa myivät vuokraamansa tonti ja yhtiön. Hyvä tuotto.
- ilmaiseksi.antoivat
Paljonko Lehto maksoi? Aamulehden jutussa sanotaan, että myydyn yhtiön omistajat saavat taloon tulevat liiketilat. Siis ilmaiseksi? Eli mikä on koko kauppahinta?
- salaista.tietoa
"–En pysty sanomaan kauppasummaa. Sovimme, että sitä ei julkisteta, Kuosmanen sanoo."
Aamulehti 15.12.2018
- Hhjhjjhhjjh
Miljoonalla...? XD
- lakia.ei.rikottu
Avaaja ei ymmärtänyt, mitä lehti kirjoitti. Ja onhan se kieltämättä mutkikas kuvio, mikä on toteutettu, mutta ihan laillinen.
- KTM45
Avaaja kyllä ymmärsi mistä on kysymys. Lakia ei rikottu, mutta aika härskiä toimintaa. Tai kaupungin taholta todella taitamatonta vuokraustoimintaa.
Kokeile vuokrata joku muu kohde ja myydä se voitolla eteenpäin. - meillä.onnistuu
KTM45 kirjoitti:
Avaaja kyllä ymmärsi mistä on kysymys. Lakia ei rikottu, mutta aika härskiä toimintaa. Tai kaupungin taholta todella taitamatonta vuokraustoimintaa.
Kokeile vuokrata joku muu kohde ja myydä se voitolla eteenpäin.Ei taida onnistua kuin Tampereella.
- hinta.ratkaisee
Jos myivät 2 500 € niin hommassa ei ole mitään härskiä. Jos saivat reilusti enemmän niin silloin tampereen veronmaksajia on pissattu silmään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057