Apua ja vinkkejä tarvittaisiin siis.
Meillä on n. 4kk vanha pentu joka on älyttömän aggressiivinen ruuan suhteen.
Jos ruoka on normaalisti kupissa, pentu rähisee tosissaan vihaisesti kun vaan kävelee ohikin. Kieltämällä rähinä pahenee. Ollaan kokeiltu koiran ruokkimista kädestä, mutta silloinkin jossain vaiheessa aina ihan yhtäkkiä alkaa rähisemään ja yrittää käydä kiinni. Jos ruokkiessa vaikka vain yskäiseekin, koira käy kiinni... Välillä jos vaikka normaalilla äänellä sanot jotain, koira käy kiinni... Tai myös edellä mainitusti ihan ilman että mitään edes tapahtuu. Ja turha kuvitella koskevansa pentua kun tämä syö.
Sama pätee myös jos löytää jonkin ''aarteen'', oli se sitten roska tai sukka tai kasa paskaa pihalla. Ei luovu siitä, pakenee sen kanssa, mulkoilee ja kun lähestyy, alkaa rähinä.
Myös namin kanssa kouluttaessa jos kosket pentuun, alkaa murina.
Ei pelätä koiraa, mutta vituttaahan nämä tilanteet jo valmiiksi etukäteen kun on puremia saanut. Ja tämä tosiaan puree ihan tosissaan.
Miten tämän kanssa oikein tulisi toimia että pääsisi eroon tästä käytöksestä? Tuntuu että vaan pahenee eikä oikein huvittaisi aikuisen ison koiran kanssa ottaa yhteen.
Aggressiivinen pentu
Agrepentu
3
55
Vastaukset
- KouluttajaanYhteysHeti
Jestas sentään, mistä tuollainen sekopää on hankittu? Yksikään normaalioloista tuleva pentu ei tuolla tavalla käyttäydy.
Nyt kipin kapin ongelmakoirakouluttajan puheille. Keskustelupalstalla et sellaista taikatemppua tule kuulemaan, että ongelma lakkaisi tuosta noin vain omien taitojen ollessa tuolla tasolla. - JaPolttohautaus
Piikki parantaa.
- hoppuonjo
Äkkiä yhteys johonkin ongelmakouluttajaan, se vain pahenee tuosta jos siihen ei puututa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815