Vapaa-ajattelijat esteenä pelastumiselle

Raamatussa sananlaskujen kirjassa sanotaan: "Pelasta ne, joita kuolemaan viedään, pysäytä ne, jotka surmapaikalle hoippuvat." (Snl.24:11)

Jos näemme ihmisen kulkevan kohti tuhoa, meidän moraalinen velvollisuutemme on pysäyttää hänet. Juuri tämä on evankeliumin levittämisen tarkoitus.
Vapaa-ajattelijain toiminta on päinvastaista. He eivät itse halua astua sisään pelastukseen, ja pyrkivät estämään muitakin pääsemästä sisälle pelastukseen.

Raamatussa Jeesus puhuu ahtaasta portista ja kaidasta tiestä, joka vie elämään sekä avarasta portista ja laveasta tiestä, joka vie kadotukseen. (Matt.7:13-14)

Vastustamalla uskonnonopetusta ja hartaustilaisuuksia kouluissa ja päiväkodeissa, vapaa-ajattelijat pyrkivät estämään lapsia menemään ahtaasta portista kaidalle tielle ja iankaikkiseen elämään Jumalan valtakuntaan

Vaihtoehdoksi vapaa-ajattelijat tarjoavat avaraa porttia ja laveaa tietä. On helppo valita avara portti ja lavea tie, jota kulkemalla saa olla itse jumala itselleen ja itse itsensä tuomari, eikä tarvitse totella korkeampaa auktoriteettia. Siksi sitä tietä kutsutaankin laveaksi tieksi ja Jeesus sanookin, että monta on, jotka siitä sisälle menevät. Se tuntuu houkuttelevalta, mutta se vie kadotukseen.

Vapaa-ajattelijat puhuvat uskonnosta vapauttamisesta. Se, mitä he vapaudella tarkoittavat, on kuitenkin putoavan kiven vapautta. Ja se johtaa juuri iankaikkiseen kadotukseen.

8

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanonp

      Vaparit panostavat syntymän ja kuoleman väliseen elämään.
      Haihatus ikuisesta elämästä on tyhmää.

    • "Vaparit panostavat syntymän ja kuoleman väliseen elämään.
      Haihatus ikuisesta elämästä on tyhmää"

      On tyhmää panostaa vain tähän fyysiseen elämään, koska se voi päättyä millä hetkellä tahansa ja aina se joka tapauksessa päättyy. Fyysisestä kuolemasta ei voi välttyä Vapaa-ajattelijoiden maailman- tai elämänkatsomuksella, mutta kristinuskon ja Jeesuksen kautta voi saada iankaikkisen elämän Jumalan valtakunnassa, missä ei ole kirkko "kiusaamassa" ketään ja missä on ikuinen rauha, ilo ja vapaus.

      Jos Vapaa-ajattelijain Liitto todella kannattaisi yhteiskuntaa, jossa ei ole uskontoja, kirkkoa, sotia, vääryyttä eikä mitään pahaa, niin se olisi johdattamassa kaikkia koululaisia ja päiväkodin lapsia kristinuskon pariin ja hengellisiin tilaisuuksiin, jotta he pääsisivät kerran Jumalan valtakuntaan ja saisivat iankaikkisen elämän.

    • "...Jumalan valtakunnassa, missä ei ole kirkko "kiusaamassa" ketään ja missä on ikuinen rauha, ilo ja vapaus"

      Ai että olet sitä mieltä, että kirkko on kiusaaja :-D

      • "Ai että olet sitä mieltä, että kirkko on kiusaaja :-D"

        En minä ole sitä mieltä, vaan monet jumalattomat ja siksi paninkin sanan lainausmerkkien sisään.


    • Nennennnnee

      Eikö Raamatunkin mukaan ihmisellä ole vapaa tahto? Jokainen voi ihan itse päättää mihin haluaa uskoa ja mihin ei.

      • "Eikö Raamatunkin mukaan ihmisellä ole vapaa tahto? Jokainen voi ihan itse päättää mihin haluaa uskoa ja mihin ei."

        Olet oikeassa, mutta jokaiselle tulee tarjota pelastusta, joka tulee uskon kautta Jeesukseen Kristukseen. Ihmiset joka ottavat vastaan pelastuksen tai torjuvat sen. Näin he valitsevat itselleen joko iankaikkisen elämän tai iankaikkisen kadotuksen. Kysymys on ihmisen ylivoimaisesti tärkeimmästä valinnasta. Siksi, jos et ole vielä tehnyt valintaasi, niin tänään on vielä mahdollisuus siihen.


      • eikäyksikään
        Mark5 kirjoitti:

        "Eikö Raamatunkin mukaan ihmisellä ole vapaa tahto? Jokainen voi ihan itse päättää mihin haluaa uskoa ja mihin ei."

        Olet oikeassa, mutta jokaiselle tulee tarjota pelastusta, joka tulee uskon kautta Jeesukseen Kristukseen. Ihmiset joka ottavat vastaan pelastuksen tai torjuvat sen. Näin he valitsevat itselleen joko iankaikkisen elämän tai iankaikkisen kadotuksen. Kysymys on ihmisen ylivoimaisesti tärkeimmästä valinnasta. Siksi, jos et ole vielä tehnyt valintaasi, niin tänään on vielä mahdollisuus siihen.

        ...ja jokaiselle tulee pelastusta, joka tule kaikkien niiden muiden tuhansien eri uskontojen kautta. Ja lähes jokainen niistä uskonnoista väittää olevansa se ainoa oikea tie pelastukseen kuten sinun uskontosi väittää. Kenelläkään ei ole yhtään toisia parempaa perustelua omalle oikeassa ololleen - ei sinunkaan uskonnollasi.


      • Mark5 kirjoitti:

        "Eikö Raamatunkin mukaan ihmisellä ole vapaa tahto? Jokainen voi ihan itse päättää mihin haluaa uskoa ja mihin ei."

        Olet oikeassa, mutta jokaiselle tulee tarjota pelastusta, joka tulee uskon kautta Jeesukseen Kristukseen. Ihmiset joka ottavat vastaan pelastuksen tai torjuvat sen. Näin he valitsevat itselleen joko iankaikkisen elämän tai iankaikkisen kadotuksen. Kysymys on ihmisen ylivoimaisesti tärkeimmästä valinnasta. Siksi, jos et ole vielä tehnyt valintaasi, niin tänään on vielä mahdollisuus siihen.

        Se, että tämän "pelastuksen" (joka tosiasiassa on vain kirkon oma mielipide itsestään) voi löytää netistä googlettamalla jos oikeasti haluaa liittyä on jo tarpeeksi. Ei tarvitse tarjota tätä enempää ihmisille joille ei kyseinen uskonto ole kiinnostava. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      86
      3629
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2066
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      196
      1981
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      87
      1454
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      343
      1424
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1147
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      13
      1034
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      84
      1011
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      30
      950
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      69
      877
    Aihe