Vapaa-ajattelijat esteenä pelastumiselle

Raamatussa sananlaskujen kirjassa sanotaan: "Pelasta ne, joita kuolemaan viedään, pysäytä ne, jotka surmapaikalle hoippuvat." (Snl.24:11)

Jos näemme ihmisen kulkevan kohti tuhoa, meidän moraalinen velvollisuutemme on pysäyttää hänet. Juuri tämä on evankeliumin levittämisen tarkoitus.
Vapaa-ajattelijain toiminta on päinvastaista. He eivät itse halua astua sisään pelastukseen, ja pyrkivät estämään muitakin pääsemästä sisälle pelastukseen.

Raamatussa Jeesus puhuu ahtaasta portista ja kaidasta tiestä, joka vie elämään sekä avarasta portista ja laveasta tiestä, joka vie kadotukseen. (Matt.7:13-14)

Vastustamalla uskonnonopetusta ja hartaustilaisuuksia kouluissa ja päiväkodeissa, vapaa-ajattelijat pyrkivät estämään lapsia menemään ahtaasta portista kaidalle tielle ja iankaikkiseen elämään Jumalan valtakuntaan

Vaihtoehdoksi vapaa-ajattelijat tarjoavat avaraa porttia ja laveaa tietä. On helppo valita avara portti ja lavea tie, jota kulkemalla saa olla itse jumala itselleen ja itse itsensä tuomari, eikä tarvitse totella korkeampaa auktoriteettia. Siksi sitä tietä kutsutaankin laveaksi tieksi ja Jeesus sanookin, että monta on, jotka siitä sisälle menevät. Se tuntuu houkuttelevalta, mutta se vie kadotukseen.

Vapaa-ajattelijat puhuvat uskonnosta vapauttamisesta. Se, mitä he vapaudella tarkoittavat, on kuitenkin putoavan kiven vapautta. Ja se johtaa juuri iankaikkiseen kadotukseen.

8

132

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanonp

      Vaparit panostavat syntymän ja kuoleman väliseen elämään.
      Haihatus ikuisesta elämästä on tyhmää.

    • "Vaparit panostavat syntymän ja kuoleman väliseen elämään.
      Haihatus ikuisesta elämästä on tyhmää"

      On tyhmää panostaa vain tähän fyysiseen elämään, koska se voi päättyä millä hetkellä tahansa ja aina se joka tapauksessa päättyy. Fyysisestä kuolemasta ei voi välttyä Vapaa-ajattelijoiden maailman- tai elämänkatsomuksella, mutta kristinuskon ja Jeesuksen kautta voi saada iankaikkisen elämän Jumalan valtakunnassa, missä ei ole kirkko "kiusaamassa" ketään ja missä on ikuinen rauha, ilo ja vapaus.

      Jos Vapaa-ajattelijain Liitto todella kannattaisi yhteiskuntaa, jossa ei ole uskontoja, kirkkoa, sotia, vääryyttä eikä mitään pahaa, niin se olisi johdattamassa kaikkia koululaisia ja päiväkodin lapsia kristinuskon pariin ja hengellisiin tilaisuuksiin, jotta he pääsisivät kerran Jumalan valtakuntaan ja saisivat iankaikkisen elämän.

    • "...Jumalan valtakunnassa, missä ei ole kirkko "kiusaamassa" ketään ja missä on ikuinen rauha, ilo ja vapaus"

      Ai että olet sitä mieltä, että kirkko on kiusaaja :-D

      • "Ai että olet sitä mieltä, että kirkko on kiusaaja :-D"

        En minä ole sitä mieltä, vaan monet jumalattomat ja siksi paninkin sanan lainausmerkkien sisään.


    • Nennennnnee

      Eikö Raamatunkin mukaan ihmisellä ole vapaa tahto? Jokainen voi ihan itse päättää mihin haluaa uskoa ja mihin ei.

      • "Eikö Raamatunkin mukaan ihmisellä ole vapaa tahto? Jokainen voi ihan itse päättää mihin haluaa uskoa ja mihin ei."

        Olet oikeassa, mutta jokaiselle tulee tarjota pelastusta, joka tulee uskon kautta Jeesukseen Kristukseen. Ihmiset joka ottavat vastaan pelastuksen tai torjuvat sen. Näin he valitsevat itselleen joko iankaikkisen elämän tai iankaikkisen kadotuksen. Kysymys on ihmisen ylivoimaisesti tärkeimmästä valinnasta. Siksi, jos et ole vielä tehnyt valintaasi, niin tänään on vielä mahdollisuus siihen.


      • eikäyksikään
        Mark5 kirjoitti:

        "Eikö Raamatunkin mukaan ihmisellä ole vapaa tahto? Jokainen voi ihan itse päättää mihin haluaa uskoa ja mihin ei."

        Olet oikeassa, mutta jokaiselle tulee tarjota pelastusta, joka tulee uskon kautta Jeesukseen Kristukseen. Ihmiset joka ottavat vastaan pelastuksen tai torjuvat sen. Näin he valitsevat itselleen joko iankaikkisen elämän tai iankaikkisen kadotuksen. Kysymys on ihmisen ylivoimaisesti tärkeimmästä valinnasta. Siksi, jos et ole vielä tehnyt valintaasi, niin tänään on vielä mahdollisuus siihen.

        ...ja jokaiselle tulee pelastusta, joka tule kaikkien niiden muiden tuhansien eri uskontojen kautta. Ja lähes jokainen niistä uskonnoista väittää olevansa se ainoa oikea tie pelastukseen kuten sinun uskontosi väittää. Kenelläkään ei ole yhtään toisia parempaa perustelua omalle oikeassa ololleen - ei sinunkaan uskonnollasi.


      • Mark5 kirjoitti:

        "Eikö Raamatunkin mukaan ihmisellä ole vapaa tahto? Jokainen voi ihan itse päättää mihin haluaa uskoa ja mihin ei."

        Olet oikeassa, mutta jokaiselle tulee tarjota pelastusta, joka tulee uskon kautta Jeesukseen Kristukseen. Ihmiset joka ottavat vastaan pelastuksen tai torjuvat sen. Näin he valitsevat itselleen joko iankaikkisen elämän tai iankaikkisen kadotuksen. Kysymys on ihmisen ylivoimaisesti tärkeimmästä valinnasta. Siksi, jos et ole vielä tehnyt valintaasi, niin tänään on vielä mahdollisuus siihen.

        Se, että tämän "pelastuksen" (joka tosiasiassa on vain kirkon oma mielipide itsestään) voi löytää netistä googlettamalla jos oikeasti haluaa liittyä on jo tarpeeksi. Ei tarvitse tarjota tätä enempää ihmisille joille ei kyseinen uskonto ole kiinnostava. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      88
      1404
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      1217
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      1039
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      79
      955
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      841
    6. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      62
      837
    7. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      170
      805
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      210
      764
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      6
      729
    10. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      91
      704
    Aihe