Nyt kehutaan ajomatkan 8-kertaistuvan verrattuna nykyisiin sähköautoihin. Tämä ei muistaakseni ole ollut ainoa mullistava akkukeksintö, josta ei ole kuultu sen koommin. Aatami Rymättylähän keksi myös jonkun ihmeakun. Toyotahan ilmeisesti olisi ottamassa käyttöön uuden akkutyypiin joskus 2020-luvn puolessa välissä.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/yliopistossa-kehitettiin-halpa--mahdoton-akku-sahkoautolla-kahdeksan-kertaa-nykyista-pidemmalle/ZZ4gTTpN
https://www.moottori.fi/ajoneuvot/jutut/toyota-suunnittelee-sahkoautojen-kehitysaskelta-vuodelle-2022/
Rauta-akusta ratkaisu sähköautoiluun?
40
286
Vastaukset
- sähköön
sähkö auton ongelma onkin akkut toiminta matkoineen ja akkujen hinnat,
- vaihtamalla.paras
Kymmenen vuoden päästä sähköautoilla saattaa päästä sen 1000 kilometriä kerrallaan, mutta silti ongelmaksi tulee akun lataaminen. Ainoa järkevä tapa edetä akkupuolella on kehittää standardinmukaiset vaihtoakkumoduulit, jotka vaihdetaan (tarvittaessa) huoltoasemalla täydempiin, ja tyhjemmät moduulit jätetään samalla latautumaan seuraaville käyttäjille.
Hieman vastaava tapa kuin nestekaasupullon vaihto. - toimii_
vaihtamalla.paras kirjoitti:
Kymmenen vuoden päästä sähköautoilla saattaa päästä sen 1000 kilometriä kerrallaan, mutta silti ongelmaksi tulee akun lataaminen. Ainoa järkevä tapa edetä akkupuolella on kehittää standardinmukaiset vaihtoakkumoduulit, jotka vaihdetaan (tarvittaessa) huoltoasemalla täydempiin, ja tyhjemmät moduulit jätetään samalla latautumaan seuraaville käyttäjille.
Hieman vastaava tapa kuin nestekaasupullon vaihto.Tämä on jo käytössä isoissa firmoissa sähkötrukkien kanssa. Vaihto
toimii noin minuutissa.
- Ihmeitäihmeitä
Maailma muuttuu. 20 vuotta sitten julistettiin että valkoinen led on teoreettisestikin mahdoton toteutta..
- kdnsndmdmmz
ei valkoista lediä ole edelleenkään kukaan keksinyt. se "valkoinen" on sininen led, joka on pinnoitettu flueresoivalla aineella. näin valo näyttää valkoiselta.
- en.ole.kokeillut
kdnsndmdmmz kirjoitti:
ei valkoista lediä ole edelleenkään kukaan keksinyt. se "valkoinen" on sininen led, joka on pinnoitettu flueresoivalla aineella. näin valo näyttää valkoiselta.
Niinkö? Jos raaputan fluresoivan aineen pois pinnalta, tuleeko E27-kantaisesta ledilampusta sininen?
- Anonyymi
kdnsndmdmmz kirjoitti:
ei valkoista lediä ole edelleenkään kukaan keksinyt. se "valkoinen" on sininen led, joka on pinnoitettu flueresoivalla aineella. näin valo näyttää valkoiselta.
Valkoisen ledin voi toteuttaa vaikka kolmella ledillä, siis punaisella, vihreällä ja sinisellä. RGB on ikivanha näyttötekniikka. https://randomnerdtutorials.com/electronics-basics-how-do-rgb-leds-work/
- taivaalta
lähes vuoden sähkötkin saisi ukkosen iskusta suola allasseen mutta johtimet ei viellä kestä monia iskuja ennen kuin keksitään uudet systeemit,
- VarmaaON
Joka tapauksessa, kävi miten kävi niin myöskin meillä siirrytään sähkökäyttöisiin henkilöautoihin ja sähkökäyttöisii, tai vetykennosähköisiin kuorma- ja linja-autoihin sekä työkoneisiin aivan lähitulevaisuudessa. Tämä tapahtuu Keskustapuoleen voimallisesti ajamasta tekodieselin käyttöönoton tukemisesta verovaroin ja kaasukäyttöisten bensiiautojen muuttamisvimmasta huolimatta. Joka tätä ei ymmärrä on varmasti väärällä tiellä!
- ketjunlenkki
Unohtuu aina, että sähkö on maaöljytuote kuten käytännössä kaikki muutkin nykyaikaisen elämän tarpeet. Energiaketjussa akku on energiaa kuluttava laite, ei energiaa lisäävä ikiliikkuja. Akkuun tärvätään enemmän energiaa kuin siitä saadaan ulos.
- egereghait
Niin, mutta ydinvoimalahan voi kuiteski tuottaa sen sähkön..
- sesiitä
egereghait kirjoitti:
Niin, mutta ydinvoimalahan voi kuiteski tuottaa sen sähkön..
Ydinvoimala ei tuota wattiakaan ilman maaöljytuotteita.
- puuvartiset.kengät
sesiitä kirjoitti:
Ydinvoimala ei tuota wattiakaan ilman maaöljytuotteita.
Mitä ihmeen maaöljytuotteita? Sähkö on vanhempi keksintö kuin "maaöljy". Akkukin on otettu käyttöön jo huomattavasti ennen maaöljyn popularisoimista. Öljy on luonnontuote ja ominaisuuksiltaan erilaisia öljyjä voidaan tarvittaessa tehdä keinotekoisestikin.
Halpa maaöljy on tietenkin mahdollistanut paljon, mutta ei sitä välttämättä tarvita mihinkään. Toki köyhimmät joutuvat hieman maaöljyn loppumisesta kärsimään, mutta liikaahan ihmisiä muutenkin on. Kaikki eivät voi elää kuten amerikkalaiset. - eitoivonhiventä
puuvartiset.kengät kirjoitti:
Mitä ihmeen maaöljytuotteita? Sähkö on vanhempi keksintö kuin "maaöljy". Akkukin on otettu käyttöön jo huomattavasti ennen maaöljyn popularisoimista. Öljy on luonnontuote ja ominaisuuksiltaan erilaisia öljyjä voidaan tarvittaessa tehdä keinotekoisestikin.
Halpa maaöljy on tietenkin mahdollistanut paljon, mutta ei sitä välttämättä tarvita mihinkään. Toki köyhimmät joutuvat hieman maaöljyn loppumisesta kärsimään, mutta liikaahan ihmisiä muutenkin on. Kaikki eivät voi elää kuten amerikkalaiset.Mitään ei tehdä ilman maaöljytuotteita. Jos tekeminen onnistuisi, ilman maaöljystä olisi luovuttu jo aikoja sitten. Nykyaikaisen elämän loiston päivät olivat vuosikymmeniä sitten, minkä jällkeen kaikki on rapistumassa käsiin ennen lopullista romahtamista maaöljyn loppumiseen muutamassa kymmenessä vuodessa.
- Ei.ole.ongelma
eitoivonhiventä kirjoitti:
Mitään ei tehdä ilman maaöljytuotteita. Jos tekeminen onnistuisi, ilman maaöljystä olisi luovuttu jo aikoja sitten. Nykyaikaisen elämän loiston päivät olivat vuosikymmeniä sitten, minkä jällkeen kaikki on rapistumassa käsiin ennen lopullista romahtamista maaöljyn loppumiseen muutamassa kymmenessä vuodessa.
Kaikkea voidaan tehdä ilman maaöljyä, koska maaöljyäkin voidaan tehdä ilman maaöljyä. Ei se maaöljy avaruudesta meteoriitin mukana ole maahan ilmestynyt.
Maaöljyn loppuminen on toki nopeuttanut prosesseja, muttei sen loppuminen ole mikään ongelma. Aina ei edes tarvitse käyttää maaöljyä tai sen korvaavia aineita. Esimerkiksi fleecet voi vaihtaa aitoon villaan. - hoophoppo
mistä teet akkujen kuoret, johtojen eristeet ja muut muoviosat autoon, ruvetaanko käyttämään eläinten nahkoja, myös akselitiivisteitä tarvitaan, voimansiirto tarvii öljynsä,rasvansa
- naftaalisää
Akkujen suurin ongelma on niiden paino , joten miljoonissa sähköautoissa kuskataan lopulta tuhansia tonneja akkumassaa edestakaisin, ja suuri osa akuston energiasta kuluu sen itsensä liikuttamiseen..-tämähän on pahinta energian haaskausta. :/
- sporttisempaa.menoa
Akkujen painoa voidaan myös hyödyntää parantamaan ajo-ominaisuuksia. Pitkulainen akku sijoitettuna auton pohjalle ns. kardaanitunnelin kohdalle auttaa optimaalisen painopisteen saavuttamista. Akusta voidaan tehdä vielä Toroidionissa nähdyn kaltainen nopeasti vaihdettava paketti. Törmäysvyöhykkeet pitää toki jättää auton molempiin päihin.
- niin-tässäkin-
Kauan jälkee autojen ja traktorien keksimisen, tehtiin työt vielä hevosilla.
- pimeä_puoIi
Kaikenlaista sitä on keksitty, mutta öljy-yhtiöt ovat pistäneet kampoihin, joissain tapauksissa sähköyhtiöt.
Keksijöitä on murhattu, tai heille on maksettu tutkimustyön lopettamisesta/tuhoamisesta. Vedellä kulkeva autokin on keksittyjä aikoja sitten, mutta tekniikkaa ei parane kehittää jos tahtoo pysyä hengissä... - jos.ja.jos
"Lisäksi akkutyyppi mahdollistaisi todellisen pikalataamisen vain muutamissa minuuteissa".
Jos halutaan ajaa yli 500 km yhdellä latauksella, täytyy akuissa olla energiaa noin 100 kWh. Tuon energian lataaminen akkuun minuuteissa eli alle 10 min, vaatii jo 600 kW laturin. 400V akun latausvirta on tällöin 1500 A.- pikkunenakku
uusin hyndai ratkaisi ongelman pieni kulutuksinen sähkömoottori joka vei 10kw satasella parhailaan testi ajossa,
- oikeasti.ei.kukaan
Kuka haluaa ajaa kivihiiliautoilla?
- mielellään.ajan
Kaikki, sehän on sama tehdäänkö häkä kivihiilellä tai haloilla.
- eiKirj
Aloituksessa mainittu rauta-akku taitaa olla vielä vain tietokonemallinnus? Mitään kuvaa toimivasta akusta ei ainkaan näkynyt. Vaan jos tuollainen akku on tulossa, niin eihän nyt kannata ostaa sähköautoa, jossa on moninkertaisesti huonompi akku.
- testink
Kaippa ne jotain fysikaalisia kokeitakin ovat jo tehneet pelkän teoriatutkimuksen lisäksi. Kaukana vielä kaupallisesta akusta, epäilevät ehkä 10 vuotta, jos saavat toimimaan. Lisäksi parannusta kapasiteettiin ei tulisi käytännössä kuin ehkä korkeintaan tuplat.
http://www.theregister.co.uk/2018/01/05/new_battery_design_mobile_phones_electric_vehicles/
"One half of the team, based at Northwestern University, focused on making digital models, while their partners at Argonne National Laboratory performed the physical experiments."
- SilläTielläOllaan
Tulevaisuus on akkutekniikassa ja aurinkoenergiassa.
- fivjoiv
Mua kiinnostaa häkäpöntöt ja höyrykoneet. Hienoja vehkeitä. Energian saisi omasta risukosta tai jäte puusta.
- Häkämyrkytys
Samoin Juha Sipilää(kesk.) kiinnostaa häkäpönttö!
- eFlygari
Norjalaiset aikovat lentää kaikki lyhyet alle 1,5 tunnin lennot sähkölentokoneilla vuoteen 2040 mennessä. Jo vuonna 2025 aikovat kokeilla kaupallista lentoa 19-paikkaisella koneella.
Rauta-akku on varmaankin lentokäyttöön turhan raskas, mutta kyllä se sähkö vaan alkaa korvaamaan polttomoottoreita laitteessa kuin toisessakin. - pelkistys
aamu teeveessä suomalainen sähkö insinööri ihmetteli miksei rakenneta kansan hytdiili autoa, polttomoottori pyörittäisi vain generaattoria ja muu tekniikka olisi sähkö käytöisiä hinta ja kulutus laskisi.
- jälkeenjääneet
Ihmettelin kanssa että kuinka monta kymmentä vuotta insinööriltä on jäänyt elämää välistä. No eipä silti, joku VTT:n professorikin väitti muutama kuukausi sitten, että 10 vuotta sitten autojen polttomoottoreiden keskikoko oli 2 litraa ja niistä irtosi vain jotain tyyliin vähän reilut 100 hv, lisäksi kulutus pyöri 10 litran tasolla per 100 km.
Nähtävästi näitä 1970-luvulle jumahtaneita hyvin kouluttautuneita suojatyöläisiä on maassa enemmänkin. Eipä ihme ettei mikään muutu, koska saavutettuihin etuihin ei saa koskea. - turhavehje
Inssi ei ole huomannut, että tuo on käytännössä dieselmoottori-auto, koska kaikki energia ja sähkö tulee dieselpolttoaineesta.
- vihtoorii
jälkeenjääneet kirjoitti:
Ihmettelin kanssa että kuinka monta kymmentä vuotta insinööriltä on jäänyt elämää välistä. No eipä silti, joku VTT:n professorikin väitti muutama kuukausi sitten, että 10 vuotta sitten autojen polttomoottoreiden keskikoko oli 2 litraa ja niistä irtosi vain jotain tyyliin vähän reilut 100 hv, lisäksi kulutus pyöri 10 litran tasolla per 100 km.
Nähtävästi näitä 1970-luvulle jumahtaneita hyvin kouluttautuneita suojatyöläisiä on maassa enemmänkin. Eipä ihme ettei mikään muutu, koska saavutettuihin etuihin ei saa koskea.Jo 60-luvun lopulla 2.0l koneesta otettiin tuo 100hv
- pollett
vihtoorii kirjoitti:
Jo 60-luvun lopulla 2.0l koneesta otettiin tuo 100hv
Vuoden 1972 ruisku Saabissa oli jo 110hp. Tuossa saattoi kulutus olla kyllä 10 litran tietämillä.
http://www.griffinmodels.com/the-saab-way/the-saab-way-1972.html
- heavyjuuser
Voipihan rauta-akku tietysti hieman keveämpi olla kuin lyijyakku, mutta raskas siitä väkisinkin tulee. Tuskin siis käyttistä ajoneuvopuolella.
- jäätyyköhän.pakkasella
Nyt on keksitty vesiakku. Mikähän seuraavaksi?
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/huippulaboratoriossa-kehitettiin-erittain-nopea-ja-pitkaikainen-akku--ihmeaineena-vesi/LVuYh2tb
"Materiaali myös latautui hyvin nopeasti – jopa alle kahdessa minuutissa.
Se merkitsee, että sähköauton voisi ”tankata” samassa ajassa tai jopa nopeammin kuin perinteisen polttomoottoriauton."- sähköhiiligrilli
Aussien vesiakussa käytetään hiiltä. Kätevää jos virtaa alkaa saamaan kaatamalla vettä grillihiilipussiin.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kehitettiin-akku-hiilesta-ja-vedesta-ratkaiseva-askel-halvempaan-ja-ymparistoystavallisempaan-energian-varastointiin/AKS4F7ZV
"Nyt kehitetyn tekniikan etuna on se, että siinä varastoidaan protoneja hiilipohjaiseen materiaaliin, jota on runsaasti. Protoneja puolestaan saadaan vedestä, jota on helposti saatavilla.
Akku ei itse tuota hiilidioksidipäästöjä, ja se voi varastoida sähköä nollapäästöisistä lähteistä.
Andrews uskoo, että akku voi olla markkinoilla 5-10 vuodessa."
- kalliiksi-tulee
Hommatkaa vaan sähkimö-autoja.Ministeri jo virnistää kummasti.Tiedättekö mikä on sähkön energiavero jota peritään siiromaksujen yhteydessä.Mitä suurempi kulutus niin veroa päälle ja kansa nauraa nyrkit taskussa.
- höpöhöpö
No eipäs kukaan sano miten akut kestävät pakkasia tehon luovutuksen ja latauksen tapahtuessa Suomen oloissa ja mitä auton lämmitys, penkkien lämmitys ym. lämmitykset vaikuttaa sähköauton ajomatkaan ? Että silleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081699Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031664Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011576Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341368Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii453904Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115890Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293845Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347820