Sipilän mukaan työnantajat ovat lampaita, mikäli he eivät pysty tarjoamaan työttömille pätkätöitä.
Sipilän lausunto suututti Pertunmaalla Plastep Oy -nimisen muoviosia valmistavan yrityksen toimitusjohtajan Kristiina Ketomäen.
Ketomäen ensireaktio Sipilän lausuntoon kertoo paljon.
- Nyt meni kuppi nurin, Ketomäki sanoo.
- Ei kuulosta hirveän asialliselta, että tulee tällaisia kommentteja maata johtavalta henkilöltä.
- Työpaikat eivät ole muutaman tunnin pysäkkejä eivätkä työntekijät pysäkeille heitettäviä säkkejä.
Toisaalta, miksi työnantajat eivät joudu joustamaan jos työttömätkin joutuvat älyttömiin leikkeihin? Työttämät nimenomaan ovat heittopusseja, olkoot yritykset osaltaan pysäkkejä.
Sipilän lausunto suututti Pertunmaalla Plastep Oy -nimisen muoviosia valmistavan yrityksen toimitusjohtajan Kristiina Ketomäen.
Ketomäen ensireaktio Sipilän lausuntoon kertoo paljon.
- Nyt meni kuppi nurin, Ketomäki sanoo.
- Ei kuulosta hirveän asialliselta, että tulee tällaisia kommentteja maata johtavalta henkilöltä.
- Työpaikat eivät ole muutaman tunnin pysäkkejä eivätkä työntekijät pysäkeille heitettäviä säkkejä.
Toisaalta, miksi työnantajat eivät joudu joustamaan jos työttömätkin joutuvat älyttömiin leikkeihin? Työttämät nimenomaan ovat heittopusseja, olkoot yritykset osaltaan pysäkkejä.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Sulle, mulle pompoti pom kummipallona luokses pompin ain.
Lestan kupla työmarkkinoista.
Kuuluisi hoitoon.
https://www.youtube.com/watch?v=VinY15Cystc
Minun isäni ammuttiin 1918 murhiensa takia.
Isäni sain surmassansa 1944 hyökätessään Neuvostoliiton joukoissa Suomea vastaan.
Minä ja poikani ei olla koskaan tehty töitä ja vaadimme oikeutta makoilla yhteiskunnan kustannuksella.
Sipilä on rakentanut nyt kakkaran lisäksi lestaparatiisin päänsä sisään
Työttömiä taas on kutsuttu rikkaruohoiksi. No, nyt lampaille on syötävää.
Isäni oli maanviljelijä, eikä äitinikään tehnyt mitään.
Asiallista sen sijaan on kutsua työttömiä rikkaruohoiksi.
Lampaat märehtivät rikkaruohoja ravinnokseen.
Paskovat ne sitten lopuksi 3 tuntia jauhettuaan ulos, jonka jälkeen paska lähtee aktivoitumaan ts. uudesti syntymään parin viikon aikana uudeksi rikkaruohoksi. Ja sama rumba uusiksi. Ja Suomi nousuun.
Melkoinen riski on yrittäjälle kierrättää parin tunnin sessioissa työttömiä vaikka näillä olisi sopiva koulutus ja perehdytykseen käytettisiin jokaikisessä sessiossa puolet ajasta.
Tulee äkkiä maksamaan palkatun työntekijän kuukausipalkan pelkkinä vahinkoina. Koko ajatus on sipulimainen päiväuni, joka kuorittaessa katoaa kerros kerrokselta kokonaan pois.
Riski kuuluu yrittäjyyteen. Muuten on lammas.
Sipilä on sekä lammas että täysi pässi. Ei kaavioita rustailevan dippainssin ylimielinen ego kykene laskeutumaan todellisuuden tasolle. Tuollaiset tyypit yrittävät vain puskea väkisin omia näkemyksiään, riippumatta kenenkään edes asiantuntijoiden mielipiteistä. Oikean pääministerin pitäisi kunnioittaa palvelemaansa kansaa, eikä ajatella olevansa heidän yläpuolellaan.
Suututti yrittäjätkin!
Sipilä ja kokoomus ovat ainoastan suuryritysten asialla. Ei heitä kiinnosta näiden määkijäyrittäjen asiat pätkän vertaa. Miksi esimerkiksi yli 10 prosenttia pörssiyrityksistä omistavat tahot saavat nostaa miljoonaosinkonsa kokonaan verottomasti? No siksi koska rahanvalta, eli päättävä eliitti niin määrää.
Pienten ja keskisuurten yrittäjien kannattaisi vaihtaa kokoomuksen kannattaminen johonkin muuhun puolueeseen, vaikka sitten vasemmistoliittoon.
ja keskisuurten yrittäjien halu samaistua rikkaisiin laittaa ne äänestämään Kokoomusta vaikka tietävät että se on oman edun vastaista.
Orpo ja kokkareet ollu kuin kusi sukassa. Ei mitään puolusteluja kuulunu. Ek:ssa nähtiin mikä torso työnantajien kannalta syntymässä ja irtauduttiin valmistelusta. Se lienee samalla KÄSKY KOKKAREILLE, turpa tukkoon asiasta.
helvetin_mustalaiselta näyttävä Kokoomuksen Mykkänen innolla sitä puolustellu.
Siinä totuudensyrjää Sipilälle, Orpolle ja muille kyykyttäjille. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005526940.html
"Maan hallitus ei ole THHL:n mielestä ymmärtänyt, että te-toimistojen asiakkaina on ihmisiä, joita ei voida saada edes osa-aikaisiin pätkätöihin tai työharjoitteluihin ilman pitkää kuntoutusta. Tällaisten ihmisten on liiton mukaan käytännössä pakko olla te-toimistojen asiakkaita, jotta toimeentulo olisi edes jotenkin turvattu."
Suomeen pitäisi perustaa keskitysleirit, siinä syy että ne ovat Merkkeliin niin paljon yhteydessä koko ajan, Saksassa on asiaan tietotaitoa.
Nyt meni kuppi nurin - toimitusjohtaja jyrähtää Sipilälle: ”Pääministeri kutsuu meitä lampaiksi, kun emme pysty tarjoamaan pätkätyöpaikkoja”
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201801162200671517_u0.shtml
Sipilän ehdotus ei ole mahdollinen
"Sipilän ajatus siitä, että yritykset työllistäisivät työttömän kolmeksi tunniksi kahden viikon välein, ei ole Ketomäen mukaan mahdollinen. Esimeriksi Plastepilla on velvoitteita perehdyttää työntekijä, kun hän tulee taloon. Perehdytys liittyy työhön sekä muihin yrityksen toimintatapoihin, kuten työturvallisuuteen ja laatuun.
- Ei ole olemassa sellaista tilannetta, että joku tulisi tuolta kadulta ja rupeaisi tekemään vähän töitä, Ketomäki sanoo.
Ketomäki kirjoitti Sipilän puheenvuoroon liittyen mielipidekirjoituksen, joka julkaistiin Helsingin Sanomissa. Siinä hän toivottaa Juha Sipilän yhdessä ministereiden Kai Mykkäsen (kok) ja Jari Lindströmin (sin) lämpimästi vierailulle pk-yritykseen, jotta ministerit näkevät, millä tavalla ja millä reunaehdoilla ihmisiä palkataan töihin.
- Työpaikat eivät ole muutaman tunnin pysäkkejä eivätkä työntekijät pysäkeille heitettäviä säkkejä. Yrityksessämme me koulutamme henkilöstöä omalla kustannuksellamme ja kehitämme toimintaa, jotta pärjäisimme globaalissa kilpailussa, Ketomäki jyrähtää mielipidekirjoituksessaan."
Työpaikat eivät ole muutaman tunnin pysäkkejä eivätkä työntekijät pysäkeille heitettäviä säkkejä
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000005525626.html
Sipilä ja Orpo kuvittelevat että työläistä voi heitellä kuin kuuma perunaa firmasta toiseen.
Sipilän ja Orpon ymmärrys työmarkkinoista on ökyisännän.
Sipilä onkin lampaanpaska, että sikäli.
Sipilä itse on emälammas eu:n edessä. Ei taatusti laita hanttiin kun eu käskee ottamaan ukkoja pilvin pimein.