Ajastaan jälkeen jäänyt

Ja toimimattomaksi osoittautunut hyvinvointivaltio vetelee viimeisiään. Aika onkin siirtää historian roskakoriin tämä Keynesiläisiä utopioita ja kansalaisia passivoiva puolisosialistinen yhteiskuntakokeilu. Eläköön vapaa markkinatalous ja yksilön vapaus sekä vastuu!

9

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfasfa

      Amerikan malliinko haluat.


      Yhdysvaltain imeväisikäisten kuolleisuus on varsin korkealla tasolla verrattuna muihin länsimaihin.

      Yhdysvalloissa menehtyy keskimäärin seitsemän vauvaa tuhannesta ennen ensimmäistä syntymäpäiväänsä.

      Lukema on samalla tasolla Unkarin, Maltan, Puolan ja Slovakian kanssa, ja länsimaista huonompi tilanne on vain Latviassa. Suomessa luku on 3,7 per tuhat synnytystä.

      Yhdysvalloissa on enemmän vastasyntyneiden teho-osastopaikkoja kuin esimerkiksi Australiassa, Kanadassa ja Britanniassa, mutta se ei näytä auttavan.

      Maan tartuntatautiviraston CDC:n lukujen mukaan mustaihoisille äideille syntyvät lapset ovat huomattavasti suuremmassa vaarassa kuin valkoihoisten äitien lapset. Mustien kohdalla imeväiskuolleisuus on niinkin korkea kuin 14 tuhatta synnytystä kohti.

      Tämä kertoo asiantuntijoiden mukaan siitä, että terveydenhuollon puutteet vaikuttavat etenkin huonotuloisten ja vähemmistöön kuuluvien äitien ja lasten terveyteen.



      http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200711126840151_ul.shtml

      • Kyllä. Yhdysvalloissa ihmiset itse käsittävät että on heistä itsestään kiinni miten he elämässä pärjäävät. Siellä otetaan toinen tai kolmaskin työ eikä huudeta yhteiskuntaa apuun. Puhun nyt tietysti niistä jotka itse kykenevät itseään auttamaan. Sairaat ja kyvyttömät ovat asia erikseen.


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Kyllä. Yhdysvalloissa ihmiset itse käsittävät että on heistä itsestään kiinni miten he elämässä pärjäävät. Siellä otetaan toinen tai kolmaskin työ eikä huudeta yhteiskuntaa apuun. Puhun nyt tietysti niistä jotka itse kykenevät itseään auttamaan. Sairaat ja kyvyttömät ovat asia erikseen.

        Eläköön Usalaiset rikollisuusluvut, sellaista maailman malliahan nyt nykyhallituksen ja sitä kannattavien toimesta tavoitellaan Suomeenkin. Heidän ymmärtämättä, että he tulevat olemaan tuon heidän haluamansa yhteiskuntamallin kärsijöitä ja uhreja.


      • Turmiola.Tommi kirjoitti:

        Eläköön Usalaiset rikollisuusluvut, sellaista maailman malliahan nyt nykyhallituksen ja sitä kannattavien toimesta tavoitellaan Suomeenkin. Heidän ymmärtämättä, että he tulevat olemaan tuon heidän haluamansa yhteiskuntamallin kärsijöitä ja uhreja.

        Miten ja missä tuo rikollislukujen kasvu Suomeen näkyy?


      • IhanVainAvaajalle
        OikeistoSosDem kirjoitti:

        Kyllä. Yhdysvalloissa ihmiset itse käsittävät että on heistä itsestään kiinni miten he elämässä pärjäävät. Siellä otetaan toinen tai kolmaskin työ eikä huudeta yhteiskuntaa apuun. Puhun nyt tietysti niistä jotka itse kykenevät itseään auttamaan. Sairaat ja kyvyttömät ovat asia erikseen.

        Olet Toveri oikeassa.
        Ameriikka on ihannevaltio.
        Ensiksi varastettiin intiaanien omaisuus, maa, sitten se orjilla ja riistolla jaettiin maa rikkaisiin köyhiin, nykyorjat on paperittomat siirtolaiset.
        Rikollisuus, huumeet, huoruus, saatananpalvonta, näennäiskristillisyys on nykypäivä ja amerikkalainenhan välittää toisesta;
        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005526355.html
        Olen varma, että ameriikka maksaa kovan hinnan.
        Suomessa on ihmisillä toistaiseksi hyvä elää ja amerikan malli ja nato roskapöntöön.


    • VittuilevaSuomalainen

      Arvoisa, toveri sodem.
      Haluan sinun huomioivan, että amerikan presidentti edustaa maailman ajallista ja älyllistä osaamista;
      http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201801162200671913_ul.shtml
      Pst.
      Olen yrittänyt kirjoittaa jutun tälle palstalle, en pääse läpi.
      No ei mulla kepulaisille nyt muuta asiaa okkaan, mutta pikkusen voisi vittuilla.
      Ja Väyrysen Paavolle ONNEA

      • Ovatko OikeistoSosDem ihailemasi USA ja GB joskus olleet hyvinvointivaltioita? Minun mielestäni eivät ole olleet koskaan.


      • HyväJSippilä

        Toivottavasti Paavo rökittää Matin oikein kunnolla ja Sipilän kepu saa henkisesti korville.


      • DV8_HellRaiser kirjoitti:

        Ovatko OikeistoSosDem ihailemasi USA ja GB joskus olleet hyvinvointivaltioita? Minun mielestäni eivät ole olleet koskaan.

        Koko ajatus hyvinvointivaltiosta on vahingollinen. Ei sellaista pidä olla vapaiden yksilöiden vapaata tahtoa noudattavassa kansalaisyhteiskunnassa jossa valtion tulee sekaantua mahdollisimman vähän kansalaisten ja markkinoiden toimiin.
        Ajatus täydellisestä tasa-arvosta on utopiaa. Mahdollisuuksien tasa-arvo riittää. Sairaista ja kyvyttömistä on pidettävä huolta mutta ei niistä jorka kykenevät auttamaan itse itseään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      96
      2191
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2142
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1380
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      90
      1326
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1130
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1093
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      920
    Aihe