Ei ole mitään 3h töitä, joita Sipilä vaati.Eikä voi pakkotyöllistää. Työntekijä pitää kouluttaa ja perehdyttää työhön. Hommata työvaatteet ja suojat..
Työnantajat ilmoitti!
3tunnintyöhönkö
459
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Juurikin näin. Se on iso proseduuri kun uusi työntekijä palkataan töihin. Lähtee työhaastatteluista ja sitten on soveltuvuustestit ja lääkärintarkastukset. Työ vaatii usein suojavälineitä kuten suojalaseja, turvakenkiä, yms. jotka työnantaja kustantaa. Usein pitää olla työturvallisuuskortit ja hygeniapassit sun muut vastaavat. Sitten alkaa vasta työpaikkan kulttuuriin tutustuttaminen mm. turvallisuus- ja laatukoulutuksineen. Sen jälkeen päästään itse asiaan eli työhön perehdyttämiseen. Prosessi on niin paljon työllistäjältä resursseja vievä että mitään oikeita 3:n tunnin töitä oikeasta työpaikasta ei ole tarjolla. Vielä en ole ainakaan nähnyt että joku työnataja etsisi työntekijää kolmeksi tunniksi kahden viikon välein. Eli hallitus ei tiedä nykyisestä työelämästä yhtikäs mitään. Aktiivimalli onkin suora leikkaus työttömyysturvaan.
Johan se aktiivimalli on kova rasite työpaikoilla, vie aikaa kun hakijoita lappaa yhtenään ja se tulisi todistaa jotenkin. Jos sitten työllistää tälläisen niin siihen kuuluu monenmoista perehdyttämisestä, työturvallisuuteen, hygieniapassia, salassapidettäviä asioita, luottamusta, osaamista, valvontaa ja tiloja sekä oikeasti tarjottavaa työtä.
Ei haluta työttömiä hakijoita eikä tekijöitä häiritsemään työkiireitä ja tärkeää työaikaa.
Työnantaja joutuu ottamaan myös vakuutukset kaikille työllistettäville, suojavarustusten lisäksi.
Valtion pitäisi maksaa todella hyvin työnantajalle, jos hän työllistäisi satunnaisen pätkätyöttömän, että maksu kattaisi edes kulut työllistettävästä.