Rakit pois kaupungeista

rakitvaarallisia

Rakkeja on jo yli 700 000 Suomessa, aiheuttavat valtavasti stressiä naapureissa ja kaduilla liikkujissa, vaikka mielisairaille omistajille voi tuodakin tyydytystä kun oma rakki räkyttää yötäpäivää ja pitää naapurit hereillä tai säikyttelee kadulla. Parhaassa tapauksessa puree ja omistaja lähtee heti karkuun, kuten tyypillinen rakkihullu tekee.

Rakit saastuttaa kusilla ja paskoillaan maat, viemäreiden kautta vesistöt, uimarannat ja ilmankin. New Yorkissa tehdyn tutkimuksen mukaan suurin osa ilmassa olevista homeitiöistä oli peräisin rakinpaskoista, aiheuttaa allergioita, vanhuksille keuhkokuumetta jne. Pahimmat rakkihullut antaa rakkiensa nuolla jopa vauvoja tartuttaen esim hammasmätää ja pahimmillaan jopa tunneissa tappavan bakteerit, niitä on rakeilla suussa noin 200 erilaista, joista monet tappavia verenkiertoon joutuessaan. Levittävät myös monia loisia maastoon, joista marjojen ja sienten mukana siirtyvät ihmsiiin.

Muita eläimiä kuten lintuja, nautoja ja sikoja tapetaan miljoonittain kun levittävät tauteja, rakit paljon vaarallisempia, tappavat myös puremalla ja vammauttavat tuhansia vuosittain, pitäisi kaikki hävittää kaupungeista.

35

414

3Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turvasusi

      Suomeen täytyy saada 5 miljoonaa koiraa kansalaisten turvaamiseksi.
      Poliisi ja lainsäädäntä ovat avuttomia lisääntyneen pahuuden edessä. Laki jopa edistää pahuutta ikäänkuin sen laatijat olisivat saatananpalvojia. Tai sitten asianajajat ovat muuttuneet saatananpalvojiksi.
      Mutta 5 miljoonaa koiraa ennaltaehkäisisi tehokkaasti rikollisuuden lisääntymisen.

      Siispä : työtön ! Perusta koirabisnes !

      • Ostaosataosta

        Monet työttömät jo pitävätkin näitä verovapaita lemmikkieläinalan yrityksiä pihoillaan ja parvekkeillaan.
        Vinkki: SATO:n ja VVO:n asuntoihin ei kannata työssäkäyvien muuttaa, sillä niissä ei nukuta yöllä eikä päivällä. Vuokra on korkeampi kuin missään muualla, sillä vuokratuloilla pitää kattaa jatkuvat koirankusemat lattiarempat.
        P.S. Kohta tulossa presa canario- pentuja myyntiin 11 kpl, 1850 e/kpl, sisältää pentupaketti ja kasvattajan elinikäinen tuki ja palautusoikeus, ei rahojen takaisinmaksua.


      • Haisevatkin
        Ostaosataosta kirjoitti:

        Monet työttömät jo pitävätkin näitä verovapaita lemmikkieläinalan yrityksiä pihoillaan ja parvekkeillaan.
        Vinkki: SATO:n ja VVO:n asuntoihin ei kannata työssäkäyvien muuttaa, sillä niissä ei nukuta yöllä eikä päivällä. Vuokra on korkeampi kuin missään muualla, sillä vuokratuloilla pitää kattaa jatkuvat koirankusemat lattiarempat.
        P.S. Kohta tulossa presa canario- pentuja myyntiin 11 kpl, 1850 e/kpl, sisältää pentupaketti ja kasvattajan elinikäinen tuki ja palautusoikeus, ei rahojen takaisinmaksua.

        Nuo kaksi paskapuljua mainostavat, että tuo lemmikkisi myös. Normaalijärkinen ei voi muuttaa pummien ja eläinten taloon.


    • Skkskdkdofkfjfbr

      Parempi olisi että koiran paskojen jättämisestä kadulle tai kotien viereen tulee muhkea sakko. Myös koiran terveyden, siis sekä fyysisen ja henkisen terveyden (pieksee ja huutaa joka tekee koirasta mahd. Arvaamattoman tai vaarallisen) laiminlyöminen palkitaan mukavalla sakolla.

      Se tosiaan vituttaa jos näkee esim oman postilaatikon vieressä paskaa ja se että tarvitsee kävellä 10 metrin päästä ohi kulkevaa koiran kusettajaa ja johan koira on valmis käymään vittu päälle ja kusettaja joutuu kaksin käsin pitelemään koiraa kiinni. Kertoo aika paljon kuinka avuttomia ja tyhjäpäisiä monet koiran omistajat ovat.

    • haulikolla.vaan

      Kaikki lemmikkirakit pitäisi tappaa. Sillä pästäisiin eroon ympäristön paska- ja melusaastuttamisesta.

    • kohteista.ei.pulaa

      Avaaja oikeassa. Pitäisi olla jokin "paikka" mihin voisi lähettää kuvia jätöksiä jättäneistä koirasta ja ulkoiluttajasta. Satavarmasti toimii.

    • Dggjj

      Tarjoan mielellään ongelmaan ratkaisuksi oman panokseni.
      Ihmisillä on melkoisen kieroutunut hoivavietti nykyisin.

    • vero.niille

      Miksi kaupungit eivät peri koiraveroa?
      Sata euroa koirasta vuodessa ei olisi liikaa.

    • rakitverolle

      Rakkiveron kerääminen muka liian kallista, miten sitten muka voi kerätä kaikkea muita veroja ja sakottaa autoilijoita täysin turhista rikkeistä kuten pienistä ylinopeuksista. Rakkivero takaisin ja järjestäkööt työttömillä töitä veron tarkatajina, jos merkki puuttu niin ilmoitus ja vero tuplana. Samoin rakin paskoista DNA-testit ka lasku paskottajille, saadaan ihmiset työllistettyä järkeviin hommiin ja ympäsristö siistiintyy.

    • yksjasama

      Mene hoitoon!

      • gfdfgdfgd

        Niinkö sinusta on?

        "Loimaalaisen naisen omistamat kaksi etelävenäjänpaimenkoiraa hyökkäsivät kesäkuussa 2010 Loimaalla loimaalaisen miehen kimppuun ja purivat häntä.

        Hyökkäys kesti vain muutaman sekunnin, mutta toinen koirista ehti purra miestä kivespussiin. Turussa ei maanantaina päätety vielä lopullisista korvauksista, sillä miehen vamma vaatii edelleen leikkaushoitoa. Tähän mennessä vamma on jo vaatinut useita korjausleikkauksia ja ihonsiirron. Purema aiheutti myös hermovaurion, jonka johdosta mies kärsii edelleen nivusalueen vaikeasta kiputilasta."

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000475573.html


      • hienomiessss

        Jokaisen pitäisi mukanaan jokin väline millä puolustautua rakkeja vastaan, vähintään sumute ellei jotain tappavaa. Naurettavaa edes harkita syytettä miestä vastaan.


    • no_että_tälleen

      No aloitus osui just asian ytimeen. No että tälleen.

    • wiejoewf

      Ilmeisesti nää on taas niitä kaupunkilaisten agressioita. Paskasotaa ym.. Hauskaa katsoa täältä järvisuomesta korvesta koiran kanssa. Hukkukaa vaan paskaan. Ajattelin aamulla lähteä tosta kävelemään ja tarkistamaan järven jään. Ohutta on ollut kelkalla ei vielä. Potkuri ja uittolauta. Sillä meni verkko jään alle. Huomenna tarjolla savustettuja muikkuja kotona. Mites kerrostalon porukat ajatteli esim tehä kylmäsavu lohta, jos ei kaupasta saa?

      • m......i

        Eipä tuota kerrostalossa asuisikaan ellei olisi pakko - täyttä paskaahan se onkin kaikin puolin.


    • Parempaa.maailmaa

      Joka vuosi Suomessa koira tappaa vähintään yhden ihmisen.
      Oikein silloin olisi, että silloin sekä tappajakoira että koiran omistaja likvidoitaisiin.

      • kylläkin_valitettavasti

        Ei turvapaikka tappajia ja raiskaajiakaan tapeta.


    • buubsdh

      Kyllä tänne kaupunkiin mahtuu, jopa baareihin, koirat ja koirattomat. Muslimit voisitte ottaa sinne landelle. Teitähän yhdistää tuo koiraviha.Animalian mukaan se on ihan ok, kun sen tekee uskonnon perusteella. Sen vastustaminen on siis rasismia.

      • esrfgdfsdfsgdfs

        Ei koirissa ole mitään vikaa osaavan ja ymmärtävän omistajan hallussa, näin ei todellakaan vain ole läheskään aina.


    • justiinn

      toisilla menee yö unet parveke tupakin savun kanssa jollain koira kollin kusen hajuun lyhty pylväänseen,

    • ruokaahan-ne

      Koirat on ihan hyviä ja hyödyllisiä etenkin poikkeustilan aikaan ja nälänhädässä: niitä voi syödä.

    • MontaisoaKoiraa

      No mutta eihän suomalaiset sotanorsut ehdi enää töihinkään jatkuvalta rakin hoidolta. Rakit potkitaan ulos hukkumaan naapureiden vaivoiksi ja itse nukkuvat krapulaansa sisällä. Oh-hoh, on se niin vaativaa työttömän koiranomistajan elämä. Iltapäivällä ylös ja tukihakemuksia laatimaan, koiranruokaa kerjätään tuttavilta.

    • Terveysuhka

      Rakit levittävät useita tauteja ja aiheuttavat allergioita ja astmaa. Ilmastointi kerrostaloissa levittää joka huoneistoon rakkien hilsettä. Porraskäytäviin jää kuolaa, bakteereita ja ulostejäämiä loiseläimineen.

      • lisäksi.haukkuvat

        Toiset omistajat eivät piittaa koiransa aiheuttamasta häiriöstä, haukkuvat ja elukka kusetetaan aivan ovenpielen kivijalkaan joskus päin ovea sekä paskoja ei kerätä.
        Lapsilla on sitten paskaa kengänpohjissa ja se tulee sisään asuntoon, lisäksi sitä kusta on vaatteissa.


    • RasistienRakit

      Rasistit hankkivat koiria loukatakseen toisten uskonnonvapautta ja uskontokantaa.

    • KyykmanninBroidinVeli

      Heh tarkoittaako aloittaja iRakkeja? Mitä ne sitten lienevät mutta kai ne voisi kaupungeista poistaa. Mitäs suvakki tähän?

    • koirien_ystävä

      Ei koirissa mitään vikaa ole. Onhan täällä mamujakin.

    • ovat_uhka

      Irakit pois ananastukkineen.

      • höpöhöpö

        No Irakissa on rauha ja turvallista irakit hopi hopi pois Suomesta. Että silleen.


    • hciwec

      Valitettavasti ihmiset tappaa koiria aika paljon. Koirat ei hirveesti ihmisiä tapa.

    • dfsgddfgvdfgdf

      Ainakin pois ihmisiltä, jotka eivät kykene hallitsemaan koiraansa - tässäkin oli hilkulla ettei vastuuttoman omistajan koira tuhonnut täysin pienen pojan elämää:

      "Samuel Caren etsi kotipihaltaan Vantaan Asolassa sopivaa piiloa, kun vastaan tullut iso dobermanni hyökkäsi hänen päälleen.

      Koira kävi kimppuun pojan antaessa kapealla tiellä tilaa kahta koiraa nahkaremmissä ulkoiluttaneelle miehelle.

      - Setä itsekin horjahti koiran noustessa takajaloilleen, 6-vuotias Samuel kertaa eilisen päivän kauhunhetkiään Lastenklinikan leikkihuoneessa.

      Kirkonrotta jäi sikseen. Muut leikkijät juoksivat Samuelin äidin Suvi Carenin luokse ja kertoivat tapahtuneesta.

      - Samuel itki niin paljon, että en ensiksi tajunnut, mitä on tapahtunut. Vein Samuelin sisään ja laskin hänen housunsa. Se riitti. Vedin housut heti ylös ja lähdin saman tien viemään poikaa sairaalaan, järkyttynyt äiti kertoo.

      Dobermanni puraisi Samuelia erittäin kivuliaasti nivusiin. Suvi Carerinin mukaan onni onnettomuudessa oli se, että koira ei riuhtaissut puraisussaan niin kovaa, että sukuelimiä olisi lähtenyt irti. Myös reisivaltimo säilyi ehjänä."

    • w.t.f.f

      Mitä ihmettä täältä on sensuroitu jatkuvalla syötöllä??

      • fififdjhl

        Totuuksia. Ne on täällä jyrkästi kielletty.


    • vaikuttivat_tyhmiltä

      Tänään taas metrossa Irakit mölisi ananas tukissaan.

    Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1660
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1566
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1463
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1392
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1361
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      892
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      880
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      414
      852
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      822
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      807
    Aihe