Hei,
Osaako kukaan sanoa kuinka vaikea on lähteä lyhyen matematiikan pohjalta lukemaan taloustieteitä kauppakorkeassa? Lukiossa matematiikan keskiarvoni oli 8 ja kirjotin lyhyestä matematiikasta C:n. Motivaatiota löytyy paljon, mutta en ole mitenkään matemaattisesti lahjakas ja hiukan arveluttaa että onko työmäärä ylitsepääsemätön, kun en käynyt pitkän matematiikan kursseja lukiossa.
Kiitokset vastanneille!
Lyhyt matematiikka ja taloustiede
3
2312
Vastaukset
- siitävaan
Minulla oli lukiossa pitkä matematiikka 8 ja menin matemaattis-luonnontieteelliseen ja valmistuin.
- Annapalaaa
Minulla oli samoin lyhyt matematiikka ja 8 keskiarvo. Tein kolmivuotisen kirjanpidon ja laskentatoimen sivuaineen eli kaikki opinnot kandiin asti ilman mitään ongelmia. Yksi valinnainen kurssi vaihtui toiseen ihan siitä syystä, että matematiikka meni yli hilseen, se koski optioiden ja futuurien laskukaavoja. Ainakaan kirjanpidon ja tilintarkastuksen opinnoissa ei tarvita kovin kummoista matematiikkaa.
- KTMTaloustiede
Katso Khan academyn pätkiä tai hanki vähän pitkän matikan kirjoja ja preppaa näin ennen opintojen alkua. Taloustieteen kannalta tärkeitä aiheita on mm. differentiaali- ja integraalilaskenta, todennäköisyyslaskenta ja lineaarialgeba. Tietysti myös perusalgebran tulee olla hallussa jotta nämä eivät tuota ylitsepääsemättömiä vaikeuksia. Hieman kliseisen kuuloisena vinkkinä voin sanoa, että matikkaa oppii laskemalla parhaiten, älä siis vain lue teoriaa.
Toisaalta yliopistossa opetetaan kaikki tarpeellinen, ja se on mahdollista oppia kunhan ei ole älyllisesti aivan kehitysvammaisen tasoa eikä helvetin laiska. Taloustieteessä käytetty matikka kun on kuitenkin loppuviimein hyvin simppeliä ja konseptit on usein helppoa ymmärtää myös intuitiivisesti. Sinulla on motivaatiota, joten en usko että työmäärä on kohdallasi "ylitsepääsemätön".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643305Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432498
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1082366- 311923
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821159