Niinistö jatkokausi takaa sodanuhkan

historianopetukset

Presidentti Sauli Niinistön jatkokausi varmistaa, että Suomi jatkaa ajopuuna ilman ulkopoliittista johtajuutta. Hänen spekulaationsa Nato-optiolla ja ulkopoliittisen näkemyksen puutteensa takaa, että Suomi jatkaa tahdottomana reagointia toisten tekemiin aloitteisiin.

Niinistö ei edelleenkään osannut sanoa 15.1. Ylen vaalitentissä mitään Suomen ulkopolitiikan tärkeimmästä kysymyksestä: miten Suomi pidetään kansainvälisten selkkausten ja sotien ulkopuolella. Tähän kysymykseen liittyy toinen kysymys siitä, mitä Suomi itse tekee sen eteen, että Venäjä ei ala kokea Suomea uhkaksi itselleen.

Sen sijasta, että Niinistö vastaisi näihin kysymyksiin ja kertoisi avoimesti, mitä hän aikoo tehdä niiden suhteen, hän jossittelee sillä, mitä mieltä venäläiset ovat suomalaisista (tai lännestä ja EU:sta) ja miten siihen pitäisi reagoida sen jälkeen, kun vahinko on jo tapahtunut. Hän kuulemma sitten liittyisi Natoon ja heittäisi puolueettomuuden menemään joutavana, kun Venäjä pitäisi jo ”länttä” vihollisenaan.

Niinistön jatkuva epätarkkuus käsitteiden käytössä sumentaa jatkuvasti mahdollisuutta arvostella hänen spekulaatioitaan. Kun pitäisi puhua Suomen ja Venäjän suhteista, hän paisuttaakin koko jutun koskemaan ”länttä” ja Venäjää.

Paasikiven linjan ideana oli nimenomaan omalla toiminnalla estää se, että Suomesta tulee osa kansainvälistä selkkausta. Samalla tämän aktiivisen puolueettomuuspolitiikan katsottiin vähentävän jännitteitä ja sodanuhkaa lähialueilla.

Niinistö linjattomuus näyttäisikin näkevän Suomen ”lännen etuvartiona”. Viimeksi tällaisia ajatuksia leviteltiin suomalaisessa sotapropagandassa, kun Suomi Natsi-Saksan liittolaisena osallistui hyökkäykseen Neuvostoliittoa vastaan. Seuraukset tunnetaan.

Jonkin asian kiihkeä ajattelu tahtoo tuottaa sen mukaisia tekoja. Niinpä Niinistön ensimmäisellä kaudella Suomi solmi ns. isäntämaasopimuksen sotilasliitto Naton kanssa. Viimeksi Suomella oli samankaltainen sopimus Natsi-Saksan kanssa ennen joutumista sotaan Neuvostoliittoa vastaan. Silloinkin aloitteentekijöinä olivat muut ja Suomi alistui muiden tekemien suunnitelmien kohteeksi.

Niinistön passiivinen, ajopuuteoreettinen ulkopolitiikka varmistaa, että piskuinen Suomi jatkaa sitkeästi ”lännen etuvartiona”. Joku saattaisi sanoa, että asetelmassa on jotakin naurettavaa, toki myös traagista.

11

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parempitulevaisuus

      Tuo on totta. Ääni Lauralle tai Paavolle !

    • Ei_niinistöä

      Kuka tahansa itse kunkin mielen mukaan, kunhan ei Niinistöä. Vain Kim Jong-unilla ja Josif Stalinilla on ollut yhtä korkeat kannatuslukemat kuin rakastetulla johtajallamme. Putin jää kauaksi taakse jollakin 60 %:n lukemilla. Jong-unin ja Niinistön kannatus tietysti todistaa, että sekä Pohjois-Koreassa että Suomessa demokratian tila on vahvemmalla tolalla kuin Venäjällä.

    • LIISTERIKA

      pAREMPI SODAN UHKA KUIN SUORAAN vENÄJÄÄN

      • HyvienSuhteidenPsta

        Rauhoittukaa takkunen, älkää itkekö. Ei tule tuksusta koirakkaita (lainaus eräästä kirjasta) eikä Putin hyökkää.

        Siis uskokaa nyt, että Venäjä ei uhkaa Suomea (ilman vakavaa syytä). Olet tietynlaisen poliittisen rikoksen uhri, kuten moni muukin suomalainen. Myös itse lapsena pelkäsin, että nynne tulee hetkellä millä hyvänsä ja pommittaa ja voi kauheaa! Kunnes itse tajusin rauhoittua ja katsoa pelkkiä tosiasioita: Mitä todellisuudessa tapahtuu. Ja mitä ei tapahdu.

        Meille on viime sodan päättymisestä alkaen esitetty pelotteena "Venäjän uhkaa." Se uhkaaja ei kuitenkaan ole ollut NL / Venäjä vaan lähinnä USA joka tätä propagandaa on meille syöttänyt. He ovat käyttäneet jopa luomaansa, monikäyttöistä lumeuskontoa (helluntailaisuus) ja sen nimissä mm. nk. valheprofetioita sotapropagandansa levitykseen.

        Viime vuosina tuo propaganda on jälleen vahvistunut, sillä USA haluaa sotaa. Kaiken aikaa USA käy sotia jossain päin maailmaa. USA rikastuu sotateollisuudella, siksi sen täytyy myös itse luoda sodat.

        Kun itse emme toimi siten, että Venäjä kokisi meidät / maaperämme uhaksi, ei heillä ole järkeviä perusteita tänne hyökätä.

        Siksi meidän tulee ylläpitää hyviä suhteita Venäjän kanssa. Näitä hyviä suhteitamme vastaan Länsi on valjastanut kaiken poliittisen ja sotilaallisen propagandansa.

        Länsi on vihollisemme joka vain haluaisi käyttää maaperäämme Venäjän vastaiseen sotaansa. Länsi ei ole ystävämme!

        Siksi, kaikkine puutteineenkin pidän nyt itse Väyrystä tässä asiassa maltillisimpana presidenttiehdokkaana.

        Meillä oli ennen asiat Suomessa paremmin. 1960-70-luvut. Kekkosen aika. Hyvinvointia ja lämpimät suhteet tuolloisen NL:n kanssa!

        Kyllä, itse kaipaan noita rauhanaikoja!


    • LaurataiPaavojatkoon

      Äärioikeistohöpinät on jo puhki kulutettu. Jokaisen tervejärkisen pitäisi vähitellen käsittää, että nykylinjalla ei voida enää jatkaa. Meillä on ihan lähellä varoittava esimerkki, Ruotsi. Jopa valtamediat ovat alkaneet nyt hieman raottaa kaameaa totuutta länsinaapurista, ikävä kyllä turhan myöhään. Tämä voi aiheuttaa peruuttamatonta vahinkoa Suomelle.

      • tyhmyys_kukoistaa

        Joo joo. Lauta ja Pate jatkoon, että pääsemme vihdoin venäjän maakunnaksi. Juokoon molemmat Paten mukista huikan kusta, ja jättäköön politiikan. Ei paljoa järki päätä pakota, kun kumpainenkin on pressaehdokkaana, eivätkä ymmärrä tehtävien päälle yhtään mitään.
        Ovat kuten heidän äänestäjäkuntansakin.


    • laskiainenluistaa

      Venäjällä on vihamieliset suhteet länteen. Vain Venäjän takia varaudutaan.

    • Pelin.menettänyt

      Niinistö on vanha ja muutenkin melko pian pois normaalista toiminnasta. Näkee selvästi ettei oikein ajatus enää juokse.

    • Historianopetukset

      Niinpä vain Niinistö taas valittiin. Olen kyllä hyvin pettynyt ja peloissani vaalituloksesta. Jos kokoomus voittaa seuraavat eduskuntavaalit 2019, on todennäköistä, että Suomi on Natossa ja läpimarssimaana suurvalloille. Siitähän Paasikivi varoitti.

      Jos kokoomuspoliitikkoja vertaa, niin Niinistö on todella heiveröinen kaveri verrattuna Paasikiveen. Niinistöllä on ainoastaan tarve mukautua hänelle ulkoa saneltuihin sääntöihin, koska hänellä ei ole omaa osaamista eikä kannatusta kansan keskuudessa. Kaikki on luotu rahalla.

      Niinistöllä ei ollut koskaan ennen hänen valintaansa presidentiksi mitään erityistä kiinnostusta ulkopolitiikkaan ja se näkyy hänen ajelehtimisessaan. Nyt tämä Suomen ajelehtiminen jatkuu.

    • Kokokansanprinssi

      Eihän niinistö sotaa halua, ei halua että pikkuprinssi joutuisi sodan jalkoihin .

      • Historianopetukset

        Ei varmaan sotaa, mutta ulkopoliittisen sivistyksen puuttuminen johtaa siihen, että uskoo mahdollisimman suuren pelotteen estävän Venäjää hyökkäämästä. Toinen uskomus sivistyksen puutteen vuoksi on siinä, että Venäjä on kiinnostunut Suomesta sen itsensä takia. Ei ole, vaan ainoastaan läpimarssialueena sen todellisille vihollisille. Näin totesi jo Paasikivi-vainaa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1713
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1701
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1609
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1413
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1370
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      466
      926
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      926
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      895
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      296
      862
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      822
    Aihe