Liukkaalla ajo on

Tuulilasin pääkirjoituksessa todettiin ihan oikein, että liukkaalla ja lumessa ajo on kansalaistaito, joka pitäisi oppia. Pahoissa kolareissa kiljutaan nyt aina tienpitäjää syylliseksi.
Miksei autokouluja? Miksei niissä opeteta sellaista ajotaitoa, että pysytään kaistalla kelissä kuin kelissä? Jos nykyiset oppitunnit eivät riitä, pidennettäköön kouluajoaikoja.
Ja missä on kuskin vastuu opetella ajotaito? Kelissä kuin kelissä löytyy nopeus, jolla auto pysyy kaistallaan. Joskus se on varsin pieni.
7659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nykyinen linja on tietoinen valinta. Liikennepäättäjät ovat sitä mieltä että osaamattomat ja varovaiset kuljettajat aiheuttavat vähemmän vahinkoa ja vaaratilanteita kuin liukkaalla limitillä ja sivuluisussa ajavat. Kun jääradalla opittaisiin muka hallitsemaan autoa samaa yritettäisiin tuolla kaduilla.

SIKSI!!!

Äänestä

ku varkauden poliisikin yrittää mussuttaa että edes kortti ei olisi mikää kansalaisoikeus vaan pelkästään hyväveli silkkiperseen oikeus...
mutta olisiko poliisin hoitoon ohjaus kansalaisoikeuksiin kuuluva oikeus..

Äänestä
  • Oikeus ja taito ovat eri asioita. Täytä kelpoisuusvaatimukset niin saat ajokortin, sitten voit opetella ajotaidon, myös liukkaalla.

    Äänestä

  • ohjata hoitoon ja suus pestä saippualla, kun noin rumia sanoja kirjoittelet.

    Äänestä

Nuorena tuli käytyä jääradalla harjoittelemassa. Siellä pääsi kokeilemaan, että kun vauhtia on tarpeeksi, niin taidotkaan eivät enää auta, vaan penkka pöllyää. Myöhemmin vakuutusyhtiöt järjestivät luikkaan kelin ajokursseja, joilla tulikin käytyä yseana talvena. Nyt ei niitäkään ole. Nykyisin ajoharjoitteluradat ovat ainoa paikka, missä voi harjoitella luikkaalla ajoam mutta liukkaudesta huolimatta se ei vastaa todellista talviajoa jäällä/lumessa/sohjossa.
Pääsisipä vielä jääradalle, ja saisi nuorisonkin mukaan.
Suurin osa ihmisistä ymmärtää harjoitteluradan ja liikenteen eron, ja käyttäytyy sen mukaan. Onihmisten aliarvioimista, jos sen takia harjoittelumahdollisuus on kielletty kaikilta. Vesien saastuminen on nykyautoille tekosyy kieltoon

Äänestä

Auton hallintataitoa ei voi kukaan ylenkatsoa. Vaikka olenkin maamme taitavin rattimies, tiedän että voin edelleen kehittyä. Valitettavasti aionoa areena ajoharjoitteluun löytyy yleisiltä teiltä.

Autokoulussa ei näitä asioita opeteta, sillä ajoharjoittelu on kuulemma liikenteen törkeää vaarantamista. Niin minulle aikanaan väitettiin virkamiehen paskaisella suulla.(Poikasena en tohtinut kadota paikalta)

Onneksi loistoautooni kuuluu pakovarusteet ajoharjoittelupaikalta, tehokkaan turbomoottorin ja mielettömän taitavan kuskin ominaisuudessa. Eipähän pääse virkamies vittuilemaan ajotaidon puutteesta, käsi ojossa rahaa kinuten.

Äänestä
  • is:än tai il:än lööpeissä tullaan lukemaan ton nörtin tarina..

    on tainnut poikanen pelata tietokoneella hiukan liian paljon...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kansalaistaito kirjoitti:

Tuulilasin pääkirjoituksessa todettiin ihan oikein, että liukkaalla ja lumessa ajo on kansalaistaito, joka pitäisi oppia. Pahoissa kolareissa kiljutaan nyt aina tienpitäjää syylliseksi.
Miksei autokouluja? Miksei niissä opeteta sellaista ajotaitoa, että pysytään kaistalla kelissä kuin kelissä? Jos nykyiset oppitunnit eivät riitä, pidennettäköön kouluajoaikoja.
Ja missä on kuskin vastuu opetella ajotaito? Kelissä kuin kelissä löytyy nopeus, jolla auto pysyy kaistallaan. Joskus se on varsin pieni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu