työpaikoilla ilmapiiri huonontunut

huonosuunta

Hallituksen aktiivimalli on selvästi huonontanut työpaikkojen ilmapiiriä, koska jokainen työssäoleva tietää, että hän voi ensi kuussa olla siinä valtaisassa työttömien joukossa, kun yritys saneeraa väkeä pihalle.. niin kuin valitettavasti joudutaan taas kohta tekemään, kun maailmankaupan kysyntä hiipuu Euroopasta.

Dollari on Euroon nähden heikentynyt, joka tarkoittaa, että amerikkalaisille vientiyrityksille on tullut merkittävä kilpailuetu Eurooppalaisiin nähden. Amerikkalainen yritys saa Eurohintaisista vientituotteistaan enemmän dollareita kuin ennen vaihtaessaan eurot dollareiksi.

Dollarin ja Euron kurssi kääntyi Trumpin tullessa presidentiksi heti amerikan eduksi ja kiitää nyt kovaa vauhtia jälleen sitä tilannetta kohti, että Euroopan vienti hyytyy..

Euromaat ajautuvat siis jälleen pahaan työttömyyskurimukseen, vaikka eivät ole selvinnet vielä edellisistäkään ..

Työttömien aktiivimalli on siis tekemässä paljon vahinkoa Suomen ilmapiirissä ja kansan kahtiajakautuminen jatkuu entistä voimakkaampana ..

1 Euro on nyt 1,22 dollaria eli saat eurolla paljon enemmän dollareita kuin ennen. Usa kerää potin ja on jo kerännytkin. Valuuttakurssien muutossuuntaa ei ole näkyvissä. Amerikka ohjaa näitä valuuttakursseja, koska se on maailman suurin talousvaikuttaja ja Kiina ei anna oman valuuttansa lainkaan heilua markkinoiden mukaan ..

Eurooppa ajautuu lamaan, kun tuo kurssi menee yli 1,3 ... se raja nähtiin viimeksi ..Euroopan laman aikana.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

        Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        208
        1713
      2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

        Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
        Kotimaiset julkkisjuorut
        103
        1701
      3. Stepuli itkee facessa

        Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        103
        1609
      4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

        Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        254
        1413
      5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

        Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1370
      6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

        Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
        Maailman menoa
        466
        926
      7. Minä menetän sinut kokonaan

        Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
        Ikävä
        50
        926
      8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

        Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        115
        895
      9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

        Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
        Maailman menoa
        296
        862
      10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

        Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
        Maailman menoa
        347
        822
      Aihe