Hallituksen aktiivimalli on selvästi huonontanut työpaikkojen ilmapiiriä, koska jokainen työssäoleva tietää, että hän voi ensi kuussa olla siinä valtaisassa työttömien joukossa, kun yritys saneeraa väkeä pihalle.. niin kuin valitettavasti joudutaan taas kohta tekemään, kun maailmankaupan kysyntä hiipuu Euroopasta.
Dollari on Euroon nähden heikentynyt, joka tarkoittaa, että amerikkalaisille vientiyrityksille on tullut merkittävä kilpailuetu Eurooppalaisiin nähden. Amerikkalainen yritys saa Eurohintaisista vientituotteistaan enemmän dollareita kuin ennen vaihtaessaan eurot dollareiksi.
Dollarin ja Euron kurssi kääntyi Trumpin tullessa presidentiksi heti amerikan eduksi ja kiitää nyt kovaa vauhtia jälleen sitä tilannetta kohti, että Euroopan vienti hyytyy..
Euromaat ajautuvat siis jälleen pahaan työttömyyskurimukseen, vaikka eivät ole selvinnet vielä edellisistäkään ..
Työttömien aktiivimalli on siis tekemässä paljon vahinkoa Suomen ilmapiirissä ja kansan kahtiajakautuminen jatkuu entistä voimakkaampana ..
1 Euro on nyt 1,22 dollaria eli saat eurolla paljon enemmän dollareita kuin ennen. Usa kerää potin ja on jo kerännytkin. Valuuttakurssien muutossuuntaa ei ole näkyvissä. Amerikka ohjaa näitä valuuttakursseja, koska se on maailman suurin talousvaikuttaja ja Kiina ei anna oman valuuttansa lainkaan heilua markkinoiden mukaan ..
Eurooppa ajautuu lamaan, kun tuo kurssi menee yli 1,3 ... se raja nähtiin viimeksi ..Euroopan laman aikana.
työpaikoilla ilmapiiri huonontunut
huonosuunta
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837