Vaalit ja demokratia on iloinen asia. Jos et äänestä, et voi vaikuttaa. Presidentti ratkaistaan vaaleissa ei median ja Kantarin gallupeissa. http://rayhablogi.blogspot.fi/2017/12/presidenttivaalien-mielipidemittaus.html
'We work with governments worldwide on programmes that achieve policy goals by changing behaviour.' Gallup-yhtiön kommentti, siis muuttamalla ihmisten käyttäytymistä.
Tässä numerot ja median suosikit merkitty.
2 Merja Kyllönen (Vas.)
3 Pekka Haavisto (Vihr.,media)
4 Matti Vanhanen (Kesk.)
5 Laura Huhtasaari (PS)
6 Tuula Haatainen (SDP)
7 Paavo Väyrynen (kansanliike)
8 Sauli Niinistö (kansanliike, media)
9 Nils Torvalds (RKP, media)
Media ajaa mielellään tilannetta Haavisto-Niinistö -otteluksi, jossa Niinistö voittaisi taas, koska ihmiset eivät halua homoa presidenttiä. Äänestin jo Lauraa, mutta muuten oma suosikkilistaukseni on tässä:
Huhtasaari
Väyrynen
Vanhanen
Niinistö
Torvalds
Haatainen
Haavisto
Kyllönen
Reippaasti vaan äänestämään, vaikka tuntuu ettei löydä ehdokasta, niin voi valita vähiten huonon vaihtoehdon. Muuten muut päättävät puolestasi, ei tehdä tästä mitään Salen läpihuutojuttua, vaan otetaan toinen kiekka mukaan. Lauraa olen jo fanittanut täällä paljon, mutta nopeasti pari kohtaa:
-Sionisti, ihanan Israelin ystävä
-Rajat kiinni
-Ei Eu:lle
-Ei Natolle
-Ei pakkoruotsi
- edustava, nuorekas, kaunis
- uudenaikainen ja konservatiivi
Paavo, vanha konkari, myös Eu-vastainen, osaisi johtaa, ulkopoliittista kokemusta. Vanhanen, yllättävän hyviä näkemyksiä ja keskustalaisuus plussaa itselleni. Niinistö on tasapaksu, ei hyvää eikä huonoa, meneehän tuo, mutta epäselvä puhe ja kantaa ottamattomuus miinuksia. Torvalds ihan mielenkiintoinen, ainakin erilainen tyyppi. Haatainen rohkea, Haavisto trendikkäästi vihreä, vaikka vastustaa Nato-kansanäänestystä. Kansainvälinen kokemus. Ja Kyllöstä en tunnekaan, sympatiaa pienelle puolueelle.
Luulisi näistä löytävän, parempia ehdokkaita kaikilla puolueilla kuin viime kerralla.
ÄLÄ NUKU! OLE AKTIIVINEN. Palkitse vaikka itsesi äänestämään menemisestä: itse ostin äänestystulppaaneita ja juhlistan niillä äänestystä.
Nyt kaikki äänestämään
Xyxy
2
<50
Vastaukset
- varmaehdokas
Huomenna kirjoitellaan Huhtasaaren numero lippulappuun.
- Äänestäjäherätys
Ennakkoääniä kaivataan, voi äänestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697