Win 7 asennus uudelleen ilman levyä

mikä.tässä.mättää

Aika pitkälle olin pääsevinäni, neptunet oli välikätenä, sieltä pääsin sellaiseen paikkaan Microsftin sivuille missä kysytään tuoteavainta, naputtelin sen sarjan mikä on koneen kilvessä, ensimmäsellä kerralla alkoi kärrynpyörä pyörimään, pyöri varmaan kaksi tuntia ja yritti mennä johonkin, sitten kyllästyin odottamaan ja aloitin alusta, muutaman sekunnin pyörä pyöri ja ilmoitti että virhe. Antoi jonkun pitkän koodin ja sitä sitten piti tarjota tuotetukeen, ei sieltä löytynyt paikkaa mihin olisin koodin voinut kirjoittaa.
Nyt se tekee aina saman jutun vaikka välillä pistää koneen kiinni. Ostin varulta ulkoisen kiintolevyn mihin siirsin omat tiedostot ja muut jutut.

6

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Retail lisenssin koodi on siinä pahviläpyskällä mikä siellä pakkauksessa oli, ei missään koneen kyljessä.

      • siellä.se.on

        Koneen alla olevassa kilvessä on tuoteavain millä pitää päästä eteenpäin.


    • jwirirrjk

      OEM löytyy koneen käyttöjärjestelmän sivulta missä on muutkin ominaisuudet lueteltu.

    • Tarvii.oem-levyt

      Jos se koodi on koneen tarrassa, se on oem lisenssi, ja se tarvitsee myös oem-asennuslevyn.
      Jos koneesi ei ole kovin vanha. Oem-asennus tai palautuslevyt voi tilata maahantuojalta.

      Ainakin hp toimittaa palautuslevyt. Muista merkeistä en tiedä miten toimivat. ?
      https://support.hp.com/fi-fi/document/c03470970#AbT4

    • onnistuu_kyllä

      Kyllä netistä löytyy aivan toimivia 32 ja 64 bitt. .ISOja Windows 7 asennukseen. Ja jos .ISOlle tekee eicfg muunnoksen ennen polttoa, samalla levyllä voi asentaa kaiken arkkitehtuuriset Win 7:t.
      Aktivoinnissa voi kyllä joutua käyttämään "Vaihda tuotetunnus" hommaa automaattisen aktivoinnin tms. asemasta. Puhelinaktivoinnin kidutukseen ei kannata kuitenkaan alistua.

    • optiosanktio1

      Tuntuu että tässä tapauksessa koneellesi on tehty uudelleen asennus niin usein että se vaatii nyt sen pitkän numerosarjan jolla kone voidaan aktivoida Microsoftille soittamalla. Siellä on 0800 alkuinen numero mihin soittaa ja sieltä autoimaatti pyydetään tuota numerosarjaa ja kun se toteaa se aidoksi niin siltä alka tulla uusia mumeroita jotka voit näpytellä suoraan ruudulla olevaan tilaan tai otat ne paperille ylös ja näpyttelet nimeron puhelun jälkeen. Toimii olen itse tuon joutunuy muutaman kerran tekemään vuosien aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22299
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9506
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7490
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6335
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5980
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4976
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4636
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4386
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2070
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1367
    Aihe