Laiska hevonen

Laiskaponi

Eli siis hevoseni on todella laiska eikä meinaa kentällä liikkua eteenpäin ja laahustaa vaan. Olisiko teillä antaa neuvoja miten saisin ponin reippaammaksi?
Kiitos jo etukäteen vastanneille!

11

1669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fannywa

      Käytä raippaa? Raipalla ei saa lyödä mutta sillä voi esim huomauttaa hevoselle, että sen pitää liikkua tai tulee raipasta ns. Tästä en ole niin varma mutta olen jostain kuulut että voisi liinottaa hevosta ennen ratsastusta, niin se olis reipas kun menet selkään. Ääni avut on kans hyvä apu tai kannukset :)

    • Suklaaponi

      Sit kannataa olla vaan tämärä ja käytääsitä raipaa ja pohkeita

    • Mörrinkäinen

      Tai sitten sille voisi antaa vähän väkirehua jos ei jo saa sitä. Aloittaa vaikka kourallisella päivässä ja katsoo jokusen päivän tapahtuuko mitään. Jos ei, sitten voi lisätä toisen kourallisen. Tai jos hevonen saa jo väkirehua, sitä voisi antaa vähän enemmän.

      Liinassa juoksutus ennen ratsastusta voi toimia joillekin, herättelee vähän ennen kuin ratsastaja kiipeää selkään, mutta toisaalta omien kokemusten perusteella siinä todennäköisemmin käy päin vastoin ja hevonen rauhoittuu entisestään, kun energiaa kuluu jo ennen varsinaista liikuntasessiota. En välttämättä lähtisi kokeilemaan laiskan hevosen kanssa, mutta kuten sanottu, joillekin se voi toimiakin.

    • Ponny12

      Ehkä hevonen on tylsistynyt? Tee sen kanssa joskus jotain erilaista esim esteitä? Maastoon? Maasta käsittelyä? Oletko kokeillut kannuksia?

    • z--

      Kannattasii ekana varmistaa ettei hevonen ole kipeä, että varusteet sopii ja että hevonen ymmärtää varmasti avut mitä annat.

      Eli ensimmäisenä pyytäisin paikalle ratsuttajan, joka voisi ratsatsaa ponilla ja sanoa oman mielipiteensä. Tarvittaessa sitten eläinlääkäri/hieroja paikalle ja mahdollisesti satulan tarkistuttaminen.

      Tosiaan kannattaa tehdä tietty vaihtelua arkeen. Mahdollisesti jopa kokeilla antaa pidempi lepokausi, esim. niin että kuukauteen ei selässä käydä ollenkaan.

      Ruokinnan lisääminen voi auttaa, jos kyse on ihan vaan energian puutteesta. Mutta se kyllä yleensä näkyy hevosen lihaskunnossakin. Tätäkin kannattaa ratsuttajalta kysyä.

    • ihminenpäättääeihevonen

      Meillä hevonen tarvitsee melko usein lomapäiviä ratsastuksesta. Muuten se menettää liikkumishalunsa kentällä. Joten suosittelen kokeilemaan että annat sille lomaa. Tai sitten tuo tylsistyminen kentän kiertämiseen voi kanssa olla yksi syy. Itse pyrin harrastamaan hevoseni kanssa monipuolisesti maastakäsittelyä ja maastoilua, kentänkiertämisen lisäksi.

      Mutta oli hevonen halukas tai ei sen on liikuttava itse eteenpäin (tietysti jos hevonen on kipeä, niin ei silloin), ilman että sitä täytyy koko ajan kehottaa liikkumaan. Joten raippa vaan heilumaan. Minä en ymmärrä ihmisten pelkoa raipankäyttöä kohti. Ei se hevonen siitä hajoa jos sitä käyttää hetkellisesti enemmän. Miettikää niiden laumakäyttäytymistä, jos alampana arvojärjestyksessä oleva hevonen ei tee niin kuin ylempiarvoinen käskee, ei se montaa kertaa nätisti pyydä, vaan ottaa kovat keinot käyttöön. Ja mukavampaa se on sekä ratsastajalle kuin hevosellekkin, kun ratsastaja kerran pyytää hevosta kunnolla liikkumaan eteenpäin, niin ei sitten tarvitse koko ajan olla potkimassa hevosta kylkiin tai naputtaa nätisti raipalla. Meidän hevosella ainakin toimii, että kun kerran käskee sitä kunnolla liikkumaan eteenpäin, niin pääsee koko lopun ratsastuksen paljon helpommalla!

    • Zoca

      Mutta ennen kuin alkaa raipalla läimiä, olisi kuitenkin parempi tarkistaa ne mahdolliset kivut, ja sen jälkeen ruokinta. Jos hevosen energiataso ei yksinkertaisesti riitä reippaaseen liikuntaan, sitä on ihan turha ruveta raipalla hakkaamaan. Se olisi vain kiusantekoa eikä poistaisi haluttomuuden syytä millään tavalla.

    • jonnakorhola

      raippaa vaan perseelle, tai sitten kannukset! ei se hevonen sitä päätä mitä tekkee

    • jepma

      moni on sanonut että raipankäyttö auttaisi. jos hevonen on todelal laiska se ei auta

      • kaikenmaailmankorhoja

        Taitava ratsastaja ja hevosenkäsittelijä ei tarvitse raippaa.

        Näille "ei se hevonen sitä päätä mitä tekkee" ihmisille senverran; Jos sinulla on jokin hiertävä "varuste" kuten vino ratsastaja, liikutko siitä huolimatta reippaasti?


    • Positiivinenhevostelija

      Kokeilkaa raipan sijasta hevosen motivointia! Se on tehokkain tapa saada hevonen oma-aloitteisesti reagoimaan haluttuun asiaan/apuun. Myös tutkitusti. Suosittelen tähän avuksi jonkun, joka tietää positiivisesta vahvistamisesta :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe