Eikö henkilö ole syyllinen vasta sitten kun hänet on sellaiseksi TODISTETTU?
Meettoossa tuo periaate on päälaellaan. Pelkän vuosien takaisen, todistamattoman syytöksen perusteella leimataan henkilö ( mies ) syylliseksi!
Jos nainen olisi aikanaan nostanut syytteen tai jotenkin todistanut tapahtuneen niin sittenkin vuosien takainen kaivaminen olisi perusteetonta mutta pelkkä jälkikätinen syytös!?
Toivottavasti tämä "oikeusperiaate" ei leviä koskemaan todellisia rikoksia.
"Tuo Niku Nimetön varasti minulta xxxx vuotena yyyy summan rahaa. Vaadin korvausta korkoineen"!
Jne-
Meetoo ja oikeusvaltioperiaatteet?
13
1277
Vastaukset
- MalliDDRstä
Aivan ja jos joudut ns. leivättömän pöydän ääreen todistelemaan syyttömyyttäsi, ilman mitään konkreettista näyttöä tuomarit langettavat rangaistuksen sujuvasti pelkästään 'uhrin' antaman todistuksen perusteella jos se vaikuttaa uskottavammalta. Heikompi astia kun saa puristettua vielä pari krokotiilin kyyneltä, se on sitten siinä.
- i395i3659
Voi tutustua perinaiselliseen asiaan nimeltä "relational aggression". Sen käyttäjille voi olla haitaksi, jos totuus selvitetään oikeudessa. Sillä se perustuu paljolti huhuihin, selän takana puhumiseen, valehteluun ym.
Tosin oikeuslaitoksenkin voi todistettavasti korruptoida... - TotuusSattuuQC
"Toivottavasti tämä "oikeusperiaate" ei leviä koskemaan todellisia rikoksia."
Ei se leviä koska se ei ole mikään oikea oikeusperiaate. Oikeudessa pätevät edelleen ihan samat säännöt kuin aikaisemmin vaikka monet yrittävät muuta väittääkin näiden ahdisteluasioiden kohdalla.- kjnhvgfgbnhjm
No johan nytkin riittää esim. huoltajuuskiista-asioissa, että nainen vain mainitsee miehen olevan väkivaltainen, niin mies menettää tapaamisoikeuden lapsiinsa. Mitään sen kummempaa tutkimista ei tarvita, ja tuomio tulee.
- TotuusSattuuQC
kjnhvgfgbnhjm kirjoitti:
No johan nytkin riittää esim. huoltajuuskiista-asioissa, että nainen vain mainitsee miehen olevan väkivaltainen, niin mies menettää tapaamisoikeuden lapsiinsa. Mitään sen kummempaa tutkimista ei tarvita, ja tuomio tulee.
Ei se nyt ihan noin simppelisti mene. Kyllä niitä todisteita kuitenkin kaivataan oikeudessa.
- muhasenmatti
Tänään aamulla pari mimmiä teatteripuolelta olivat kertomassa Törhösen mokailuista. Toinen totesi, että näin kauan on saanut jatkua, ennen kuin tuli julki. Sitä tässä minäkin ihmettelen, että täytyykö antaa sikailun jatkua vuosi tolkulla, ennenkuin se tulee julki. Onko näin, että häirinnän kohde on hyötynyt itsekin niin paljon, ettei ole kannattanut kertoa asiasta.
- luulempa
Ehkä se näyttelijän ura on kiinnostanut enemmän kuin häirintä ja nyt vasta vanhemmiten kun rooleja ei enää tule, niin on katsottava se viimeinen kortti.
Eikös rikoksen pimittäminen ole rikos myös? - ReiluPeliEnnenKaikkea
luulempa kirjoitti:
Ehkä se näyttelijän ura on kiinnostanut enemmän kuin häirintä ja nyt vasta vanhemmiten kun rooleja ei enää tule, niin on katsottava se viimeinen kortti.
Eikös rikoksen pimittäminen ole rikos myös?"Eikös rikoksen pimittäminen ole rikos myös? "
Ei naisen kohdalla. Vaikka nainen pitäisi uhrin käsiä puun takana ja yllyttäisi samalla toista miestä hakkaamaan puupöllillä, mikä lopulta johtaa uhrin kuolemaan, jonka jälkeen nainen jättää ilmoittamatta rikoksesta, eli syyllistyy tekijän suojelemiseen, ei nainen saa lopulta minkäänlaisia syytteitä. - voikoverrata
Mitenkähän perheväkivallan kohdalla? Jos puoliso pieksää lapsia, eikä toinen puoliso ilmoita siitä viranomaisille, niin eikö silloin myös se vaikenia ole syyllistynyt rikokseen?
Jos kadulla kohtaa käynnissä olevan pahoinpitelyn tai seksuaalirikoksen, eikä uskalla puuttua vaan jatkaa matkaa. Eikä uskalla myöskään ilmoittaa siitä, koska pelkää kostoa. Jos myöhemmin sinut nähdään vaikka valvontakamerasta ohittavan tapahtuman ilman että mitenkään puutut siihen, niin aivan varmasti sinut tuomitaan. - TotuusSattuuQC
voikoverrata kirjoitti:
Mitenkähän perheväkivallan kohdalla? Jos puoliso pieksää lapsia, eikä toinen puoliso ilmoita siitä viranomaisille, niin eikö silloin myös se vaikenia ole syyllistynyt rikokseen?
Jos kadulla kohtaa käynnissä olevan pahoinpitelyn tai seksuaalirikoksen, eikä uskalla puuttua vaan jatkaa matkaa. Eikä uskalla myöskään ilmoittaa siitä, koska pelkää kostoa. Jos myöhemmin sinut nähdään vaikka valvontakamerasta ohittavan tapahtuman ilman että mitenkään puutut siihen, niin aivan varmasti sinut tuomitaan."Jos puoliso pieksää lapsia, eikä toinen puoliso ilmoita siitä viranomaisille, niin eikö silloin myös se vaikenia ole syyllistynyt rikokseen?"
Ei koska on silloin asianomainen. Uhrin ei ole pakko ilmoittaa rikosta. Ja puolisoaan vastaan ei muuten tarvitse todistaa vaikka ei uhri olisikaan.
"Jos kadulla kohtaa käynnissä olevan pahoinpitelyn tai seksuaalirikoksen, eikä uskalla puuttua vaan jatkaa matkaa. Eikä uskalla myöskään ilmoittaa siitä, koska pelkää kostoa. Jos myöhemmin sinut nähdään vaikka valvontakamerasta ohittavan tapahtuman ilman että mitenkään puutut siihen, niin aivan varmasti sinut tuomitaan."
Niin, koska olet ulkopuolinen ja sinulla on auttamisvelvollisuus hädässä olevan ihmisen suhteen. Mutta tämä ei siis koske uhria.
- äitykkä
Miksi mies sitten pyytää julkisesti jo anteeksi?Eikö olisi pitänyt laittaa nämä naiset kertomaan,mitä on heidän kokemansa seksuaalinen häirintä.
- KestämisiäTörhöselle
Siitä se riemu olis alkanut. Tällaisiin epämääräisiin syytöksiin on tosi paha lähteä puolustautumaan, tuomio oli jo langetettu. Ainoa fiksu tapa on vain nöyrtyä ja pyydellä anteeksi: "esitän anteeksipyyntöni niille henkilöille, joita olen katsomalla, koskemalla tai puhumalla häirinnyt, Törhönen kirjoitti". Törhönenhän ei voi tietää ketä on häirinnyt koska syyllisyyden ratkaisee vastapuoli - häiriintyy tai ei... Mietin sitäkin, koska katsomisen, koskemisen, ilmeiden ja puheiden sanktioiva laki on tullut voimaan? Tuomio on joka tapauksessa aika kova.
- TotuusSattuuQC
KestämisiäTörhöselle kirjoitti:
Siitä se riemu olis alkanut. Tällaisiin epämääräisiin syytöksiin on tosi paha lähteä puolustautumaan, tuomio oli jo langetettu. Ainoa fiksu tapa on vain nöyrtyä ja pyydellä anteeksi: "esitän anteeksipyyntöni niille henkilöille, joita olen katsomalla, koskemalla tai puhumalla häirinnyt, Törhönen kirjoitti". Törhönenhän ei voi tietää ketä on häirinnyt koska syyllisyyden ratkaisee vastapuoli - häiriintyy tai ei... Mietin sitäkin, koska katsomisen, koskemisen, ilmeiden ja puheiden sanktioiva laki on tullut voimaan? Tuomio on joka tapauksessa aika kova.
"Mietin sitäkin, koska katsomisen, koskemisen, ilmeiden ja puheiden sanktioiva laki on tullut voimaan? "
Erillinen laki seksuaalisesta ahdistelusta tuli rikoslakiin vuonna 2014. Sitä ennen tapaukset käsiteltiin tekotavasta riippuen joko varsinaisina seksuaalirikoksina tai sitten kunnianloukkauksina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081660Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai841566Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961463Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541392Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341361Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414852Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290822Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347807