Rahankeräyslaista

Rahankeräyslaki uudistuu: http://intermin.fi/artikkeli/-/asset_publisher/rahankerayslain-taysremontti-toteutumassa-tyoryhma-ehdottaa-merkittavia-helpotuksia-keraysten-jarjestamiseen

Hahmottelin liitolle lausuntoa:


Uskonnonvapaus ja katsomusten yhdenvertaisuus toteutuu parhaiten, kun uskonnollisia ryhmiä kohdellaan samalla tavoin kuin muitakin yhteisöjä. Lähtökohtaisesti Adventtikirkkoa ja Kissojen katastrofiyhdistystä tulee säädellä samoilla lakipykälillä.


Kolehtia koskeva poikkeus on tarpeeton

Perustelujen mukaan uudistuksen tavoitteena on lisätä yhdenvertaisuutta eri rekisteröidyssä muodossa toimivien uskonnollisten yhteisöjen välillä. Tavoite on kannatettava, ja käytännössä muutos lisää yhdenvertaisuutta myös uskonnollisten ja muunlaisten toimijoiden välillä. Vielä parempi on poistaa erillinen kolehtipoikkeus kokonaan. Ehdotamme, että lain 2 § 3. momentin kohdat 5 ja 6 yhdistetään seuraavansisältöiseksi momentiksi:

"yhdistyksen tai Suomessa rekisteröidyn uskonnollisen yhdyskunnan tai säätiön järjestämään yleisölle avoimeen maksuttomaan tilaisuuteen osallistuvien keskuudessa järjestettävä kyseisen yhteisön toiminnan tarkoituksen tukemiseksi järjestettävä rahalahjoitusten keräys;"

Poistamalla vaatimus yhdistyksen rekisteröimisestä sallitaan esimerkiksi Lähetyshiippakunnan, joka toimii nyt rekisteröitymättömänä yhdistyksenä, kerätä kolehtia. Selvyyden vuoksi perusteluissa tulisi mainita, että tällainen keräys tarkoittaa myös kolehteja. Rajoitus sisätiloihin on tarpeeton.


Valtionkirkkojen asemasta

Valtionkirkkojen erityisasema tulisi purkaa ja erityisesti niiden verotusoikeus lopettaa. Rahankeräyslaissa muutokseen tulee varautua poistamalla esitetyt rajoitukset seurakuntien rahankeräykseen.

Rahankeräys tulee sallia evankelis-luterilaisen kirkon keskusrahastolle muulloinkin kuin diakoniarahaston lukuun. Samoin keräys pitää sallia myös sellaiselle seurakunnalle, joka ei kuulu seurakuntayhtymään. Evankelis-luterilainen kirkko voi tietysti sisäisesti antaa rajoituksia seurakunnilleen, mutta valtion asia se ei ole.

6 § viimeinen momentti tulee poistaa kokonaan. Valtionkirkkojenkin on voitava kerätä rahaa kaikkiin tarkoituksiin. Vapaa-ajattelijoiden mielestä on hyväkin, että esimerkiksi papiston palkkaus siirtyy verotuksesta aidosti vapaaehtoisen kannatuksen varaan.


Hyvän tavan vastaisuudesta

Lain mukaan rahaa ei saa kerätä "hyvän tavan vastaiseen" toimintaan, ja perustelujen mukaan tämä voisi tarkoittaa esimerkiksi uskonnollista vakaumusta loukkaamista. Nykyinenkin ns. jumalanpilkkalaki tulisi kumota, eikä ainakaan tarvita uusia rajoituksia.

Koska myös hyvä tapa on käsitteenä häilyvä, on selkeintä kirjoittaa se auki itse lakitekstiin. Näin lain 6 § 2. momentti kuuluisi seuraavasti:

"Rahankeräystä ei saa järjestää yleistä järjestystä tai turvallisuutta vaarantavan tai lainvastaisen toiminnan rahoittamiseksi, eikä toimintaan joka loukkaa ihmisarvoa tai jonka tarkoitus on syrjivä."


Osakeyhtiöistä rahankerääjinä

Lain mukaan osakeyhtiö ei voi järjestää rahankeräykstä. Jotkin osakeyhtiöt ovat tosiasiassa voittoa tavoittelemattomia, kuten esimerkiksi kristillisiä lehtiä kustantava Sley-Mediat Oy, Kokoomuksen omistama Kansalliskustannus Oy ja uskonnottomia juhlapuhujia välittävä Prometheus-Seremoniat Oy.

Toivomme työryhmän vielä harkitsevan tulisiko sallia rahankeräyslupa myös osakeyhtiölle, joka on sääntöjensä mukaan voittoa tavoittelematon.

3

91

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tähän tuli muutamia kommentteja.

      Erityisesti, tulkintaanko "tarkoitus on syrjivä" niin, että esimerkiksi Aito Avioliitto ei saisi kerätä rahaa? Tällainen tulkinta on torjuttava. Sananvapauden kannattaminen tarkoittaa erityisesti sanomisen vapauden kannattamista niille, joiden mielipiteet poikkeavat omistani.

    • Palstalla on välillä kysytty mistä vapaa-ajattelijat ovat keskenään eri mieltä, siis nimenomaan va-liittoa vastustavat ovat kysyneet. Tässä olisi sellainen esimerkki, jonkin verran eri kantoja on näkynyt.

      Kai tästä nyt syntyy vilkas keskustelu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 136
      1733
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      218
      1141
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      825
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      258
      622
    5. 33
      571
    6. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      534
    7. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      208
      522
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      519
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      456
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      19
      444
    Aihe