Eikö Suomi opi koskaan?

Taika-Gin

Suomi on hävinnyt jo kaksi sotaa Venäjää / Neuvostoliittoa vastaan. Vieläkö yksi pitäisi hävitä, häh!
Talvisotaan Suomi joutui täysin yksin, tosin Saksan kouluttamat jääkärit muodostivat Suomen armeijan selkärangan. Talvisodan syy johtui täysin suomalaisesta itsepäisyydestä, että ryssävihasta. NL tarjosi Suomelle maa-alueita Suomen ääriliikkeiden himoitsemasta Karjalasta vastineena muutamasta saaresta ja rauhasta. Ei kelvannut Suomelle ja turpaan tuli.
Suomalaisilla on ollut aina huono nokkavainu valitessaan liittolaisia tappeluun lähtiessään. Niin oli myös jatkosodassa. Lähdettiin väärään kelkkaan ja taas tuli turpaan!
Jatkosodan alussakin luultiin, että Nyt on maailman valtias Suomen puolella (Pääministeri Ryti: Suomi hyökkää itään Saksan nerokkaan Johtajan Adolf Hitlerin joukkojen rinnalla ja vapauttaa idän ikeen alta kärsivät heimoveljemme!)
Mielenkiintoinen vaihe jatkosodassa oli, että Stalin oli hädissään, ja NL anoi sodan alkuvaiheessa Suomea solmimaan rauhan, amerikkalaisten diplomaattikanavien kautta. (Tästä ei länsimaisessa historiankirjoituksessa juurikaan puhuta) Suomi hylkäsi rauhantarjouksen!
Jos Suomi olisi tuon tarjouksen hyväksynyt, voisi Suomen kartta näyttää vähän erilaiselta kuin tänään. Katkeraan loppuun piti vain mennä :((
Nyt taas on nokkavainu pettämässä. Kaveriksi ollaan haalimassa USA:a ja Natoa.
Mitä hölmöyttä! Venäläiset pitävät päävihollisenaan USA:a ja Natoa!
Pitäisikö Suomen muodostaa maailman pisin (yli 1200 km) vihollisrintama Venäjää vastaan?
Jos oikea kahakka syntyy, saattaa USA ja Nato tehdä Rydit ja irtisanoutua liittolaisuudesta kuten Suomikin teki aikoinaan Saksalle?

14

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ghkkljk

      Suomalainen on niin paksukalloinen!
      Että ei kolmatta toden usko?

    • Topra_Huja

      Ryti petti Hitlerin ja vedätti 6-0. Sai silti nokkia kakkua Nokalla. Tasan ei käy nalle-karkit.
      Trump voi tehdä Rydit Niinistölle. On se vaan sen verran epävakaa mies.

    • Taesto-vaenaa

      Kummallista tuo maailmanpolitiikka! Ryti viilasi Aatua linssiin mennen tullen ja kuitenkin NL vaati kostoa Rytille ja vankeutta!

      • Ghjkkll

        Miksikö?
        Ryti oli niin kallellaan natsi saksaa kohen! Sen vuoksi Nl vaati kostoa.


      • VM_1994
        Ghjkkll kirjoitti:

        Miksikö?
        Ryti oli niin kallellaan natsi saksaa kohen! Sen vuoksi Nl vaati kostoa.

        Ryti oli kyllä kallellaan enemmän Britannian suuntaan, kuin natseihin. Ryti oli vapaamuurari ja vapaamuurarit eivät tunnetusti olleet natsien suosiossa.


    • Hansse-Juutilainen

      Historian tutkijat ovat selvittäneet, että Suomen armeija ei ollut jatkosodan lopussa yhtä väsynyt ja viimeisillään kuin talvisodan loppuessa. Suomi olisi kestänyt vielä yhden suurhyökkäyksen, mutta Stalin ei halunnut antaa Suomen lohkolle enää materiaali- ja ammustäydennyksiä saati miehistötäydennyksiä. Suomen vastaiset joukot, eivät suinkaan rientäneet Berliiniin, vaan olivat muuten toimintakyvyttömiä, ja Suomi pelastui. Stalinin ansiosta!

      • tshukov

        Missä laajuudessa olisi hyökkäys toteutunut?
        Mitä ovat nämä tutkimukset?
        Mielenkiintoinen asia, koska rintamalohkoja oli lukuisia.


    • hä_hä

      Montako NATO-maata Venäjä on vallannut/hyökännyt.

    • HorstWessel

      Suomalaisia on kautta historian pidetty sanansamukaisina ja (tyhmän-)rehellisenä kansana. Suomi on maksanut sotavelat ja sotakorvaukset pennilleen. Pitänyt kiinni kaikista kansainvälisistä sopimuksista, mutta kerran Suomi on pettänyt sopimuskumppaninsa: Suomi teki erillisrauhan NL:n kanssa, vaikka pres. Risto Ryti oli henkilökohtaisesti sopinut Adolf Hitlerin kanssa, että Suomi taistelee Saksan rinnalla (im Bunde) hamaan Jumalten Hämärään (Götterdämmerung) asti.
      Ryti tuomittiin jatkosodan jälkeen kuritushuonevanleuteen valtionpetoksesta NL:n vaatimuksesta, vaikka ainoa valtio, minkä Ryti petti oli Saksan valtio.

    • GinTiltuistaTyhmin

      Ginin vuodatus avauksessa on täysn epärealistinen ja totuudesta poikkeava!

      Faktat ovat itse sepitettyjä ja ajatelma rauhanteosta vuonna 1941 on täysin absurdi!

      • Taika-Gin

        Ota itse selvää faktoista! Esim. kuuntele YLE Areena: Suomi jatkosodassa
        Siellä asia kerrotaan tarkoin. NL todellakin halusi erillisrauhaa 1941 Suomen kanssa. Suomi hylkäsi tarjouksen.


      • Kuksenfuhrer

        "Opi perusasiat, niiden, joiden aika on tullut! Älä anna sen harmittaa, vaan ala jo. Sinun täytyy tietää kaikki!"
        Bertolt Brecht 1932, Lob der Lernes


      • GinVaikkaVoissaPaistais
        Taika-Gin kirjoitti:

        Ota itse selvää faktoista! Esim. kuuntele YLE Areena: Suomi jatkosodassa
        Siellä asia kerrotaan tarkoin. NL todellakin halusi erillisrauhaa 1941 Suomen kanssa. Suomi hylkäsi tarjouksen.

        "Siellä asia kerrotaan tarkoin. NL todellakin halusi erillisrauhaa 1941 Suomen kanssa. Suomi hylkäsi tarjouksen."

        MIKSI? En ole kiistänyt tarjouksen esittämistä! Kerroin vain, että sen hyväksyminen oli täysin epärealistista vuonna 1941, kun Jatkosota oli jo alkanut ja Saksa voimissaan ja Suomessa!

        Olisi Molotovin pitänyt marraskuussa 1940 jättää ilmoittamatta himostaan "saattaa Talvisota päätökseen"!!

        Sanoit myös tällaisen viisauden: "NL tarjosi Suomelle maa-alueita Suomen ääriliikkeiden himoitsemasta Karjalasta vastineena muutamasta saaresta ja rauhasta. Ei kelvannut Suomelle ja turpaan tuli."

        Suomalaiset elivät ja asuivat JO TUOLLOIN Karjalassa eikä sitä mitkään ääriliikkeet himoinneet jollet sitten tarkoita ilmaisulla neukkuja!

        Suomi yritti viimeiseen saakka välttää sotaa, mutta sen alkaminen ei suinkaan riippunut meistä! Viime kädessä NL:ssa asuneet suomalaiset kommunistiemigrantit olivat osasyyllisiä sodan alkamiseen. He saivat Stalinin vakuuttumaan, ettei Suomi kykene vakavaan vastarintaan eikä kansa halua puolustaa maataan!

        Puheet alueiden ”vaihtamisesta” ovat hupaisia. Stalin olisi nyysinyt Kannaksen, joka oli Suomen väkirikkainta ja hedelmällisintä aluetta! Tilalle hän tarjosi raakaa korpea Itä-Karjalasta Repolan ja Porajärven suunnalta! Tämä alue oli (ja on yhä!) asumatonta syrjäseutua!

        Luovutuksilla neukku olisi päässyt Viipurin porteille ja ohi talkootöillä tehtyjen linnoitteiden (jotka Talvisodassa pidätteli sitä yli 2 kuukautta!)!

        Sopimisen jälkeen mikään ei olisi estänyt Stalinia rikkomasta sopimusta (jälleen kerran!) ja etenemistä suoraan Helsinkiin!

        Helpolla unohtuu, että syksyllä 1939 Stalin jo RIKKOI keskinäisen hyökkäämättömyyssopimuksen!

        Baltian maiden kanssa tekemänsä sopimukset hän rikkoi kaikki ja miehitti maat!


    • TervePutinTonttu

      Putintonttu taas huumaantunut, hyvin käyneestä hapankaalista, ja hourailee omiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1705
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1679
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1593
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1369
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      49
      916
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      460
      915
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      891
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      294
      853
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      821
    Aihe