Monasti väitetään vanhoillislestadiolaisuudessa ja taas näinä päivinä, jos olette lukeneet Joonan blogia, niin sen vastaväitteinä esitetään, että nimenomaan vanhoillislestadiolaisuudessa on juuri Jeesus Kristus keskeisintä julistuksessa. Mutta kysyn nyt ihan vilpittömästi: "Onko näin?" Vuosikymmenet seuroissa istuneena voin hyvällä omallatunnolla sanoa, että paljon puhutaan Jeesuksesta Kristuksesta ja Hänen elämästään ja toiminnastaan saarnoissa. Mutta on eri asia puhua Hänestä kuin JULISTAA HÄNTÄ: Yksin syntien Anteeksiantajana ja Mestarina. Julistammeko Häntä sydämiimme vai puhummeko vaan Hänestä. Saako Hän olla syntiemme Anteeksiantajana riittävä vai tarvitsemmeko vielä "apuvoimia"? Riittääkö vielä usko Häneen :Jeesukseen Kristukseen, niinkuin Hän itse aikanaan todisti: "Joka uskoo minuun, ei ikinä kuole" eli saa iankaikkisen elämän Hänen kanssaan.
Onko Jeesus Kristus keskeisintä julistuksessamme?
11
121
Vastaukset
- velioulaisista
Ehkä "vlvaasan" pitää istua vielä enemmän aikaa seuroissa ja kuunnella saarnoja!
- Joonasta
ja hänen eriseuraisistaan ei nyt ole syytä välittää. He ovat valinneet tiensä saatanan apureina.
- Joona_kirjoittaa
blogissaan:
"Samalla on todettava, että matkan varrella olen joutunut luopumaan monesta opista, joita blogia aloittaessa vielä puolustin ehdottomana totuutena. "
Joona on siis Jumalan valtakunnasta lähdettyään tarkentanut käsityksiään korvasyyhynsä mukaan. - voimitäsatuja
Joona_kirjoittaa kirjoitti:
blogissaan:
"Samalla on todettava, että matkan varrella olen joutunut luopumaan monesta opista, joita blogia aloittaessa vielä puolustin ehdottomana totuutena. "
Joona on siis Jumalan valtakunnasta lähdettyään tarkentanut käsityksiään korvasyyhynsä mukaan.voi yksinkertaisuutta... lähdettyään jumalan valtakunnasta... kuule onko inkkarit kanootissa nyt ihan varmasti vai olisko muutama tippunut matkalla!
- Olavi.Voittonen
jumalanterve! jumalanvaltakunnan kotisiionissa sinappikoneet sihisee. jumalanrauhaa.
- Xsrkvl
Onko tämä ns. jumalanvaltakunta josta kirkkoisä Augustinus kirjoitti?
(Suom. Jumalan valtio. Luettu.) Järkyttävän ala- arvoisia vastuksia.
Mm. mene seuroihin ja istu pitempään?
Totuus on se, ettei Jeesus, Messias ole Kerhon kulmakivi, vaan heidän halventava mantra; ”Tämän valtakunnan evankeliumi”?
Se on itse asiassa täyttä valhetta ”synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä”, joka on ainoastaan vilkutteluun vastus, varmistumatta katumuksesta?? Jeesus on siinä ikään kuin Kerhon saarnaajien juoksupoika?
Jeesushan on itse se evankeliumi, hyvä sanoma, josta jo Jesaja kertoi, ettei monikaan sitä tajua, vaikka se on tarjolla.
Jes. 28:19
Joka kerta kun se vyöryy ylitse, se tempaa teidät mukaansa. Aamu aamulta se vyöryy yli, päivä päivältä, yö yöltä. Kauhun vapina valtaa teidät, kun teille selviää, mitä sanoma merkitsee.
Ja eikö pitäisi julistaa ilosanomaa aina ja kaikille;
Hes. 33:30
"Ihminen, sinun maanmiehesi puhuvat sinusta seinänvierillä ja talojen ovilla ja sanovat toisilleen: 'Mennään kuulemaan, millainen sanoma Herralta nyt on tullut.'
Oikea ilosanoma, evankeliumi oli pieni lapsi; Luuk.2;
9 Yhtäkkiä heidän edessään seisoi Herran enkeli, ja Herran kirkkaus ympäröi heidät. Pelko valtasi paimenet,
10 mutta enkeli sanoi heille: "Älkää pelätkö! Minä ilmoitan teille ilosanoman, suuren ilon koko kansalle.
11 Tänään on teille Daavidin kaupungissa syntynyt Vapahtaja. Hän on Kristus, Herra
Jesaja 9 vahvistaa asian; 2 Kansa, joka pimeydessä vaeltaa, näkee suuren valon. Niille, jotka asuvat kuoleman varjon maassa, loistaa kirkkaus.
Kes.- hyhhyhhyi
Kempeleen vapaakirkon vanha paapero yrittää päteä.
hyhhyhhyi kirjoitti:
Kempeleen vapaakirkon vanha paapero yrittää päteä.
Milloin olet nähnyt minut Kempeleen Vapaakirkossa?
Olisi itse hyvä se tietää?- hyhhyhhyi
Kesitas kirjoitti:
Milloin olet nähnyt minut Kempeleen Vapaakirkossa?
Olisi itse hyvä se tietää?Kammoksun vapaakirkkoa, enkä tule näkemään, mutta se meteorikirkossa pitämäsi rahina sai aikaan tunteen, että vältä sinua.
- 123-4
hyhhyhhyi kirjoitti:
Kammoksun vapaakirkkoa, enkä tule näkemään, mutta se meteorikirkossa pitämäsi rahina sai aikaan tunteen, että vältä sinua.
Syytätkö puhujaa paperin rahinasta. Mistä tiedät rahian syyn?
Oletko meedio?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse874684Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.722121Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 511044
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924