Sipilä vai Rinne

paloheinänpöljä

Kumpi herroista lähtee kuin leppäkeihäs puolueensa johdosta tänä keväänä?

Antti "niskalaukaus" Rinne on jo kutsunut puolueensa johdon "brainstorm" -tilaisuuteen tammikuun lopussa selitelläkseen ehdokkaansa Haataisen surkeaa menestystä. Antilla on tiukat paikat, jotain pitäisi keksiä. Yksi vaihtoehto olisi maan syökseminen kaaokseen ay-liikkeen kanssa aktiivimallin takia. Mutta mitäpä sitä ei uhraisi hyvän asian puolesta. Siis Antin vallassa pysymisen vuoksi.

Sipilä on jossainmäärin vastaavassa tilanteessa. Pressanvaalit menevät puolueelta myöskin perseelleen mutta Sipilän puolesta puhuu hänen hallituksensa järjellinen toiminta maan pelastamiseksi konkurssin partaalta ja velkavankeudesta. Kyllä Keskustankin puoluevaltuustolla lienee sanomista Sipilälle.

8

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • einoespoosta

      Oma veikkaukseni on Rinne, koska tuskinpa Ay-väki ovat niin kaheleita että lamauttavat Suomen ja pissivät omaan housuunsa. Mutta mistäpä tuon tietää.

    • SISsisis

      Uskon ja toivon, että Sipilä

    • Eroa_Sipilä

      Kyllä tässä on myötäiltevä Suomen kansan tuntoja, eli Juha niskalaukaus Sipilä

    • Suomionnoussut

      Vienti on alkanut vetämään.
      Nyt on vähitellen aika alkaa uudistamaan
      kansan hyvinvointia.
      Sipilän kuva kaikille työtä ja hyvinvointia.

      • paloheinänpöljä

        Kyllä näin on, Rinteen näytöt edelliseltä hallituskaudelta olivat suorastaan karmaisevia. Ei, ei ja ei olivat Rinteen ratkaisut kaikkiin järkeviin ehdotuksiin. Edes palkkaansa se alentanut Niinistön kehotuksesta huolimatta.


    • S24uomlaineN

      Huoli pois suomalaiset. Sipilä lupasi lähteä jos Väyrynen saa enemmän ääniä, kuin DDR- Matti ja nyt näyttää myös siltä. Hienoa.

    • Aiheuttivat.kaaoksen

      Aina kummittelee SDP toiminta 1917 ja 1918.
      Eikä yksin kaaos tullut, vaan Suomalaisia kuoli kymmeniätuhansia SDp toiminnan takia.

      • Tiedossa

        Ei lähde Sipilä edes seuraavien eduskuntavaalien jälkeenkään. Rinne on sössinyt puheilaan mahdollisuutensa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1672
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1597
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1507
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1396
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1362
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      895
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      882
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      427
      861
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      827
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      815
    Aihe