Niinistö kannattaa tuloeroja

Puuma-

https://yle.fi/uutiset/3-10029506

Ei tuloerot sinänsä paha ole, mulle on ihan sama, mitä suurituloisimmat saavat, kunhan köyhimmät pystyvät elämään kunnollista elämää, eikä suurituloisten tulot ole aikaansaatu vääryydellä tai ole pois muista yhteiskunnan toiminnoista tai muilta ihmisiltä.

14

131

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asssssssdd

      Niinistö kannattaa myös korkeita kiinteistöveroja. Laki sallii nykyään verotuksen kiinteistöjen markkinahintaan. Kukahan tuollaisen muutoksen sai aikaan?
      Kiinteistövero on eräs epäoikeudenmukaisempia veroja, sillä se ei ota huomioon kiinteistön omistajan tuloja. Niinpä vaikeuksia voi tulla eläkeläisille ja työttömille. Rikkaat pääsevät helpommin sitten ostamaan köyhien kiinteistöt halvalla itselleen. Omaisuus kasaantuu harvemmille, kun köyhyys lisääntyy. Kateelliset vasemmistolaiset eivät tietenkää pahastu, kun joidenkin "pikkuporvarien" kiinteistöt otetaan pois. Vassarien ideologiaan kuuluu loisia vuokra-asunnoissa asumistukien turvin. Asunnon omistajan, varsinkin OKT:n, on vaikea saada asumistukea ja sossurahaa ei tipu lainkaan. Tiedän ihmisiä, jotka asuvat melkoisissa talonrötisköissä, joissa lämmitys talvella tulee hyvin kalliiksi.

    • luopiopressa

      Niinistö on ökyrikkaiden ja erittäin korkeapalkkaisten virkamiesten presidentti. Vieläpä isänmaattomien sellaisten.

      • luopiopressa

        Siksipä minun on myös vaikea ymmärtää, saatikka pitää edes joten kuten älykkäinä sellaisia jotka häntä äänestävät, vaikka ovat köyhiä ja kipeitä ja joiden elämän kurjistamista tuo eliitin presidentti kokoomuspuolueensa kanssaajaa vain entisestään, mm. sotella, epäreilulla verotuksella ja pörssikeinottelulla sekä tilien pidolla paratiisisaarille. Tai sitten he ovat vain niin hyvin sumutettu propagandalla ja / tai he eivät kerkeä / jaksa seurata politiikka ja taloutta, koska ovat niin kiinni työssään ja perhe-elämä vie loput ajasta.


    • TulihanSeSieltä

      "Niinistö kannattaa tuloerojen kasvua

      Muut presidenttiehdokkaat eivät kannata kansalaisten tuloerojen kasvua.
      Näin uutisoi YLE lauantaina 20.1. klo 18.00 uutisissa
      https://areena.yle.fi/1-4234030
      Nyt viimeistään pitäisi Niinistön ihannoijilla palata järki päähän."

      ______________________

      Vertailussa presidenttiehdokkaiden arvot: Vaalikamppailussa soi hyvinvointivaltion sävel
      https://yle.fi/uutiset/3-10029506
      Kaikki sanovat rakastavansa hoivayhteiskuntaa – maahanmuutto ja tuloerot jakavat joukkoa.

      Monessa hyvinvointia koskevassa väittämässä ehdokkaat ovat toki aivan samoilla linjoilla kansalaisten kanssa. Sosiaalipolitiikan professori Heikki Ervasti Turun yliopistosta ei ole siitä yllättynyt. Hän on tutkinut suomalaisten arvoja.

      – Hyvinvointivaltion periaatteiden vastustaminen olisi poliittinen itsemurha. Selvä enemmistö suomalaisista kannattaa hyvinvointiyhteiskuntaa ja sitä, että tavoitteena on tietynasteinen tasa-arvo. Myös hyväosaisten enemmistö on tällä kannalla, sillä hekin hyötyvät järjestelmästä, Ervasti sanoo.

      "Missä olet vasemmisto-oikeisto janalla?"

      Selkeästi oikeistoon itsensä asemoi vain istuva presidentti Sauli Niinistö. Tämäkin ratkaisu on jännittävä, sillä kampanjassaan Niinistö näyttää haluavan profiloitua puolueaatteista irralliseksi, koko kansan presidentiksi. Hän esiintyy vahvasta kokoomustaustastaan huolimatta mielellään kansanliikkeen ehokkaana.

      Kun Niinistö ensimmäisen kerran vuonna 2006 yritti tasavallan päämieheksi, hän nimitti itseään työväen presidentiksi.

      "Tuloerot ovat Suomessa liian suuret?"

      Professori Ervasti muistuttaa, että Niinistö on ainoa ehdokkaista, joka ottaa Ylen vaalikoneessa myönteisen kannan tuloeroihin. Vastauksensa tarkennuksessa Niinistö kyllä sanoo, ettei suuriin tuloeroihin pidä erikseen pyrkiä, mutta sinänsä tuloerot ovat luonnollinen asia palkita ahkeruutta ja lahjakkuutta.

      – Tässä kysymyksessä kansalaiset ovat täysin toista mieltä. Meillä on seurattu suhtautumista tuloeroihin pitkään. Kansalaisten suuri enemmistö on jatkuvasti ollut sitä mieltä, että suuret tuloerot ovat pahasta, Ervasti sanoo.

      Reilu 70 prosenttia suomalaisista vastustaa suuria tuloeroja. Tässä kysymyksessä ehdokas Sauli Niinistö on aivan eri linjalla kuin kansalaiset, sosiaalipolitiikan professori Heikki Ervasti Turun yliopistosta sanoo.


      Koko kansan ja työväen kokoomuspresidentti Sauli Niinistö paljastaa oikean karvansa.

    • xkxhgc

      Tämä ratkaisi että en äänestä Niinistöä.

    • OnSeHyväNukke

      Niinistö: Koko suomen proletaariväestön presidentti! Vaikka tukeekin aktiivimallia joka tulee rikkomaan monen perheen...

    • analyster

      Niinistö on niin karismaattisen näköinen, että sadat tuhannet suomalaiset tulevat antamaan äänensä rikkaiden etuja ajavalle politiikalle, vaikka itse asiassa tulevat kärsimään tuosta politiikasta. Tyhmyyttä? Juuri siitä on kysymys!

    • MittaTäysi

      Vaikka puoluekirja jää Presidenttisyyden myötä. Aate elää, se on nähty monta kertaa. Vanha sananlasku sanoo "mihinkä seepra raidoistaan pääsee".

    • PetonenHeikki

      Sauli Niinistö onkin vuorineuvosten ja eliitin (kokoomuksen) ehdokas. Sitä ihmettelen, kuinka niin moni tavallinen työtätekevä veronmaksaja oli antamassa Sauli Niinistölle äänensä. Absurdi tilanne!

    • Kokoomuslainen on aina kokoomuslainen!


      Late Lapista. SSSS Ry!

    • ahneetpaskiaiset

      Kaikki päättäjät haluavat ottaa yhteisestä kakusta muita enemmän. Ei valtaan muuten pääsisikään. Kyllä Niinistönkin todellinen minä paljastuu jonakin kauniina päivänä.

    • mulkuiovat

      niinistö ja kok.. kannattavat myymään valtion yrityksiä ulkomaalaisille yrittäjille, kuppaavat verovaroja matutuksella, tämä on kokkareiden "isänmaallisuutta". :P..

    • Leppilampi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      68
      4490
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3749
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      111
      3377
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      23
      1919
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1175
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      90
      929
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      895
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      892
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      807
    Aihe