Suomi ilman presidenttiä

AjatustenTonava

Mihin Suomi tarvitsee presidenttiä. Eu määrää kaiken ja eduskunta säätää lait säädökset ja verorahojen käytön ministeriöineen mikäli Eu sallii. Halvemmalla päästäisiin ilman pressaa

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomiteuraalle

      Jos Sauli Niinistö valitaan jatkokaudelle, meillä ei todennäköisesti ole enää koko presidenttiä hänen jälkeensä, koska hän ajaa etunenässä liittovaltiota, jolloin Suomelta viedään loputkin vallasta mitä on enää vähän jäljellä. Niinistö ajaa kovaa kokoomuspolitiikkaa, yhdessä Kanervan, Salolaisen, Häkämiesten, Kataisen, Orpon ja Vapaavuoren kanssa. Suomen sisä- ulko- ja kunnalllispolitiikka nivoutuvat yhteen vaikka muuta annetaan ymmärtää ja harhautetaan äänestäjiä. Berner ja Sipilä avustavat ollen kok-myyriä keskustan sisällä.

    • edutaaeitoimipolitiiks

      Niin ei pressa laita rajoja kiinni, ei aja pakolaisia pois maasta eikä tuo mitään isänmaallisuutta politikkaan, vaikka äänestäjiä jälleen kusetetaan niin luulemaan.

      Presidentti on instituutio, joka edustaa maata, jonka elämää, perhettä ja juttuja seurataan, muttei hän maata muuta eikä tuo politiikkaan mitään sen erikoisempaa.

      Me vain äänestämällä päätämme millaisen edustajan haluamme. Perspano mestarin, oudonpersuhihhulin, vanhan väyryskonnan tai jonkin seinäruusun. Sen valinnan me teemme, eikä mitään käänteitä tekeviä poliittisia ratkaisuja äänestämällä jotakin tai toista.

    • geemies20

      Eduskunta nuijii EU:n ja G7(8):n päätökset, joten ei silläkään mitään tähdellistä virkaa ole.

      • Perusmeininki

        Jos ei nuiji niin sanktioita tulee.......että tollee


    • arvaten

      Ei me tarvita tätä mamuttunutta ja rikkaiden ryöstämää Suomeakaan.
      Kyllä järkevät suomalaiset mahtuvat Viroon, Puolaan, Tsekkiin ym järkeviin maihin.
      Olisi hauska nähdä kokkareiden, keskustan ja matujen hallitsema ISI:sen kalifaatti, mitenkähän se menestyisi ja kuka ja ketä ryöstäisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11002
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      41
      8298
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      126
      5277
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3646
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3578
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3534
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2529
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2031
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe