Yo-kirjoitusten merkitys tänä keväänä

Allin-s

Mikä on tänä keväänä ylioppilaskirjoitusten arvosanojen merkitys yliopistoon haettaessa? "Ylioppilaat voivat tulla hyväksytyksi joko yhteispisteiden perusteella (ylioppilastutkinnosta saatavat pisteet ja valintakoepisteet) tai pelkkien valintakoepisteiden perusteella" sanotaan yliopiston sivuilla, mutta mitä tämä käytännössä tarkoittaa?

Selvennän vähän: Olen kirjoittanut ylioppilaaksi vuonna 2003, mutta kirjoittamillani aineilla ja arvosanoilla ei ole käyttöä pyrittäessä siihen aineeseen, johon nyt haluaisin näin aikuisena hakea. Aikanaan pyrittiin pelkän valintakokeen pisteillä, näin ainakin muistelen, joten kirjoitin yo-kokeissa mitä sattuu. Nyt kuitenkin kiinnostaisi eri asiat, uusi ala.

Eli jos saa pääskykokeista hyvät pisteet, mitkä ovat mahdollisuuteni päästä opiskelemaan, kun yo-todistukseni ei anna mitään "apuja". Millä mekanismilla valitaan ne, jotka valitaan pelkkien valintakoepisteiden pisteellä? Asia on minulle epäselvä. Kannattaako edes yrittää?

1

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rohkeestivaa

      Pelkkien valintakoepisteiden perusteella valitaan pisteiden osoittamassa paremmuusjärjestyksessä tietty osa. Ensin valitaan määrätty osa pelkän yo-todistuksen tai yo-todistuksen ja valintakokeen perusteella. Loppuosa valitaan pelkän valintakokeen perusteella.

      Mitkä nuo osuudet kussakin ryhmässä ovat, se vaihtelee paljon, mutta usein aika lailla 50/50.

      Mitään valtavaa eroa 15 vuoden takaiseen menettelyyn ei ole. Paljon riippuu tiedekunnasta ja yliopistosta kuten ennenkin. Pari kolme vuotta on ollut ns ensikertalaiskiintiöt, mikä saattaa helpottaa muutaman ensikertalaisen valituksi tulemista. Mitään ratkaisevaa merkitystä sillä ei kuitenkaan monelle ole ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      43
      3054
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1897
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1870
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      75
      1571
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1474
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1358
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      25
      1300
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1289
    9. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      104
      1086
    10. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1083
    Aihe