On ollut virkistävää seurata persöyhötystä presidentinvaalien alla, koko kansallismielinen kenttä on vakuuttunut vallanvaihdoksesta ja uudeksi hallitsijaksi väitetään nousevan Laura Huhtasaaren.
Ei siinä mitään, tarkistin ehdokaslistasta ja huomasin että kyllä hän ehdokkaana on. Periaatteessa ennustus ei ole täysin mahdoton, mutta mistä äänet?
Mikään gallup ei povaa Lauralle yli 5 prosentin kannatusta. Kaatuuko presidenttihaaveet siihen?
Laura Huhtasaari - presidentiksi ilman kannatusta
13
437
Vastaukset
- Palsta_väki
Lauralle meiltä 450 000 ääntä!!
- ViisProsenttia
Ainahan on ollut niin, että hölmöimmät mölyävät eniten.
- Kuulkaatten_apinat
Ja pieni ennustus: kun vaalitulos selviää, alkaa persuleiristä lähteä myös tälle foorumille viestejä, joiden sisältö on vaalihuijausväitteet. Näinhän kävi viime kerrallakin.
- Antipersux
Ovat jo alkaneet. Alempaa löytyy kirjoitus jossa nikki "Hallaahonäänestäjä.45" selostaa erämääräisin nikein ja viittein plus eri kommenttikirjoituksiin nojaten kuinka Suomen vaaleissa tulosta vääristetään. Tätä on kuulemma tapahtunut jo aikaisemmkin ja tapahtuu edelleen.
Homma on kuulemma junailtu niin että Niinistöllä muka "arvottu" ehdokasnumero 8. Näin siksi että numerot on 3, 5 ,6 ja 9 on helppo muuttaa kasiksi. Hallaahonäänestä.45 "tietää" että ääntenlaskennasta vastaa kokoomusta lähellä oleva yritys. Minä olen aina luullut että äänet lasketaan vaalipaikoilla sinne nimettyjen virkailijoiden toimesta, kuten laki sanoo.
Reppana ampuu itseään jalkaan, sillä jos kirjoitus olisi totta, niin silloin jytkyvaalien tulokset ovat olleet huijattuja. Huvittavaa juttu on myös siksi että Hallaahonäänestäjä.45 kehuu olevansa Halla-ahon neuvonantaja ja tuntevansa muutenkin persujen "sisäpiirin". Tämä herättää kysymyksen kuinka Jyväskylässä äänet oiken laskettin? Ja kuka ne laski?
- lauralle.nyt.ääni
nyt onkin hyvää aikaa lähteä lauraa äänestämään. onneksi odottelin, ensin meinasin äänestää niinistöä, mutta yle tentti ratkaisi.. tuloerot. päättämättömyys natosta yms. 5
- ammattikielitieteilijä
Kirjoitustyylistä, kielivirheistä yms. päätellen suurin osa palstan Lauraa kannattavista viesteistä tulee ainoastaan muutamalta yksittäiseltä henkilöltä, joilla onneksi vaaleissa on vain ne muutama ääntä.
- perussuomalainen-
Jokainenhan vaalityötä tekee oman ehdokkaansa hyväksi. Ei kai perussuomalaiset voi olla poikkeus. Olisi se aika surkeaa, jos tyydyttäisiin kuuntelemaan kaikenlaista solvausta ihan hiljaa omissa oloissa. Ehdokkaat tarvitsevat aina vaaleissa tukea ja kannatusta, ja usein se myös tuottaa tulosta. Tulos ratkeaa vasta vaali-iltana, niin pitkään pitää uskoa oman ehdokkaan kannatukseen näissäkin vaaleissa. Selittelyjä kuullaan varmasti kaikilta osapuolilta vaalien jälkeen, ja sekin kuuluu asiaan. Sillä saadaan ajatukset taas uusia kisoja kohden, ja entistä ehompina.
- Hallaahon.äänestäjä45
Dirlanda kysymys.
Kun Soini päästi 32 000 jne. irakilaista laitonta Suomeen ja haukkui puolueessa ne jotka vastustivat (ja kun Soini hyväksyi jo aikaisemmin kepun ydinvoimalan siten että sen omistajaksi tuli Kremlin ydinasevakoilutoimisto Rosatom joka pääsee Suomen kantaverkon tietoihin ja Soini vielä melskasi tästä myönteisesti (nyt nähdään että hän valmisteli diiliä Sipilän kanssa hillotolpasta))
niin lopetin ps-puolueen äänestämisen äänestin väliaikaisa hyviä tyyppejä
kiinnostaisi:
MIKÄ ORPON TEKO - siis normaalipolitiikassa - SAISI SINUT OLEMAAN ÄÄNESTÄMÄTTÄ KOKOOMUSTA
tämä on toinen tapa kysyä, mitä ihmettä luulet itse tai Suomen saavat orpo-stubb-katainen -tyyppiseltä nynnelijoukolta eu-rengiltä? - MarjikselleBanaania
Mitähän niinistö tekisi jos häviäisi vaalit. Alkaisi taas kummisedäksi ja lapsi pitäisi antaa pois?
Kyllähän Laura on ainoa ehdokas mikä muuttaisi edes vähän valtarakenteita. Ajat ovat nyt sellaiset että vaatii isänmaallisia poliitikkoja.
Suomi ensin, maailman pelastus myöhemmin.
Suomen etu ei ole olla eu osavaltio vaan itsenäinen valtio.
Tämä kellon kääntö fiasko oli hyvä esimerkki.
Ensin sanotaan että tehkää kansalaisaloite, noh aloite saatiin läpi, sitten suuret johtajat nostaa ködet pystyyn ja sanoo eu päättää.
Mistä niille maksetaan??? - vallanvaihto2018
Kävin tässä tutustumassa Teidän Perussuomalaisten sivulla, mutta eihän teistä ole näytillä täällä sitten mitään. Tämähän on selvä valtakuntamme johdon, hallituksen ja herra presidentin ilmoituskanava aina oheisia kuvia myöten. Ilmaisusisältökin on niin ulkoministeri Soinimaista, vain kuva puuttuu.
Minulla on jo vitonen; siitä en luovu vasta kun vaalien jälkeen. - Tosiasiat.ensin
Totta se on, että pari hurahtanutta guppea täällä kirjoittaa puolet viesteistä. On kouhotusta Laura voittaa, on hehkutusta Lauran paalupaikasta - mikä se sitten onkaan. On luja usko, että huutelun määrä muuttuisi vaaleissa ääniksi.
Ei se muutu. Puolet perussuomalaisista ennakoi äänestävänsä muuta kuin oman puolueen ehdokasta. Ei tämmöisestä asetelmasta, jossa omatkaan eivät usko ehdokkaaseen, mitään jytkyjä rakennella. - Konsservatiivvi
Jokainen vastuunsa tunteva suomalainen äänestää Niinistöä. Siispä lappuun 5!
- mahdoton_ehdokas
Laura paasaa kuin rehtori tarkkisluokkalaisille.
Hänen aseensa on kansalaisten pelottelu ja uhkakuvat. Positiivinen perusasenne voisi toimiakin.
Mahdoton kuvitella tuollaisilla mielipiteillä varustettua presidenttiä.
Oikein kylmä ja kova maailmankuva ja väestöongelmien ratkaisuehdotukset.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081683Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011635Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011544Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541405Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341365Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48901Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii448885Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293835Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818