Millainen talviuinti paikka on Vesaniemi? Voiko ja saako siellä esim. pulahtaa avantoon ilman mihinkään seuraan liittymistä ja maksamista lämpimistä pukutiloista. ? ohikulkija..kyselee
Vesaniemen talviuinti paikka
ohi67667
9455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Katso tätä
http://www.uintiseura.fi/vesaniemen-sauna/
No tuon olen nähnytkin. Lähinnä halusin tietää voiko siellä ohikulkija pulahtaa ilman saunaa yms. Koppeja.. Ei vaan näyttänyt paikka olevan edes käytössä. Talvella suljetaan talviuinti paikka. Ei oikein hyvä idea
Ihan arvelisin että sauna maksaa, mutta ei kai siitä maksateta jos strippaa siellä pihalla ja pulahtaa kylmiltään reikään jäässä siellä pikkulaiturin tykönä. (Oletan että siellä tänäkin talvena reikä ON, en ole käynyt katsomassa.) Sauna ei käsittääkseni edes ole joka päivä lämpimänä, joten jos saunattomana päivänä ominpäin loikkaa jorpakkoon, niin ei ole saunojien tielläkään.
Ilman saunaa tässä ollaan uimaan menossakin. Nääs en sauna ihmisiä. Kylmähoito otetaan kylmänä ei siinä saunoja tarvita.
Järveen vaan sitten, mutta lämpimiä pukutiloja tuskin saa ilmaiseksi käyttöönsä. Ne lienevät saunojille.
voiko tuolla käydä normaali ihminen. en harrasta homostelua enkä juo viinaa,kaljaa,siineriä. ihan vaan kuntoilu mielessä.pitääkö huhut paikkansa.onko yhteissauna miehille ja naisille vai pelkästään miehille.
Parasta että otat saunakassiin pyyhkeen lisäksi liukuvoidetta kortsuja ja pullon kossua
niin varmistat että olet tervetullut intiimiin saunahetkeen.
Onneksi on Tampereella säädyllisiä uinti paikkoja. Melkoista menoa tuolla Kangasalla. Ja siellä on vedetty teipit avannon ympäri ettei pääse talvella uimaan. Järjen köyhyyttä
Kävin pällistelemässä Vesaniemen uimarannan. Sen näköistä että siellä on joku työmaa ollut ja ehkä sen takia on ollut teippejä tiellä. Mutta nyt oli kaikki teipit levällään, eli kyllä sinne jorpakkoon pitäisi päästä.
Yleensä on ollut kai jotain nauhaa laajalla säteellä koko alueen ympäri jotta pilkkijät ja hiihtäjät osaavat välttää ajautumasta liian lähelle avantoa. Mutta uimistahan se ei estä.
Näyttäisi nyt vähän siltä että kahdeltakin laiturilta pääsee veteen? Vai onko vain näköharha?