https://areena.yle.fi/1-4225369
Ihan täyttä propagandaahan tuo sarja on.
Minun aikanani kukaan kapteenin arvoinen ei osallistunut alokkaiden koulutukseen paitsi sulkeisissa. Sielläkin ne kapteeni ja päällikkö majuri kirosivat ja sortivat meitä alokkaita.
Tuossa ihan selvästi ylempi ja alempiarvoinen sinuttelivat keskeneään. Ei ollut minun aikana mahdollista. Aikanani alokkaille huudettiin kovaa ja uhattiin jopa väkivallalla, ellei oppi ollut mennyt perille. Eräskin vänrikki uhkasi "hakata paskaksi" jos ei kuullut mielestään alokkaan puhetta. Kyseinen vänrikki on nykyään poliisi. Laiton uhkaus on rangaistava teko!
Aikoinani osalla skappareista oli selkeita natsisympatioita, osalla jopa natsi tatuointeja jne. Rasistinen kielenkäyttö oli yleistä.
Tuossa sarjassa näytettiin tunteita. Muijat halailivat toisiaan jne. Minun aikanani kielletty Kokelaskin itki kun joutui tipuparvensa alokaskauden jälkeen jättämään. Minun aikanani tunteiden näyttäminen oli rangaistuksen uhalla kielletty!
Kun meille ilmoitettiin jatkopaikoista alokaskauden jälkeen . Päällikkö huusi ne kaikille selväksi koko komppanian edessä ja se oli sitten menoa. Tuossa ohjelmassa kapiaiset antoivat positiivista palautetta ja olivat helposti lähestyttäviä. Jopa tuo kapteenin arvoinen nainen kehoitti, ettei armeijaa pidä ottaa liian tosissaan. Meillä se taas pakotettiin ottamaan jopa liiankin tosissaan.
Armeija oli ankea ja ahdistava kokemus. Muistutti vankilaa. Tuo propagandasarja ei ole lähelläkään totuutta.
Asevelvollisuus on vanhanaikainen. Hyväksyisin sen jos se koskisi ihan kaikkian 18-30v suomenkansalaisia sukupuoleen uskontoon ja asuinpaikkaan katsomatta (ahvenanmaa) Kaikille vaan sama pakko velvollisuus, niin elettäisiin tasa-arvossa. Kuinkahan moni Lukiosta päässyt 18v tyttö todellakin haluaisi mennä armeijaa? No itkuhan siitä tulisi usealle. Nyt vapaaehtoisia (päästään vialla olevia armeijaan meneviä naisia on n. 800kpl vuodessa ja he saavat useat auk ja ruk paikat, koska ovat niin "motivoituneita?!"
Harmittaa, että kävin armeijan. Liityn kohta reservinkieltäytyjiin. Joo kävin tosiaan armeijan ihan 2000-luvulla.
Suomi on huono maa. Minä en tule puolustamaan sitä. Jos tositilanne tulee. Teen selvää vierestä olevista ja ammun lopulta itseni.
Naissotilaat vs sivarit?
SivariinVaan
0
1907
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386305Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705237Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1132423Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12018Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161303- 801174