Väyrynen vai Huhtasaari?

Kummalla on paremmat mahdollisuudet voittaa Pekka Haavisto ja päästä toiselle kierrokselle? Vaikea valinta.
26225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Väyrynen on gallupeissa kolmosena joten häntä kannattaa äänestää jos Haaviston tahtoo pudottaa.

Äänestä

Huhtasaari on paras ehdokas, häntä kannattaa äänestää!

Äänestä

Väyrynen pystyy haastamaan Niinistön ja Saulille koittaa muutto!

Äänestä

Sauli voittaa kisan ylivoimaisesti!! 60 prosenttia ihmisistä äänestää Saulia, joten peli on selvä.

Äänestä

jompi kumpi.

Äänestä

laajakatseinen mies, eli väyrynen.

Äänestä

Väyrynen on parempi. Huhtasaari ehtii vielä ja on aika kokematon vielä poliitikkona.
Väyrynen on selväsanainen. Fiksu, kansan parasta ajatteleva. Suorasanainen. Kokenut poliitikko.
Parempaa ei ole. Siispä Väyrysestä presidentti.

Äänestä
  • Huhtasaari on vielä nuori ,hän voi valmistautua seuraaviin vaaleihin. Tähän hetkeen Väyrynen on paras ehdokas.

    Äänestä

Minkä kansan parasta Väyrynen ajattelee.

Äänestä

ratkeaa huhtasaaren eduksi. Väykän äänistä syö mäntti väiväinen ratkaisevan määrän.

Äänestä

Sanoisin että huhtasaari on varmasti toisella kierroksella. Uskaltaisin jopa lyödä vetoa 1000€ Lauran puolesta. Se toinen kisaaja Lauran toisella kierroksella on sitten joko Väyrynen tai Niinistö.

Äänestä

Väyrynen Lauralla ei ikäväkyllä niiin laajaa tietämystä kuin Pavella ja kaksintaistelussa sitä tarvitaan.

Äänestä
  • Paavo on vain poliittinen peluri aivan kuten Niinistökin. Oportunisteja molemmat. Paavo on valmis tinkimään roimastikkin näennäisesti ajamistaan arvoista jos se on hänen etujensa mukaista. Kansan mielipitellää ei enää äänestyksen jälkeen ole niin suurta painoarvoa. Niinistö taasen on aivan täysin selkärangaton ja Suomen edun vastainen joka suhteessa. Hän on Liittovaltion ja Naton juoksupoika.

    Paavo tuo hyvää lisäarvoa ja näkökantoja presidenttipeliin ja vaittelyihin. Vaaliväittelyt ovat olleet parasta viihdettä jotka on pitänyt katsoa jopa nauhalta jos ei ole kerennyt livenä seuraamaan. Muissa ajankohtaisissa nykyohjelmissa näin harvoin tapahtuu. Katson todella vähän muuten TV:tä. Samaan yhtyi Ruotsissa asuva ystäväni.

    Äänestä

molemmat hyviä ehdokkaita ja se tekee sen että pakostakin syövät toistensa ääniä. valinta paavon ja lauran välillä ei ollut helppo, mutta lauran numero siihen kuponkiin tuli.

Äänestä

Sauli on jo voittanut. Katsotaan uudestaan kuuden vuoden päästä.

Äänestä

Hyvä Paavo senkin ikirratsu vielä hyvinkin.

Äänestä

Huhtasaari johtaa, joten ääni kannattaa antaa Lauralle. Siinä on pirun sisukas ja selkärankainen mimmi.

Äänestä

Ei ollut helppo päättää, mutta kun kopista piti poiskin päästä niin ääni meni Paavolle.

Äänestä

Väyrynen on vain yksi ihminen, jolla ei ole politiikassa kovinkaan suurta mahdollisuutta vaikuttaa. Huhtasaaren takana on puolue.

Äänestä
  • Nyt kyllä erehdyt pahasti arviossasi! Väyrysen takana saattaa olla jopa enemmistö keskustalaisista, siellä kun on kuohunut pitkään ja ilman kannatusta ei Paavo olisi keskustan kunniapuheenjohtaja, se myös näkyy Vanhasen kannatuksessa miinusmerkkisenä tämä Väyrysen kannatus ja myöskään Sipilä ei ole kentän suosikki, joka lisää myös suosiota

    Äänestä

Älkää nyt viittikö, ei tässä Putous-hahmoa etsitä vaan presidenttiä.

Äänestä

Syvät rivit Väyrysen puolella Lauralla muutamia hyviä ja samoja ajatuksia kuin Paavollakin Laura vaan on yksin ei ole puolueestaan tukea tosipaikassa(Putkonen Halla aho) Itse vaihdoin faktat todeten Paavon puolelle.

Äänestä
  • Mietinnän paikka. Epäilen että Väykkä ei ehkä oli niin maahanmuuttokrittinen kuin itse olen. Totta toisaalta myös se että Laura on nuori ja fiksu ja ehtii vielä. Huomenna menen äänestämään. Katson tänään vaalikeskustelun ja päätän sen jälkeen.

    Äänestä

  • dsfjslkfs kirjoitti:

    Mietinnän paikka. Epäilen että Väykkä ei ehkä oli niin maahanmuuttokrittinen kuin itse olen. Totta toisaalta myös se että Laura on nuori ja fiksu ja ehtii vielä. Huomenna menen äänestämään. Katson tänään vaalikeskustelun ja päätän sen jälkeen.

    Väyrynenhän sanoi viime tentissä ettei ole maahanmuttovastainen ollenkaan, eikä olisi sulkemassa rajoja pakolaisilta. Siksi Laura, joka hyväksyy vain työperäisen maahanmuuton. Sveitsin malli.

    Äänestä

  • dsfjslkfs kirjoitti:

    Mietinnän paikka. Epäilen että Väykkä ei ehkä oli niin maahanmuuttokrittinen kuin itse olen. Totta toisaalta myös se että Laura on nuori ja fiksu ja ehtii vielä. Huomenna menen äänestämään. Katson tänään vaalikeskustelun ja päätän sen jälkeen.

    Väyrysellä on järkevä maahanmuuttokriittisyys juuri tuo asia, että huolehditaan jatkossa siitä, ettei ne tule tänne saakka vaan autetaan niitä siellä lähempänä mistä ovat lähteneet perustamalla sinne kunnollisia leirejä, jossa voivat jatkaa elämistä niin kauan, kuin tarvista on, se on tie joka tulee muutenkin eteen ja tällaista järjestelmää tarvii yhteistyössä muiden maiden kanssa ruveta rakentamaan! Paavohan esitti myös rajatarkastuksia, mutta sitä ei presidentti voi itse tehdä vaan tarvii asia hoitaa eduskunnan hallituksen kanssa yhteistyössä niin, että siitä saadaan päätös aikan

    Äänestä

Paras valinta on Paavo Väyrynen. Ei minulla muuta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Neuvokaa.viisaat kirjoitti:

Kummalla on paremmat mahdollisuudet voittaa Pekka Haavisto ja päästä toiselle kierrokselle? Vaikea valinta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu