Fiscal cliff realisoitui sittenkin USA:ssa !!!

Haans.seA

Eli julkinen sektori meni kiinni rahanpuutteessa !!!
https://www.washingtonpost.com/

Porrvarillinen valtamediamme ei suuremmin asiasta elämöi, onhan idolinsa konkurssissa kaikista aivan päin vastaisista ylistyslauseista huolimatta.
Näet, silloin kun valtion hallinnon toimet on pakko sulkea, ollaa konkurssissa jo todella syvällä, eikä siis kaukana, kuten valehtelevat valtamediamme meille yrittävät todistella !

Revi siittä, usanisti. Tämä malliko suomeenkin, sitähän ne ajavat kovasti !!!

11

596

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiky3
      • cappas

        Mahtikommentti lopussa :D


      • Haans.seA

        Meillä porrrvarit sepittävät asiaa herrrliinin sanomissa siten, että kyse on vain "politiikasta" mutta sen on karun totuuden kaunistelemista. Jos rahaa olisi rutosti, kuten porrvarit rehvastelevat puhuessaan usasta, hallinnon kulut kyllä maksettaisiin mukisematta. Onhan kysymys ko valtakunnan imagosta maailmalla.

        MUTTA, tuon roistovaltion ikävä pelikulttuuri koskettaa myös ikävällä tavalla suomea. Näet sikäläiset "LUOTTOLUOKITTAJAT" ajoivat Nokia-nimisen suomiyhtiön konkurssiin luokittamalla nokian lainat Roskalainaluokkaan. Usan liittovaltion velat ovat parasta AAA-kastia, vaikka hallinnonkin kulut jäävät maksamatta. Että sellaisia kusettajia ja näiden rosvojen vielä luulet tulevan "MEITÄ PUOLUSTAMAAN", jos saisivat näillä nurkillakin kaipaamansa sodan aikaan!
        Älä paskahousu unta nää !


    • yllättynyt

      Tiedot Yhdysvaltojen konkurssista ovat ennenaikaisia. Seuraavassa muutamia kohtia kyseisen maan taloudesta ja tuotannosta. BKT noin 20000 miljardia. Julkinen velka noin 104% BKT:stä. Velkapapereista omistaa Yhdysvallat (valtio, eläkerahastot, osavaltiot ym) itse noin 65%. Kiina omistaa Yhdysvaltojen velkapapereista noin 6%. Yhdysvallat hallitsee tieteitä ja teknologiaa. Kts Nobel listaus maittain. Luovuutta ja innovatiivisuutta esiintyy eniten maailmassa. Kun tähän liittyy työnteon tehokkuus, niin tuloksena on maailman johtavin valtio. Näinollen Yhdysvaltojen velkapaperi on kaikkein riskittömin. Tulevaisuuden näkymät ovat hyvät, koska maa ei ole ylikansoittunut ja on saavuttamassa energian suhteen omavaraisuuden.

      • Aivot-ON-käyttöä-varten

        Mitä horiset. Kun kaikki rahat ohjataan tietyn huijarieliitin taskuihin, eikä valtio saa verotuloja, menee se konkursiin vaikka rahaa liikkuisi miten paljon tahansa.


      • suomess.toimii
        Aivot-ON-käyttöä-varten kirjoitti:

        Mitä horiset. Kun kaikki rahat ohjataan tietyn huijarieliitin taskuihin, eikä valtio saa verotuloja, menee se konkursiin vaikka rahaa liikkuisi miten paljon tahansa.

        meillä ei tällaista pääse tapahtumaan, sillä hallinnon toimivuus on ensimmäinen asia joka varmistetaan, keinoja kaihtamatta. Lue vaikka seuraavasta, ensimmäinen kommentti artikkeliin on naulankantaan osuva:

        https://www.verkkouutiset.fi/tulli-aurinkopaneelit-voivat-tulla-kalliiksi/


      • veleekaaa
        suomess.toimii kirjoitti:

        meillä ei tällaista pääse tapahtumaan, sillä hallinnon toimivuus on ensimmäinen asia joka varmistetaan, keinoja kaihtamatta. Lue vaikka seuraavasta, ensimmäinen kommentti artikkeliin on naulankantaan osuva:

        https://www.verkkouutiset.fi/tulli-aurinkopaneelit-voivat-tulla-kalliiksi/

        Kalliiksihan tämä käy suomessakin mutta ei tosiaan hallintoeliitille vaan kansalle.

        Sipiläkin piilottelee miljoonian Panamassa ja tienaa samalla kansaa muiluttamalla liki 200 000 euroa vuodessa. Juuri siksi valtion velka kasvaa hullun lailla...

        www.velkakello.fi/


    • Ihana-rosvouskapitalismi

      Ukrainan kansalta vallankaappauksen avulla rosvotut kultavaratkin on jo käytetty. No, eihän muutaman miljardin kultaerällä montakaan viikkoa tuollaista pohjatonta rosvolandiaa pyöritetä.

      Sekään ei auta että amerikkalaiset yhtiöt ovat saneet rosvottua ukrainalaisten viljelysmaat, koska eiväthän nuo rikolliset maksa veroa niiden tuototista sen enempää USA:lle kuin Ukrainallekaan.

      Niin kauan kuin KOKOOMUSMÄDÄLLÄ on täällä valtaa, voimme valmistautua totaalisen talouskatastrofiin, sillä työväestön ja valtion rahat rosvotaan tiettyjen rosvopiirien taskuihin.

      • juurrr.näin

    • närästäjä

      Se on se "cliffhanger"- juttu , eli elokuvan kohtaus jää "cliffhangeriin";oikein jännään tilanteeseen ja mainoskatkon jälkeen selviää ,miten se ratkeaa.
      Cliffhanger ei ole aina se konkreettinen liitovarjo.

    • Wetterhoff

      Lasse Lehtinen: "Hys, hys, hys..."
      Rysky Riiheläinen: "Hys, hys, hys..."
      YLE: "Hys, hys, hys..."
      Hesari: "Hys, hys, hys..."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      68
      3031
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2835
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      49
      2067
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1535
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1329
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1308
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1291
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1243
    9. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1212
    10. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1210
    Aihe