Tiltu: " Nato aloitti pommitukset Syyriassa "
Kyse on Turkin toimista, ei Naton.
"Turkin lentokentiltä. Venäjä vetää joukkojaan alta pois. "
Kohteena ovat USA:n tukemat kurdit, ei Venäjä.
Kyse on Turkin toimista, ei Naton.
"Turkin lentokentiltä. Venäjä vetää joukkojaan alta pois. "
Kohteena ovat USA:n tukemat kurdit, ei Venäjä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tiltu: #Pitkän aikaa Turkki pyöritti Isisin kenttäsairaaloita ja toimitti aseita "kapinallisille". #
Turkki on voinut ottaa haavoittuneita kapinallisia sairaaloihinsa. Aseita on voitu myydä mustassa pörssissä.
"Ei kuitenkaan virallisesti oltu sodassa Syyriaa vastaan. "
Ei olla nytkään, joskin Erdogan vihaa myös Assadia.
"Nyt on kuitenkin rehellisyyden puuska iskenyt Erdoganiin ja hän on myöntänyt Turkin sotatoimet kurdeja vastaan Syyrian pohjois-osassa."
Ne on aloitettu, koska sikäläiset kurdit katsotaan osaksi Turkin vastaista kapinaliikettä.
"Hankala pattitilanne, koska kurdit sotivat Naton kanssa Isisiä vastaan. Jos Nato pommittaa Turkkia vastatoimena, Erdogan loikkaa Putinin leiriin."
Tiltun kuvitelmia. Nato ei ole mukana. Erdogan pelaa omaa peliään.
"Tästä ei taida tulla oikein mitään, koska USA ei oikein raaskisi luopua tukikohdistaan.
Toisaalta Trump ei ole muslimidiktaattorien parhaita ystäviä. "
Turkki on Naton jäsen. Siinä on ongelma.
Tiltu: "Nato suojaa Turkkia tietyllä tavalla Syyrian operaatiossa"
Ei suojaa. Kyse on iskusta kurdeihin, ei Syyria vastaan.
". Syyria tai Venäjä eivät voi hyökätä suoraan Turkkia vastaan, koska silloin ne saavat koko Naton vastaansa. Eli Assadin ja Venäjän joukkojen on vetäydyttävä Turkin tieltä pois."
Miksi ne hyökkäisivät. Turkki iskee kurdeja.
"Kokonaan toinen kysymys on se, reagoiko USA jollakin lailla siihen, että myös se on aseistanut kurdeja, joita vastaan Turkki nyt hyökkää. "
USA tässä onkin vaikeassa tilanteessa. Turkki on myös sotkeutumassa pahaan suohon.
Tässä on myös selitys , miksi monasti ihmetellään USA:n tukemien maiden ristiriitaa . Moni tänäpäivänä rosvovaltion tai järjestön nimellä ratsastavia maita/järjestöjä on ennen ollut USA:n liittolaisia . Näin Turkissakin . Erdoan on kokoajan lähempänä hirmuhallitsijaa . Turkin ihmisoikeudet katoamassa . Usa ei voi maan sisäiselle kehitykselle mitään . Erdoan on jo saanut Putinista uuden ystävän . Usa joutuu vetäytymään turkista ja ehkä 10 vuoden kuluttua USA liittolaiset joutuvat pelastamaan kansanmurhaa Turkissa. Näin USA sotisi jälleen itse varustamiaan ryhmittymiä vastaan . Mistä näitä itsevaltiaita/hirmuhallitsioita oikein sikiää , vielä näinäkin päivinä.
Turkin operaatiosta kurdeja vastaan. Ei mistään muusta.
USA ja Venäjä yrittävät rauhoitella tilannetta, sillä touhu ei ole kummankaan edun mukaista.
Turkkihan tukee kuitenkin Assadin vastaista kapinaa.
USA varustaa kurdeja ja Venäjä Assadia. Kumpikaan ei halua avointa kriisiä Turkin kanssa.
Venäjä haluaa pienentää rooliaan Syyriassa ja USA haluaa pitää Turkin Natossa.