Vapaa-ajattelun turhuus

Jos ihminen ei usko Jumalaan eikä kuoleman jälkeiseen elämään, niin miksi taistella kirkkoa ja uskontoa vastaan?
Jos päämääränä kuoleman jälkeen on iankaikkinen kadotus helvetissä tai tyhjiin raukeaminen, kuten Vapaa-ajattelijat ja ateistit väittävät, niin kyllähän sinne pääsee ilman kirkon vastaista kampanjaakin.

Jos päämäärä on tyhjiin raukeaminen, niin silloin pitäisi olla yhdentekevää, mikä asema kirkolla on valtiossa ja opetetaanko koulussa uskontoa vai ET-ainetta, vai opetetaanko siellä yleensä yhtään mitään.

Ilman Jumalaa ja iankaikkista elämää Hänen valtakunnassaan, kaikki olemassaolo menettää merkityksensä ja tarkoituksensa. Jos kaikki päättyy kuolemaan, niin turhaa on olla Vapaa-ajattelija tai ateisti. Kyllä se kuolema tulee aikanaan vastaan itsestään ilman vapaa-ajattelua ja ateismiakin.

11

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tällä elämällä on erityisen paljon väliä juuri siksi, että tämä on ainoa.

    • "Tällä elämällä on erityisen paljon väliä juuri siksi, että tämä on ainoa"

      Jos elämäsi ja kaikki tietoisuutesi päättyy kuolemaan, niin sen jälkeen ei ole mitään merkitystä sillä, että se OLI ainoa elämäsi.

      • On!

        Sinunkin jälkeesi tulevat saavat nauraa hillittömästi aloituksillesi, pelkuruudellesi, valheillesi ja typeryydenosoituksillesi.

        Olet jo kuolematonta komediaa.


      • he-ma kirjoitti:

        On!

        Sinunkin jälkeesi tulevat saavat nauraa hillittömästi aloituksillesi, pelkuruudellesi, valheillesi ja typeryydenosoituksillesi.

        Olet jo kuolematonta komediaa.

        "On!

        Sinunkin jälkeesi tulevat saavat nauraa hillittömästi aloituksillesi, pelkuruudellesi, valheillesi ja typeryydenosoituksillesi."

        Mitä sillä on merkitystä heille, jos heidän tietoisuutensa päättyy kuolemaan?


      • Mark5 kirjoitti:

        "On!

        Sinunkin jälkeesi tulevat saavat nauraa hillittömästi aloituksillesi, pelkuruudellesi, valheillesi ja typeryydenosoituksillesi."

        Mitä sillä on merkitystä heille, jos heidän tietoisuutensa päättyy kuolemaan?

        Riippuu ihmisestä. Christopher Hitchens elää yhä tuottamansa kirjallisuuden muodossa ja oli kuollessaan siitä onnellinen.

        Mulle on ihan yksipaskanhailee kuoltuani.

        Sinä olet oiva esimerkki ihmisestä, joka kuvittelee olevansa korvaamattoman arvokas ja siksi ansaitsevansa muka päättymättömän elämän.


    • NoSiksi

      Ihmiset tuntevat tyydytystä tehdessään jotain hyvää, muillekin kuin itselleen.

      • "Ihmiset tuntevat tyydytystä tehdessään jotain hyvää, muillekin kuin itselleen."

        Mitä hyötyä siitä tyydytyksen tunteesta on, jos se loppuu, kun ihminen kuolee?


      • Hihhulille
        Mark5 kirjoitti:

        "Ihmiset tuntevat tyydytystä tehdessään jotain hyvää, muillekin kuin itselleen."

        Mitä hyötyä siitä tyydytyksen tunteesta on, jos se loppuu, kun ihminen kuolee?

        Typerä kysymys sinulta jälleen. Tietenkään sillä ei ole mitään väliä sen jälkeen kun ihminen kuolee. Siitä on hyötyä ihmisen eläessä. Yhtä hyvinhän voisi kysyä mistä tahansa asiasta noin kuin kysyt, ja se olisi tasan yhtä typerää:

        - Mitä hyötyä on hampaiden harjaamisesta, kun hampaiden ja suun hygienian merkitys mitätöityy kun ihminen kuolee?
        - Mitä hyötyä on paskalla käymisestä, kun ne paskat valuvat hanurista ulos kun ihminen kuolee?
        - MITÄ HYÖTYÄ ON HIHHULOIDA NETISSÄ JEESUSTELLEN, jos kerran kaikki on ennalta määrättyä Israelin Jumalan suurta suunnitelmaa? Häh? No tämä viimeinen oli ihan hyvä, joskin retorinen kysymys.


    • Jos ihmisellä ei ole turvaa Jumalassa, kaikki, mitä hän tässä elämässä tavoittelee, on turhaa. Jeesus sanoi osuvasti:

      "Sillä mitä se hyödyttää ihmistä, vaikka hän voittaisi omaksensa koko maailman, mutta saisi sielullensa vahingon? Taikka mitä voi ihminen antaa sielunsa lunnaiksi?" (Matt.16:26)

      Sielun pelastuminen kadotukselta on tärkeämpi asia, kuin koko maailman omistaminen tässä ainutkertaisessa fyysisessä elämässä.

    • Nyt_riittää

      "Jos ihminen ei usko Jumalaan eikä kuoleman jälkeiseen elämään, niin miksi taistella kirkkoa ja uskontoa vastaan?"

      Jos ihminen ei usko natsismin olevan oikea tie, niin miksi taistella natsismia ja natseja vastaan? V*ttu käytä nyt Mark5 edes joskus niitä kahta aivosoluasi, mikäli ne sinulla ovat tallella! Mikä tuo kysymyksesi oli olevinaan? Oletko sinä trolli vai oikeasti noin tyhmä!?

    • Maailmanmatkaaja30

      "Jos ihminen ei usko Jumalaan eikä kuoleman jälkeiseen elämään, niin miksi taistella kirkkoa ja uskontoa vastaan?"

      -> Uskokoon kaikki mihin haluaa, mutta jumalaan uskomattomana en hyväksy että kirkolla on niin suuri asema yhteiskunnassamme.

      "Jos päämääränä kuoleman jälkeen on iankaikkinen kadotus helvetissä tai tyhjiin raukeaminen, kuten Vapaa-ajattelijat ja ateistit väittävät, niin kyllähän sinne pääsee ilman kirkon vastaista kampanjaakin. "

      -> Väitän että kukaan ateisti ei väitä että kuoleman jälkeen olisi luvassa kadotus helvetissä. Suosittelen tutkimaan aihetta, mistä kirjoitat, tarkemmin tai tekstisi menettää uskottavuuden.

      "Jos päämäärä on tyhjiin raukeaminen, niin silloin pitäisi olla yhdentekevää, mikä asema kirkolla on valtiossa ja opetetaanko koulussa uskontoa vai ET-ainetta, vai opetetaanko siellä yleensä yhtään mitään."

      -> Ehkä haluamme että meillä on mukavaa, sen aikaa kun olemme täällä, ja voimme nauttia joka hetkestä.

      "Ilman Jumalaa ja iankaikkista elämää Hänen valtakunnassaan, kaikki olemassaolo menettää merkityksensä ja tarkoituksensa. Jos kaikki päättyy kuolemaan, niin turhaa on olla Vapaa-ajattelija tai ateisti. Kyllä se kuolema tulee aikanaan vastaan itsestään ilman vapaa-ajattelua ja ateismiakin."

      -> Pallo sinulle. Jos uskovaisena pääset kuoleman jälkeen taivaaseen eikö pyrkimyksenäsi tulisi olla päästä sinne mahdollisimman nopeasti ? Vastaavasti jos luvassa on taivas, miksi käyt töissä ? Miksi luot ihmissuhteita ? Miksi teet oikeastaan mitään ? Mitä merkitystä uskovaisen elämällä on, koska luvassa on kuitenkin taivas ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2161
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2002
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      387
      1663
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe