Jossakin muuan ns. sinitiainen on esittänyt Seinäjoen kupungille toiveen, onneksi vain toiveen, mannerheimin patsaan valaisemiseksi ympäri vuorokauden! Jos nyt jo jätettäisiin tuo karvareuhka- ja pussihousumies rauhaan. Toki hänet voitaisiin läpivalaista. Olisi aiheellista muistaa kuinka ruotslaiset huusi hänelle helmikuussa 1919 Tukholmassa "mördare, mördare".
Läpivalaisuun pussihousumies
12
420
Vastaukset
- Transbarentsia
Kaupunki voisi jakaa halukkaille taskulamppuja, otsalamppuja, myrskylyhtyjä jne. Läpivalaisu vois tuoda ihan uutta tietoa.
- Sportcaari
Värivalot, siniset, ja aina soi Vöyrin marssi. Siihen sitten Lapuan lumilapio heittelemään Vilppulan urhojen kanssa sepeliä.
- Plonttoposki
Saisi jo loppua 1918 hurmahenkinen muistelu ja juhlinta. Vaikutta ihan siltä kuin olisi palattu valkoiseen Suomeen ja unohdettu että tämä maa on muiden isänmaa kuin vain sapelia kalistelevan porvariston.
- Huppar
eikö se mannerheimi ollut venäläinen, joka ei edes osannut suomea, ja aika heikko sotapäällikkö. suomalaiset sotaherrat hoitivat asiat ihan juovuksissakin. Mennerheimi lähti livohkaan Sveitsiin, ettei tarvinnut vastata tappioista.
Eivät ne olleet ruotsalaisia, vaan pakoon luikkineita punakapinallisia, tiltuja jotka puskasta vielä huutelivat ja levittivät pamfletteja joilla saattoi vain pyyhkiä takapuolta, kun aseellinen vallankaappaus oli mennyt mönkään.
Aloittaja voisi kertoa, että mitä Suomen laillinen hallitus olisi muuta voinut tehdä kuin puolustautua ja kukistaa kapinan?
Sen tietää sanomattakin, että jos punaiset olisivat voittaneet, olisi maassa koettu sanoinkuvaamaton verilöyly ja Siperian junat olisivat olleet täpötäynnä isänmaallisia suomalaisia ja kadut täynnä venäjää molottavia kasakoita.- Ikutursoinen
Olisiko voitu ajatella, että ennen 1918 vuoden tapahtumia olisi istuttu yhteiseen pöytään ja yritetty rauhanomaisesti ratkaista vaikkapa maanomistusoloja. Minkä ihmeen takia torpparit joutuivta tekemään isoille tiloille- Pentinkulmalla pappilalle, töitä lähes maaorjuuden tapaan. Suomi eikä sen vallasväki ollut kypsä yhteiskunallisiin ratkaisuihin. Ja kuiten parin vuosikymmenen kuluttua eduskuntaan valittiin kommunisteja, erikoisesti mainita pitää Hertta Kuusinen.Vuoden 1918 tapahtumat olivat pitkälti lahtareitten operaatio.
Ja ne lahtarit olivat punaisia jotka tappamisen aloittivat. Heidän marssinsa Tampareelle oli yhtä verilöylyä.
Suinula oli viimeinen niitti omaan arkkuun.
Olisi todellakin kannattanut istua yhteiseen pöytään nuoressa valtiossa sodan aloittamisen sijaan.
Ihan sama asia jos nyt vaikka Lauran tai Paavon kannattajat ryntäisivät aseistettuina eduskuntalalolle vaatimaan vallankumousta.
- Ernstthelemann
Joka tapauksessa sadan vuoden takaiset tapahtumat ovat jättäneet Suomeen syvän jäljen, jota ei tällä voittajien juhlimisella paranneta. Runsas sata vuotta sitten meillä oli tosi vaikeita yhteiskunnallisia ongelmia. Joku puhui maanomistusoloista, jotka muistuttivat maaorjuutta. Tämä juhliminen on tyystin unohtanut silloisen Suomen todelliset valuviat. Nyt toitotetaan sotatorvua ja pärryteetään rumpuja. On mautonta verrata jonkin Paavon ja Vuokon nousua, kyllä ne ovat kuin pieraasu Paukanevalla.
- kujanpäälååne
Ho Ho Ho!! ja joulupukki lahajoottaa tarvikkehet ninn ei tuu kuitin kuittia!!
- Punahuttunen
Hei, tulkaa 27. tammikuuta vastaisena yönä lakittamaan Mannerheimin patsas — punaisella tonttulakilla, näin saamme sävyjä juhlintaan"
- Vhjjj
Nim nuorissa tulevaisuus taitaa olla kunnon lahtarin jälkeläinen. Suunnatonta vihaa tuntuu olevan vähempiosaisia kohtaan.
Ja aina sama valehtelu!!
Ota selvää asioista ennenkuin tulet tänne valehtelemaan ja vääristelemään!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854614Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103830Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1753620Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.582052Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291114
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882