Kuinka helposti pahoinpitelyssä saa aivovamman?

MarianneJulia

Voiko pysyvä aivovamma tulla vaikka taju ei lähtisikään? Tuleeko päähän potkusta helpommin aivovamma kuin nyrkin iskusta? Mihin kohtaan päätä on vaarallisinta osua?

Tunnetko ketään jolla on aivovamma, minkälaista hänen elämä on aivovamman kanssa?

Pohdin tätä kun exäni uhkasi lyödä minua pesäpallomailalla päähän ja jos niin olisi käynyt niin mietin minkälaiset seuraamukset ois todennäkösesti tullut. Mietin myös että jos tulevaisuudessa joudun pahoinpitelyn kohteeksi niin miten suojata pää mahdollisimman hyvin iskuilta?

1

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivovammainen

      Aivovamma voi tulla hyvinkin pienestä iskusta tai äkkipysähdyksestä esim. kolarissa aivojen heilahduksen tai suyoran vaurion seurauksena. Tajuttomuus ei ole sinänsä mittari mutta usein tajuttomalle syntyy vakavampi aivovamma kuin sellaiselle jolta ei ole taju lähtenyt.

      Ei voi etukäteen sanoa varmaksi mikä on vaarallisin kohta, sillä ihmisen aivot reagoi yksilöllisesti. Vaurioiden laatu voi olla mitä tahansa, mutta tyypillisimpiä on väsymys ja kognitiiviset häiriöt sekä persoonan muutokset.

      Pesäpallomailalla saa jo aikaiseksi hengenvaaralliset vammat kun kunnolla mäiskii. Kuulostaa kyllä jo aika pahalta ja ilmoittaisin kyllä poliisille sekä suosittelen sinua varautumaan tähän uhkaan ihan tosissaan eli mieti kenelle ja milloin avaat ovet tai missä ja milloin kuljet. Voit yrittää myös hankkia sumuttimen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      205
      5277
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      4984
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      11
      4568
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2017
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1761
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      69
      1592
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      12
      1396
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1265
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1245
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe