Kuinka helposti pahoinpitelyssä saa aivovamman?

MarianneJulia

Voiko pysyvä aivovamma tulla vaikka taju ei lähtisikään? Tuleeko päähän potkusta helpommin aivovamma kuin nyrkin iskusta? Mihin kohtaan päätä on vaarallisinta osua?

Tunnetko ketään jolla on aivovamma, minkälaista hänen elämä on aivovamman kanssa?

Pohdin tätä kun exäni uhkasi lyödä minua pesäpallomailalla päähän ja jos niin olisi käynyt niin mietin minkälaiset seuraamukset ois todennäkösesti tullut. Mietin myös että jos tulevaisuudessa joudun pahoinpitelyn kohteeksi niin miten suojata pää mahdollisimman hyvin iskuilta?

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivovammainen

      Aivovamma voi tulla hyvinkin pienestä iskusta tai äkkipysähdyksestä esim. kolarissa aivojen heilahduksen tai suyoran vaurion seurauksena. Tajuttomuus ei ole sinänsä mittari mutta usein tajuttomalle syntyy vakavampi aivovamma kuin sellaiselle jolta ei ole taju lähtenyt.

      Ei voi etukäteen sanoa varmaksi mikä on vaarallisin kohta, sillä ihmisen aivot reagoi yksilöllisesti. Vaurioiden laatu voi olla mitä tahansa, mutta tyypillisimpiä on väsymys ja kognitiiviset häiriöt sekä persoonan muutokset.

      Pesäpallomailalla saa jo aikaiseksi hengenvaaralliset vammat kun kunnolla mäiskii. Kuulostaa kyllä jo aika pahalta ja ilmoittaisin kyllä poliisille sekä suosittelen sinua varautumaan tähän uhkaan ihan tosissaan eli mieti kenelle ja milloin avaat ovet tai missä ja milloin kuljet. Voit yrittää myös hankkia sumuttimen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      45
      7342
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4068
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3585
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3120
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2796
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2289
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      51
      2275
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2248
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2236
    Aihe