Kuinka helposti pahoinpitelyssä saa aivovamman?

MarianneJulia

Voiko pysyvä aivovamma tulla vaikka taju ei lähtisikään? Tuleeko päähän potkusta helpommin aivovamma kuin nyrkin iskusta? Mihin kohtaan päätä on vaarallisinta osua?

Tunnetko ketään jolla on aivovamma, minkälaista hänen elämä on aivovamman kanssa?

Pohdin tätä kun exäni uhkasi lyödä minua pesäpallomailalla päähän ja jos niin olisi käynyt niin mietin minkälaiset seuraamukset ois todennäkösesti tullut. Mietin myös että jos tulevaisuudessa joudun pahoinpitelyn kohteeksi niin miten suojata pää mahdollisimman hyvin iskuilta?

1

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivovammainen

      Aivovamma voi tulla hyvinkin pienestä iskusta tai äkkipysähdyksestä esim. kolarissa aivojen heilahduksen tai suyoran vaurion seurauksena. Tajuttomuus ei ole sinänsä mittari mutta usein tajuttomalle syntyy vakavampi aivovamma kuin sellaiselle jolta ei ole taju lähtenyt.

      Ei voi etukäteen sanoa varmaksi mikä on vaarallisin kohta, sillä ihmisen aivot reagoi yksilöllisesti. Vaurioiden laatu voi olla mitä tahansa, mutta tyypillisimpiä on väsymys ja kognitiiviset häiriöt sekä persoonan muutokset.

      Pesäpallomailalla saa jo aikaiseksi hengenvaaralliset vammat kun kunnolla mäiskii. Kuulostaa kyllä jo aika pahalta ja ilmoittaisin kyllä poliisille sekä suosittelen sinua varautumaan tähän uhkaan ihan tosissaan eli mieti kenelle ja milloin avaat ovet tai missä ja milloin kuljet. Voit yrittää myös hankkia sumuttimen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6888
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2036
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1064
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      996
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      944
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe