Kuinka helposti pahoinpitelyssä saa aivovamman?

MarianneJulia

Voiko pysyvä aivovamma tulla vaikka taju ei lähtisikään? Tuleeko päähän potkusta helpommin aivovamma kuin nyrkin iskusta? Mihin kohtaan päätä on vaarallisinta osua?

Tunnetko ketään jolla on aivovamma, minkälaista hänen elämä on aivovamman kanssa?

Pohdin tätä kun exäni uhkasi lyödä minua pesäpallomailalla päähän ja jos niin olisi käynyt niin mietin minkälaiset seuraamukset ois todennäkösesti tullut. Mietin myös että jos tulevaisuudessa joudun pahoinpitelyn kohteeksi niin miten suojata pää mahdollisimman hyvin iskuilta?

1

246

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivovammainen

      Aivovamma voi tulla hyvinkin pienestä iskusta tai äkkipysähdyksestä esim. kolarissa aivojen heilahduksen tai suyoran vaurion seurauksena. Tajuttomuus ei ole sinänsä mittari mutta usein tajuttomalle syntyy vakavampi aivovamma kuin sellaiselle jolta ei ole taju lähtenyt.

      Ei voi etukäteen sanoa varmaksi mikä on vaarallisin kohta, sillä ihmisen aivot reagoi yksilöllisesti. Vaurioiden laatu voi olla mitä tahansa, mutta tyypillisimpiä on väsymys ja kognitiiviset häiriöt sekä persoonan muutokset.

      Pesäpallomailalla saa jo aikaiseksi hengenvaaralliset vammat kun kunnolla mäiskii. Kuulostaa kyllä jo aika pahalta ja ilmoittaisin kyllä poliisille sekä suosittelen sinua varautumaan tähän uhkaan ihan tosissaan eli mieti kenelle ja milloin avaat ovet tai missä ja milloin kuljet. Voit yrittää myös hankkia sumuttimen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1593
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      956
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      305
      850
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      62
      602
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe